Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JustLikeAWoman296092's Rating My Rating
1
The Virgin Suicides (2000,  R)
2
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
3
Gattaca (1997,  PG-13)
4
Stand by Me (1986,  R)
5
A Home at the End of the World (2004,  R)
6
Mean Girls (2004,  PG-13)
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
9
Tape (2001,  R)
10
Training Day (2001,  R)
11
Man on Fire (2004,  R)
12
O (2001,  R)
13
A Soldier's Daughter Never Cries (1998,  R)
14
The Faculty (1998,  R)
15
Big Fish (2003,  PG-13)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
Highway (2001,  R)
18
Finding Neverland (2004,  PG)
19
A Life Less Ordinary (1997,  R)
20
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
21
Super Troopers (2001,  R)
22
The Butterfly Effect (2004,  R)
23
Vertigo (1958,  PG)
24
Disturbing Behavior (1998,  R)
25
Bring It On (2000,  PG-13)
26
Memento (2000,  R)
27
New Best Friend (2002,  R)
28
Phone Booth (2003,  R)
29
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
30
I Am Sam (2002,  PG-13)
31
21 Grams (2003,  R)
32
Resident Evil (2002,  R)
33
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
34
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
35
Cruel Intentions (1999,  R)
36
Taking Lives (2004,  Unrated)
37
The Client (1994,  PG-13)
38
Sixteen Candles (1984,  PG)
39
Luckytown (2000,  G)
40
Deeply (2001,  R)
41
Thirteen (2003,  R)
42
One Fine Day (1996,  PG)
43
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
44
Don't Say a Word (2001,  R)
45
Final Destination (2000,  R)
46
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
47
The Smokers (2001,  R)
48
Bad Santa (2003,  R)
49
The Perfect Score (2004,  PG-13)
50
Not Another Teen Movie (2001,  R)
51
The Recruit (2003,  PG-13)
52
Independence Day (1996,  PG-13)
53
Big Daddy (1999,  PG-13)
54
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
55
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
56
Above the Rim (1994,  R)
57
The Skull (1965,  PG)
58
Clueless (1995,  PG-13)
59
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
60
Shallow Hal (2001,  PG-13)
61
A Perfect Murder (1998,  R)
62
Deuces Wild (2002,  R)
63
Enough (2002,  PG-13)
64
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
65
American Beauty (1999,  R)
66
We Don't Live Here Anymore (2004,  R)
67
Serendipity (2001,  PG-13)
68
Unfaithful (2002,  R)
69
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
70
The Wedding Date (2005,  PG-13)
71
Le Divorce (2003,  PG-13)
72
Cursed (2004,  PG-13)
73
Sin City (2005,  R)
74
White Oleander (2002,  PG-13)
75
Road Trip (2000,  R)
76
Rat Race (2001,  PG-13)
77
Armageddon (1998,  PG-13)
78
My Life Without Me (2003,  R)
79
Guess Who (2005,  PG-13)
80
The Interpreter (2005,  PG-13)
81
Primer (2004,  PG-13)
82
In the Cut (2003,  R)
83
View from the Top (2003,  PG-13)
84
Trainspotting (1996,  R)
85
Equilibrium (2002,  R)
86
Walk the Line (2005,  PG-13)
87
Devour (2005,  R)
88
Stay (2005,  R)
89
Brokeback Mountain (2005,  R)
90
The Hole (2001,  R)
91
Lucky Number Slevin (2006,  R)
92
Thank You For Smoking (2006,  R)
93
The Prestige (2006,  PG-13)
94
The Fountain (2006,  PG-13)
95
Infection (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments