My Favorite Movies


  justshields's Rating My Rating
1
American Beauty (1999,  R)
2
American History X (1998,  R)
3
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
4
Brokeback Mountain (2005,  R)
5
Clerks (1994,  R)
6
A Clockwork Orange (1971,  R)
7
Crash (2004,  R)
8
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
9
The Departed (2006,  R)
10
Donnie Darko (2001,  R)
11
The Dream Team (1989,  PG-13)
12
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
14
Fletch (1985,  PG)
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
16
Friday (1995,  R)
17
Go (1999,  R)
18
Half Baked (1998,  R)
19
Hard Candy (2006,  R)
20
Into the Wild (2007,  R)
21
JFK (1991,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
24
Mallrats (1995,  R)
25
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
26
Outbreak (1994,  R)
27
Pulp Fiction (1994,  R)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
29
Reservoir Dogs (1992,  R)
30
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
31
The Silence of the Lambs (1991,  R)
32
Sin City (2005,  R)
33
Sneakers (1992,  PG-13)
34
Strange Brew (1983,  PG)
35
Superbad (2007,  R)
36
Turner and Hooch (1989,  PG)
37
This Divided State (2005,  Unrated)
38
Tigerland (2000,  R)
39
UHF (1989,  PG)
40
Undercover Brother (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments