My Favorite Movies

  1. jwnewbould
  2. Jeremy

Give list a short description

  jwnewbould's Rating My Rating
1
Robin Hood (1973,  G)
Robin Hood 5.0 Stars
My favourite Disney movie. Great story, great characters and great songs.
Click to Rate
2
Dirty Harry (1971,  R)
Dirty Harry 5.0 Stars
The best cop thriller ever made.
Click to Rate
3
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
Brilliant acting and direction, a superb score by John Williams and plenty of jump-out-of-your-seat moments.
Click to Rate
4
Ladyhawke (1985,  PG-13)
Ladyhawke 5.0 Stars
Everything about this film is perfect - the cast, the direction, the script, the cinematography and the music.
Click to Rate
5
M (1931,  Unrated)
M 5.0 Stars
Fritz Lang's masterpiece - even better than Metropolis! Peter Lorre's performance is amazing.
Click to Rate
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
The best of all the Star Wars films - much darker and more complex than Episode IV with brilliant special effects and action set-pieces.
Click to Rate
7
The Bird With the Crystal Plumage (1969,  PG)
The Bird With the Crystal Plumage 5.0 Stars
The directorial debut of one of Italy's masters of horror Dario Argento. A very stylish murder mystery with a fantastic music score by Ennio Morricone.
Click to Rate
8
Captain Kronos - Vampire Hunter (1974,  R)
Captain Kronos - Vampire Hunter 5.0 Stars
One of Hammer Studios' very best films - a highly original and inventive vampire tale.
Click to Rate
9
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
The Good, the Bad and the Ugly 5.0 Stars
If there has been a better western than this, I haven't seen it yet! Violent, sometimes funny, and thoroughly engrossing.
Click to Rate
10
Saboteur (1942,  PG)
Saboteur 5.0 Stars
This is my favourite Alfred Hitchcock film. The climax is unforgettable.
Click to Rate
11
Alien (1979,  R)
Alien 4.0 Stars
An effective blend of science fiction and horror. The special effects still hold up well today.
Click to Rate
12
Aliens (1986,  R)
Aliens 4.5 Stars
James Cameron's action-packed sequel to Ridley Scott's Alien. The production design, lighting & photography are top-notch.
Click to Rate
13
All the Colors of the Dark (,  R)
All the Colors of the Dark 4.0 Stars
Sergio Martino's excellent giallo thriller containing supernatural elements. Edwige Fenech never looked more gorgeous and Bruno Nicolai's score is brilliant.
Click to Rate
14
An American Werewolf in London (1981,  R)
An American Werewolf in London 5.0 Stars
One of the best comedy horror films ever as it manages to be very funny and very scary. The scene in the Picadilly cinema where David Kessler meets his undead victims is an all-time classic and the werewolf transformation scene (featuring special make-up effects by Rick Baker) has never been bettered.
Click to Rate
15
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Audition (Ôdishon) 4.0 Stars
One of the most disturbing films you will ever see - if you can bear to watch. A real shocker.
Click to Rate
16
Reazione a catena (A Bay of Blood)(Twitch of the Death Nerve) (1972,  R)
Reazione a catena (A Bay of Blood)(Twitch of the Death Nerve) 4.0 Stars
Mario Bava's violent and highly influential giallo. This film set the blueprint for many slasher films of the 70s and 80s - particularly the Friday The 13th films
Click to Rate
17
The Birds (1963,  PG-13)
The Birds 5.0 Stars
Hitchcock's second foray into horror (after Psycho). This film must have been terrifying back in 1963. It is still scary when viewed today.
Click to Rate
18
The Black Cat (1934,  Unrated)
The Black Cat 4.0 Stars
A classic chiller starring two horror greats - Bela Lugosi & Boris Karloff. The sets are wonderful.
Click to Rate
19
Blood For Dracula (1974,  R)
Blood For Dracula 4.5 Stars
Deliberately camp and over-the-top in terms of its gore content. German actor Udo Kier plays an aging Count Dracula who travels from Transylvania to Italy in search of "were-gins".
Click to Rate
20
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead) 5.0 Stars
Easily one of the goriest movies ever made. Peter Jackson's wicked black (or should that be red) comedy about zombies substitutes the traditional slapstick custard pies for blood and guts. You will never forget the lawnmower massacre scene!
Click to Rate
21
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein 4.5 Stars
Superior follow-up to 1931's Frankenstein containing many classic scenes.
Click to Rate
22
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
Bubba Ho-Tep 5.0 Stars
One of the most unusual and funniest films in recent years. Bruce Campbell's performance as a geriatric Elvis Presley was worthy of an OSCAR.
Click to Rate
23
Carrie (1976,  R)
Carrie 4.5 Stars
The very first film adaptation of a Stephen King novel is still one of the best. The film is enhanced greatly by a terrific performance by Sissy Spacek in the title role and by a beautiful music score by Pino Donaggio.
Click to Rate
24
Horror Hotel (1961,  PG-13)
Horror Hotel 4.0 Stars
The British title is The City Of The Dead. Starring movie legend Christopher Lee, this is a wonderfully spooky tale about witchcraft in a creepy fog-enshrouded New England village.
Click to Rate
25
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
One of the most controversial films in British cinema history - it was banned in Britain (by the director Stanley Kubrick, not the censors) for almost 30 years. For those who can stomach the old ultra-violence, the film is often a visual and aural delight with many scenes that are still shocking and relevant even today.
Click to Rate
26
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
The Curse of Frankenstein 4.5 Stars
Classic Hammer Horror that helped establish Peter Cushing and Christopher Lee as household names as well as establishing the Hammer style. Flawlessly directed by Terence Fisher with excellent sets and great colour photography. Some scenes are still pretty gruesome and shocking today, more than 50 years after the film was made.
Click to Rate
27
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
George A. Romero's cracking sequel to Night Of The Living Dead is probably the 'Citizen Kane' of zombie movies. The 2004 remake is pretty good but this version is the original and best.
Click to Rate
28
Dead of Night (1945,  R)
Dead of Night 5.0 Stars
The daddy of all horror anthology movies with a superb cast. More than 60 years on this film can still send a few shivers down your spine.
Click to Rate
29
Don't Look Now (1973,  R)
Don't Look Now 5.0 Stars
This film is guaranteed to unnerve you and haunt you for ages after you've seen it. A truly stunning piece of film making.
Click to Rate
30
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
Horror of Dracula 4.5 Stars
Quite possibly the greatest ever film version of Bram Stoker's classic story. Christopher Lee and Peter Cushing created the definitive Dracula and Van Helsing for many horror film fans.
Click to Rate
31
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead 4.0 Stars
A slam bang no-holds-barred horror movie. The special effects may seem a little crude by today's standards but this is a very effective piece of film making with some dazzling and inventive camera work.
Click to Rate
32
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 4.0 Stars
One of the all-time classic chillers. A young girl becomes possessed by an ancient demon and two priests, one old and one young, are called in to perform the exorcism ritual and save her soul. Ground-breaking special effects and the use of extremely profane language help create a shocking and disturbing movie.
Click to Rate
33
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck 4.5 Stars
Roman Polanski's brilliant tribute to/spoof of vampire movies which manages to combine horror and humour to great effect. Alfie Bass steals the show as a Jewish vampire who is totally unfazed by the symbol of the crucifix!
Click to Rate
34
The Fly (1986,  R)
The Fly 4.5 Stars
David Cronenberg's visceral remake of the 1958 Vincent Price classic. The first-rate special effects are guaranteed to make you squirm!
Click to Rate
35
Frankenstein (1910,  Unrated)
Frankenstein 4.0 Stars
One of the most famous horror films of them all, based on Mary Wolstencroft Shelley's gothic tale. Boris Karloff is unforgettable as Baron Frankenstein's tragic creation.
Click to Rate
36
Freaks (1932,  Unrated)
Freaks 5.0 Stars
Banned in Britain for over 30 years, Tod (Dracula) Browning's 1932 film is a very unusual and disturbing piece of cinema. The ending will haunt you for a long time afterwards.
Click to Rate
37
Fright Night (1985,  R)
Fright Night 5.0 Stars
A fantastic (or fang-tastic, if you prefer) modern vampire tale containing strong doses of horror and comedy. One of the best vampire movies ever made.
Click to Rate
38
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) (1973,  PG)
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) 4.0 Stars
One of Amicus Studios' best horror anthology movies with a star-studded cast including horror stalwarts Peter Cushing and Donald Pleasence.
Click to Rate
39
Halloween (1978,  R)
Halloween 4.0 Stars
This low-budget but extremely effective horror film is still one of the best of the so-called slasher movies. I have not seen Rob Zombie's remake yet - I am not sure if I want to.
Click to Rate
40
Hannibal (2001,  R)
Hannibal 4.5 Stars
The sequel to The Silence Of The Lambs is equal to the original film with Anthony Hopkins on top form once again. Grand Guignol horror of the highest quality.
Click to Rate
41
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser 4.5 Stars
Written and directed by Clive Barker - based on his story The Hellbound Heart, this horror movie is definitely not for the squeamish!
Click to Rate
42
House of Wax (1953) (1953,  PG)
House of Wax (1953) 4.0 Stars
This is actually a sort of remake of the 1930s film The Mystery Of The Wax Museum. Vincent Price is in superb form as a wax sculptor who is horribly disfigured in a fire and then becomes an insane murderer. I have no desire to see the more recent remake which has Paris Hilton in it!
Click to Rate
43
The House That Dripped Blood (1970,  PG)
The House That Dripped Blood 4.0 Stars
A great collection of creepy tales all revolving around an old spooky house. The last story called The Cloak, starring Jon Pertwee and Ingrid Pitt, is the best of the lot.
Click to Rate
44
The Howling (1981,  R)
The Howling 4.0 Stars
A superior werewolf movie directed by Joe Dante with doses of fang-in-cheek humour. The werewolf transformations are almost as good as the one in An American Werewolf In London. To date, this film has inspired 6 sequels most of which are rubbish!
Click to Rate
45
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
King Kong (1933) 5.0 Stars
Arguably the greatest monster movie of them all. This film is not just about the brilliant stop-motion effects though - there is a good story and there are characters that you believe in and care about.
Click to Rate
46
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 5.0 Stars
This haunting film, based on Japanese ghost stories, is one of the most visually stunning films you will ever see.
Click to Rate
47
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
The Last House on the Left 4.0 Stars
Wes Craven's violent remake of sorts of Ingmar Bergman's The Virgin Spring. I do not recall any chainsaw retribution in Bergman's movie!
Click to Rate
48
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
Diabolique (Les Diaboliques) 5.0 Stars
A classic French thriller with lots of unexpected twists and turns in th