Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
.
by
Michael
♠ 10 best movies of the 60's
by
Nicolaļ
My Blu-Ray / HD-DVD Collection
by
Jon
texasranger48's new List
by
miss
IMDb Top 250
by
Angela
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Justin
Justin62389495's Rating
My Rating
1
Cool Hand Luke
(1967, Unrated)
2
Cinderella Man
(2005, PG-13)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
4
The Shawshank Redemption
(1994, R)
5
A Perfect World
(1993, PG-13)
6
Big
(1988, PG)
7
Forrest Gump
(1994, PG-13)
8
Pulp Fiction
(1994, R)
9
Ghostbusters
(1984, PG)
10
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
11
3:10 to Yuma (2007)
(2007, R)
12
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
13
Reservoir Dogs
(1992, R)
14
P.U.L.S.E. Live at Earls Court 20.10.94, London (Pink Floyd: Pulse)
(, Unrated)
15
Alive
(1993, R)
16
Superbad
(2007, R)
17
300
(2007, R)
18
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
19
61*
(2001, Unrated)
20
Blazing Saddles
(1974, R)
21
Dave Chappelle: Killin' Them Softly
(2000, Unrated)
22
Tremors
(1989, PG-13)
23
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
24
Knocked Up
(2007, R)
25
Full Metal Jacket
(1987, R)
26
The Sandlot
(1993, PG)
27
Rudy
(1993, PG)
28
Stand by Me
(1986, R)
29
Clerks II
(2006, R)
30
The Hurricane
(1999, R)
31
Predator
(1987, R)
32
Rocky IV
(1985, PG)
33
Ernest Scared Stupid
(1991, PG)
34
Fight Club
(1999, R)
35
Coming to America
(1988, R)
36
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
37
Field of Dreams
(1989, PG)
38
The Shining
(1980, R)
39
The Goonies
(1985, PG)
40
Bill & Ted's Bogus Journey
(1991, PG)
41
Hoosiers
(1986, PG)
42
Judgment Night
(1993, R)
43
Eddie Murphy Delirious
(1983, Unrated)
44
Dawn of the Dead
(2004, R)
45
Grandma's Boy
(2006, R)
46
Sin City
(2005, R)
47
Last Action Hero
(1993, PG-13)
48
The Warriors
(1979, R)
49
What About Bob?
(1991, PG)
50
Dazed and Confused
(1993, R)
51
Half Baked
(1997, R)
52
Home Alone 2: Lost in New York
(1992, PG)
53
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold
(1994, PG-13)
54
The Last Dragon
(1985, PG-13)
55
Big Fish
(2003, PG-13)
56
Escape from Alcatraz
(1979, PG)
57
Black Label Society: European Invasion
(2005, Unrated)
58
Bloodsport
(1988, R)
59
Halloween (2007)
(2007, R)