My Favorite Movies


  jstbigman's Rating My Rating
1
Stripes (1981,  R)
2
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
3
Animal Farm (1954,  Unrated)
4
Animal Farm (1999,  PG)
5
Monster House (2006,  PG)
6
House of the Seven Corpses (2000,  PG)
7
House of Usher (1960) (,  Unrated)
8
A Doll's House (1992,  Unrated)
9
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare) (1990,  R)
10
Bloodbath at the House of Death (1985,  Unrated)
11
Sorority House Massacre (1987,  R)
12
Hillbillys in a Haunted House (1967,  Unrated)
13
House of Dracula (1945,  G)
14
Purgatory House (2003,  R)
15
Hot House (2006,  Unrated)
16
The Big Doll House (1971,  R)
17
Lady in the Death House (1944,  Unrated)
18
House of Frankenstein (1944,  Unrated)
19
House of 1000 Corpses (2003,  R)
20
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
21
The Warriors (1979,  R)
22
Deathstalker and the Warriors from Hell (Deathstalker 3) (1988,  R)
23
Zan xian sheng yu zhao qian hua (Warriors Two) (1978,  R)
24
Zhan shen chuan shuo (Moon Warriors) (1992,  Unrated)
25
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team (1986,  Unrated)
26
Night Warriors: Darkstalker's Revenge (1997,  Unrated)
27
Once Were Warriors (1994,  R)
28
Warriors of Heaven and Earth (2004,  R)
29
1990: Bronx Warriors (,  R)
30
Masai: The Rain Warriors (Massai, les guerriers de la pluie) (2006,  Unrated)
31
Ancient Warriors (2001,  R)
32
Caddyshack (1980,  R)
33
Caddyshack II (1988,  PG)
34
Top Gun (1986,  PG)
35
American Gun (2006,  R)
36
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
37
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
38
Gun Shy (2000,  R)
39
The Gun in Betty Lou's Handbag (1992,  PG-13)
40
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
41
A Gun, A Car, A Blonde (1997,  Unrated)
42
Beast With A Gun (1977,  Unrated)
43
Nail Gun Massacre (2004,  Unrated)
44
Pretty Woman (1990,  R)
45
Pretty Persuasion (2005,  R)
46
Dirty Pretty Things (2003,  R)
47
Pretty Cool (2006,  R)
48
Pretty Devils (2000,  Unrated)
49
Pretty Boy (1993,  Unrated)
50
Pretty Baby (1978,  R)
51
Missing Young Woman (2002,  Unrated)
52
A Good Woman (2006,  PG)
53
A Dangerous Woman (1993,  R)
54
The Woman in Red (1984,  PG-13)
55
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
56
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
57
Woman Thou Art Loosed (2004,  R)
58
La Noche de Walpurgis (The Werewolf Versus Vampire Women) (Werewolf Shadow) (Blood Moon) (1971,  R)
59
La Donna Scimmia (The Ape Woman) (1964,  Unrated)
60
A Die Flambierte Frau (A Woman in Flames) (1984,  Unrated)
61
Wicked Woman (1953,  Unrated)
62
The Devil is a Woman (1935,  Unrated)
63
An Unmarried Woman (1978,  R)
64
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
65
A Man, a Woman, and a Bank (1979,  PG)
66
Woman of the Year (1942,  Unrated)
67
A Woman Hunted (2003,  PG-13)
68
Woman on Top (2000,  R)
69
Another Woman (1988,  PG)
70
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
71
Scent of a Woman (1992,  R)
72
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
73
Black Cobra Woman (1976,  G)
74
Haebyonui Yoin (Woman on the Beach) (2008,  Unrated)
75
Woman in White (Kvinna i vitt) (,  Unrated)
76
A Woman in Winter (2005,  Unrated)
77
A Woman of the World (1925,  Unrated)
78
Pretty Poison (She Let Him Continue) (1968,  R)
79
Pretty Maids All in a Row (1971,  R)
80
Anyone Lived in a Pretty How Town (1967,  Unrated)
81
Piccolo grande amore (Pretty Princess) (1993,  Unrated)
82
Seduced: Pretty When You Cry (2001,  NC-17)
83
Sitting Pretty (1948,  Unrated)
84
Pretty in the Face (2007,  Unrated)
85
Pretty Village, Pretty Flame (1997,  Unrated)
86
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
87
Dirty Harry (1971,  R)
88
Dirty Love (2005,  R)
89
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
90
Dirty Filthy Love (,  R)
91
Dirty War (2004,  Unrated)
92
The Van (1977,  R)
93
Wise Blood (1979,  PG)
94
Number 18 (Mahagonny) (1980,  Unrated)
95
Magnum Force (1973,  R)
96
A Man Called Magnum (1976,  Unrated)
97
Sexual Life (2005,  R)
98
Toy Story (1995,  G)
99
Toy Story 2 (1999,  G)
100
Toy Soldiers (1991,  R)
101
The Toy (1982,  PG)
102
Toy Train Christmas Memories (,  G)
103
The Christmas Toy (1986,  Unrated)
104
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker (1991,  R)
105
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
106
Le Jouet (The Toy) (1976,  Unrated)
107
Frou-Frou (The Toy Wife) (1955,  Unrated)
108
The Toy Box (1971,  Unrated)
109
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
110
Shark Tale (2004,  PG)
111
Dracula: Pages From a Virgin's Diary (2003,  Unrated)
112
Small Town Girl (1953,  Unrated)
113
A Small Country (Calon Gaeth) (2006,  Unrated)
114
Dear Frankie (2005,  PG-13)
115
The Dust Factory (2004,  PG)
116
Small Time Crooks (2000,  PG)
117
Springtime in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (2002,  PG)
118
Hair Show (2004,  PG-13)
119
A Small Circle of Friends (1980,  R)
120
No Small Affair (1984,  R)
121
Small Soldiers (1998,  PG-13)
122
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
123
Even Dwarfs Started Small (1970,  Unrated)
124
A Killing in a Small Town (1990,  R)
125
Tell Hell... I Ain't Comin' (2005,  Unrated)
126
Incident In A Small Town (1994,  Unrated)
127
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
128
And God Created Woman (1988,  R)
129
The Godfather (1972,  R)
130
The Godfather, Part II (1974,  R)
131
The Godfather, Part III (1990,  R)
132
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
133
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars (Bowie '73 with the Spiders from Mars) (,  PG)
134
The Last Mitterrand (Le Promeneur du champ de Mars) (2005,  Unrated)
135
Robinson Crusoe on Mars (1964,  Unrated)
136
Invaders from Mars (1953,  Unrated)
137
Disaster! (2005,  R)
138
The Girl from Mars (1991,  Unrated)
139
Superman: Brainiac Attacks (2006,  Unrated)
140
Poolhall Junkies (2002,  R)
141
Roving Mars (2006,  G)
142
I Was on Mars (1991,  Unrated)
143
Flash Gordon's Trip to Mars (1938,  Unrated)
144
Presenting Lily Mars (1943,  Unrated)
145
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
146
Ghosts of Mars (2001,  R)
147
Mission To Mars (2000,  PG)
148
Invaders from Mars (1986,  PG)
149
Aelita - Queen of Mars (1929,  Unrated)
150
Devil Girl from Mars (1955,  Unrated)
151
Flight to Mars (1951,  Unrated)
152
Tom and Jerry Blast Off to Mars (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments