My Favorite Movies
| junkpilejennifer's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 2 |
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008, PG-13) |
|
| 3 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 4 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
It was very good, though I think overall I was let down because of all the hype. Heath Ledger did a brilliant job as the joker, but I felt some of the supporting storyline and characters just didn't work for me. Namely, the Two-Face makeup - it just sucked, the tendons coming down over the teeth were just so incredibly unrealistic! I was also waiting for something "epic" to happen, and nothing really happened like that for me. |
|
| 5 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 6 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 8 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 9 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 10 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 11 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 13 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Elf (2003, PG) |
|
| 15 |
License to Wed (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
| 18 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 19 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 20 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 21 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 23 |
Juno (2007, PG-13)
It really is just perfection in a movie. Absolutely amazing chemistry with the cast, and amazing acting. Everyone was believable in their roles... ESPECIALLY ELLEN PAGE! Absolutely awesome, she's going to have a great career ahead of her! This movie is HILLARIOUS, but it also has it's sentimental and sad moments... such a great mix, everyone should see it. Seriously. SERIOUSLY. |
|
| 24 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 25 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 26 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 27 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 28 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 29 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 30 |
Chasing Liberty (2004, PG-13) |
|
| 31 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 32 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 33 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 34 |
How to Deal (2003, PG-13) |
|
| 35 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 36 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 37 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 38 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |






































