Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movie Night
by
~Tosha~
Top Movies of 2008 so far...
by
Derek
Recent movies
by
Sara
Movies I Own
by
Megan
The
by
Ryan
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
JR
JR336012638's Rating
My Rating
1
Iron Man (Ironman)
(2008, PG-13)
2
Braveheart
(1995, R)
3
Wedding Crashers
(2005, R)
4
Old School
(2003, R)
5
The Notebook
(2004, PG-13)
6
August Rush
(2007, PG)
7
Evan Almighty
(2007, PG)
8
The Goonies
(1985, PG)
9
Sixteen Candles
(1984, PG)
10
The Lost Boys
(1987, R)
11
28 Days Later
(2002, R)
12
300
(2007, R)
13
8 Mile
(2002, R)
14
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
15
Accepted
(2006, PG-13)
16
Alien
(1979, R)
17
Aliens
(1986, R)
18
Almost Famous
(2000, R)
19
American History X
(1998, R)
20
American Pie
(1999, R)
21
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
22
Armageddon
(1998, PG-13)
23
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
24
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
25
Austin Powers in Goldmember
(2002, PG-13)
26
Bad Boys
(1995, R)
27
Bad Boys II
(2003, R)
28
Batman Begins
(2005, PG-13)
29
Billy Madison
(1995, PG-13)
30
Blade
(1998, R)
31
Blade - Trinity
(2004, R)
32
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
33
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
34
Casino Royale
(2006, PG-13)
35
Cast Away
(2000, PG-13)
36
Center Stage
(2000, PG-13)
37
City of Angels
(1998, PG-13)
38
Crash
(2004, R)
39
Dazed and Confused
(1993, R)
40
Die Hard
(1988, R)
41
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
42
Donnie Darko
(2001, R)
43
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
44
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
45
Elf
(2003, PG)
46
Face/Off
(1997, R)
47
Fantastic Four
(2005, PG-13)
48
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
49
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
50
Fight Club
(1999, R)
51
Final Destination
(2000, R)
52
Final Destination 2
(2003, R)
53
Final Destination 3
(2006, R)
54
Four Brothers
(2005, R)
55
Friday
(1995, R)
56
Full Metal Jacket
(1987, R)
57
Gladiator
(2000, R)
58
Gone in 60 Seconds
(2000, PG-13)
59
Good Will Hunting
(1997, R)
60
GoodFellas
(1990, R)
61