My Favorite Movies
| jsfan101's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 3 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
|
| 4 |
The Number 23 (2007, R) |
|
|
| 5 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 6 |
300 (2007, R) |
|
|
| 7 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
|
| 8 |
Honey (2003, PG-13) |
|
|
| 9 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 10 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 11 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
|
| 13 |
Dead Silence (2007, R) |
|
|
| 14 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
|
| 15 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
|
| 16 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 17 |
Little Secrets (2002, PG) |
|
|
| 18 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
|
| 19 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
|
| 20 |
Tamara (2005, R) |
|
|
| 21 |
The 10th Kingdom (, Unrated) |
|
|
| 22 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
|
| 23 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
|
| 24 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R)
I liked Planet Terror a lot better than Death Proof. I felt that Death Proof was too long for what short of a story there was. You never see what happens in the end either. I loved how in both movies they did the missing reel thing whenever a sex scene would come up. With all the gore and violence in these movies the last thing they needed was sex scenes. Plus it is hard to find new movies that don't have at least one sex scene. It was nice that these were taken out. |
|
|
| 25 |
Far from Home (1989, PG) |
|


