My Favorite Movies
| justCAT's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 3 |
Hellraiser (1987, R) |
|
| 4 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 5 |
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981, R) |
|
| 6 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 7 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 8 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 9 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 10 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
| 11 |
The Man Who Would Be King (1975, PG) |











