My Favorite Movies


  juaumaguiar's Rating My Rating
1
In Vanda's Room (2001,  Unrated)
In Vanda's Room
real movie. no jokes, no tricks. strickly fucosed on a junky's room.. real life.
2
Ossos (Bones) (1997,  Unrated)
Ossos (Bones)
real movie. no jokes, no tricks. a real life.
3
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
Imagens puras... meio sonho, meia realidade... para comprovar isso, até adormeci uns minutos a meio do filme (do cansaço..) :) recomendo!
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Clássico. O filme faz sonhar, viajar a outro mundo na terra. Peguei na minha família e levei-os ao cinema para vermos todos o filme! (quem me conhece saberá que isto não é muito normal...)
5
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
Sunrise: A Song of Two Humans
O que é mais belo, não fala...Classic dope son!
6
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
A certain dose of reality. Good plot. Pretty sights. Very interesting. Kept my eyes wide open from the beggining, to the end, and much after that..
7
Carandiru (2004,  R)
8
Juice (1992,  R)
Juice
Well.. i reckon that this movie isnt' that much good.. but I saw it a thousand times, when I was kid!! Loved the rap scene, 2pac, the DJ Q.. oh man, I knew all the speakings by heart.. fullly addcietd! that's I give 4 stars!
9
187 (1997,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Jackie Brown (1997,  R)
12
Good Bye, Lenin (2004,  R)
Good Bye, Lenin
the plot is some what crazy! though the filming, the historical elements and philosophy behind the movie are great!
13
24 Hour Party People (2002,  R)
14
Velvet Goldmine (1998,  R)
15
The Constant Gardener (2005,  R)
16
Kids (1995,  NC-17)
17
Ken Park (2002,  Unrated)
18
Wassup Rockers (,  R)
19
Trainspotting (1996,  R)
20
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
1984 (Nineteen Eighty-Four)
Adorei o livro, e ver o filme fez-me revisitar o livro visualmente, preenchendo melhor os espaços, as caras... O livro e o filme complementam-se em perfeição. A melhor adpatação ao cinema que já vi.
21
Favela Rising (2005,  Unrated)
Favela Rising
retrata a história de um músico.. é uma lição de vida.. sair do aparente "nada" e ser alguém.
22
Paris, Texas (1984,  R)
23
Buena Vista Social Club (1999,  G)
Buena Vista Social Club
cuban music is great! and this a very good movie! much more then a simple documentary.
24
Colossal Youth (Juventude Em Marcha) (2006,  Unrated)
Colossal Youth (Juventude Em Marcha)
good movie! didn't enjoyed this movie as his previous ones.
25
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
very good movie! thank you "série Y" of "público" newspaper, for showing me this!
26
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
27
Fight Club (1999,  R)
28
Lost Highway (1997,  R)
29
The Virgin Suicides (2000,  R)
The Virgin Suicides
great plot, scenes, actors. passionate!
30
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
31
Donnie Darko (2001,  R)
32
Beat Street (1984,  PG)
33
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
34
The Corporation (2004,  Unrated)
35
Surplus: Terrorized Into Being Consumers (2003,  Unrated)
36
The End of Suburbia: Oil Depletion and the Collapse of the American Dream (2004,  Unrated)
37
Earthlings (2003,  Unrated)
38
Darwin's Nightmare (2005,  Unrated)
Darwin's Nightmare
So much informative. Let's watch this movie and get conscious consummers, finding out what's happening on the biggest lake in Africa, to put the fish on our tables!!!
39
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
Le Ballon Rouge (The Red Balloon)
vi este filme várias vezes em criança... e revê-lo agora.. é... sem palavras.
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
43
Cube (1998,  R)
44
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
45
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
46
Event Horizon (1997,  R)
47
Jurassic Park (1993,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
49
The Matrix (1999,  R)
50
The Pianist (2002,  R)
51
Saving Private Ryan (1998,  R)
52
Shine (1996,  PG-13)
53
American Beauty (1999,  R)
54
A Clockwork Orange (1971,  R)
55
Seven (Se7en) (1995,  R)
56
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
57
Vanilla Sky (2001,  R)
58
Schindler's List (1993,  R)
59
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
60
Braveheart (1995,  R)
61
Shrek (2001,  PG)
62
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
63
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
64
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
As real as it gets! Gtrea great movie! This is a must-mofuckin'-see! Get insight in the USA health system.. this country disgusts me as all the trues rise.. Irak, Bin-Laden, Health service, agressive capitalism... Bush dad & son.. Moore, please tell the whole story of USA!!
65
Blindness (2008,  R)
Blindness
a great plot from saramago and a very good filming
66
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
a very good wakeup call to the perversions of politics and religions.
67
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
very funny, well written and conceived movie.
68
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
beatiful fiction
69
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
very good fiction
70
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
very good ficiotn

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments