My Favorite Movies


  JuddBlue's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Absolutely brilliant.... enough said!!
2
Sin City (2005,  R)
Sin City
Top 5 off all time....Jessica is sex, Mickey is a dude and Benicio as a pez dispenser.... Gold!
3
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
One of my favourite films...great soundtrack, Choose Life!
4
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
Probably one of the coolest movies I have seen!!!
5
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Love the chick punk band at the restaraunt!
6
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
Ace movie! how good is the freeway scene....and Moss looks great in leather, ja!
7
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
Great movie, very clever!
8
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
"Zed's dead honey"! All star cast with 5 star entertainment....fuckin' brilliant!
9
Magnolia (1999,  R)
Magnolia
pretty intense....tom cruise is a classic....one of the best movies i've seen!
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Very clever film and Audrey Tautou is easy on the eye.
11
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Never thought i would like this but it was just mesmirizing....great performances all round!
12
Starship Troopers (1997,  R)
Starship Troopers
Humans fight giant bugs in this classic film.....Dennis Richards looks great too!
13
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Neo realizes what is around him is not real....and the rest is history!
14
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
I still wet my pants.....starts with him getting shafted by a shonky car salesman and ends with chariots of fire and marty moose!
15
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
The three best mafia dudes in one movie.... all it's missing is Pacino!
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
Robbins and Freeman are jailbird buddies in this how to 'escape and screw the assholes' film! Great ending too!
17
Avatar (2009,  PG-13)
Avatar
Pure Pleasure for the senses...just when you think you have seen everything a film like this comes along!
18
True Romance (1993,  R)
True Romance
I wish Patricia was like this in medium! Cameos from everyone too......Brad Pitt's a pissa!
19
The Basketball Diaries (1995,  R)
The Basketball Diaries
Great Film....probably Di caprio's best!
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
What everyone in a doomed relationship wishes they could do!
21
The Departed (2006,  R)
The Departed
Great fucking movie!
22
District 9 (2009,  R)
District 9
I have seen nothing like this...keeps you on the edge the whole time and draws you in emotionally too...favorite film this year!
23
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Clive Owen rarely smiles as per usually in this great story which has the most unbelievable camera work which almost feels like your there!
24
Strange Days (1995,  R)
Strange Days
Twisted pearl-er.... Fiennes & Sizemore are great with Bassett and Lewis just 'HOT'.
25
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey is great as a cripple!
26
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
Where it all started..... Huey Lewis never sounded so good!
27
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Best war movie ever! Where the line "me luv u long time" came from.
28
Coming to America (1988,  R)
Coming to America
One of the funniest movies i've seen..."sexual chocolate....soul glow....yes, yes, fuck u too!
29
Gattaca (1997,  PG-13)
Gattaca
Ethan, Uma and Jude are gold in this top class Sci-fi!
30
Big (1988,  PG)
Big
Favourite Tom Hanks film with a giant piano!
31
Clockers (1995,  R)
32
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I've had days like this.... Fucking great!
33
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
This gets better every time I watch it.....Helen Bonham Carter is hot and Meatloaf with titts too!
34
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
Called 'Flying High' in OZ! "Looks like i picked the wrong time to give up sniffing glue"! Very funny film!
35
Scarface (1983,  R)
Scarface
"say hello to my little friend"
36
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
Cruise and Farrell are all class in this sci-fi classic!
37
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Uma gets buried alive.....gets salt blown into her chest....survives some bad motherfuckers and still walks away with her daughter at the end!
38
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Brilliant...the best Sci-Fi ever...... osta la vista, baby!
39
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
I saw this at a dodgy cinema and the air con. was blowing on me but it would be sensational anywhere...Ledgers rendition of the Joker is just addictive and Bale plays the coolest Batman ever!
40
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
John McClane goes nuts on Hanz and his men....Alan Rickman is just evil!
41
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
Just a simple story about a job gone wrong that becomes a classic!
42
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
"Kids....Big Ben, Parliment!" In a different continent but i still can't stop laughing!
43
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Rusty at his peek!
44
Memento (2000,  R)
Memento
Guy Pearce can't remember shit in this twisted classic!
45
Harsh Times (2006,  R)
Harsh Times
You know when you don't expect something to be that good and it ends up being sensational...well this is the movie! Bale and Freddy are outstanding as buddies...a movie hasn't blown my mind like this for years!
46
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Clooney and Tarantino are a pissa as brothers!
47
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
Lethal Weapon 2
"But...but...your Black"!
48
Touching the Void (2004,  R)
Touching the Void
If you think you've had a bad day watch this and it will inspire you!
49
Léon (The Professional) (1994,  R)
50
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
Classic Zombie comedy...there aren't many of them!
51
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Brilliant special effects.....great cast to boot!
52
Snatch (2001,  R)
Snatch
Brad Pitt speaka-no-english in this Guy Ritchie classic!
53
Eddie Murphy Raw (1987,  R)
Eddie Murphy Raw
"Tell Bill (Cosby) to have a coke a smile and shut the fuck up" Richard Pryor
54
Go (1999,  R)
Go
Makes me wanna go to Vegas!
55
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
Brilliant to watch!
56
The Last King of Scotland (2006,  R)
The Last King of Scotland
Great movie about a young Scottish doctor who gets mixed up with 'The Butcher of Uganda'....Forest Whittikar is sensational!
57
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
You feel like something is going to happen the whole way!
58
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
You've gotta love Leo's cheesy African accent in this quality flick!
59
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
The rage virus takes hold and no one is safe....edge of your seat stuff!
60
Pushing Tin (1999,  R)
Pushing Tin
Cusack is a classic as an air traffic controller on the edge! Also where Jolie and Billy Bob met.
61
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
Some great action and a true story makes this a top flick....Sizemore, Bana and Hartnett are on fire
62
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
A movie about magic that is suprisingly good!
63
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
The ultimate boys night out...funniest film this year!
64
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Seabiscuit
Gotta luv a good hoorse movie! 'Go The Buscuit, Go!
65
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
"Man, now that was a legend of a fall" Saturday Night Live.
66
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
67
Rounders (1998,  R)
Rounders
Quality poker film where Damon and Norton play buddies shit outta luck.
68
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin
Great twist at the end.....Lucy and Josh are just too cool together!
69
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Gotta love Rose with a machine gun leg....funny and gruesome with great action to boot!
70
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Yippi Kiya Motherfucker! Nobody does it quite like John McClane!
71
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
Classic cars, classic film.... great car chase at the end and Kurt Russell in his best form for years!
72
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
Keifer and his buddies drink up and cause havock at a fair...also has the 2 Corey's in it!
73
Spun (2003,  R)
Spun
Rourke and Schwartzman are gold with cameos from all over the joint in this funny film!
74
8MM (1999,  R)
75
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Bale is sick and twisted as a serial killer no one has a clue about!
76
Garden State (2004,  R)
Garden State
I think I fell in love with Natalie Portman too when 'New Slang' started to play.....a funny and beautiful film!
77
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
Sam Rockwell is just too cool!
78
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
Bill and Scarlett are two lost souls who find each other in another world!
79
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Probably one of my favs for that year......Johnny Depp rarely does a dud!
80
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Cusack is tops as an assassin with a heart with Minnie Driver!!
81
The Virgin Suicides (2000,  R)
The Virgin Suicides
Kirsten Dunst is great in this first Sophia Coppola effort!
82
Sideways (2004,  R)
Sideways
This very funny film stars a great cast and pleny of wine!
83
The Rules of Attraction (2002,  R)
84
Casino (1995,  R)
Casino
Pesci says 'fuck' alot!
85
Training Day (2001,  R)
86
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
Haven't seen a good western like this for years...Rusty and Bale are great together!
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Makes me want to be an Elf!
88
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Where it all started!
89
Boogie Nights (1997,  R)
Boogie Nights
Such a funny movie with some fantastic characters and it all ends with Drik Digglers 13 inch cock...need I say more!
90
Wanted (2008,  R)
Wanted
Such cool action and the story is so good to follow...McAvoy is the new action hero!
91
Felon (2008,  R)
Felon
Sensational...Dorffs best effort for years as he plays a man put into prison for protecting his family...a great movie to watch!!
92
Gone Baby Gone (2007,  R)
Gone Baby Gone
A surprisingly good movie with a hard ending to take!
93
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
Christian Bale is just too cool for school in this!
94
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Cinderella Man
Sensational...best boxing scenes i have seen on film and the end fight just keeps you on the edge of your seat...loved it!
95
August Rush (2007,  PG)
August Rush
A lovely movie about a boy who finds his parents through there love of music.
96
The Blind Side (2009,  PG-13)
The Blind Side
I love a good true story...never been a fan of Gridiron movie's but this one has true heart...well played by all, a must watch!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments