My Favorite Movies


  kaihiwatari101's Rating My Rating
1
Rock-A-Doodle (1992,  G)
Rock-A-Doodle
this is one of my fav movies when i was a kid
2
The Swan Princess (1995,  G)
The Swan Princess
loved this fairy tale
3
The Swan Princess II (The Swan Princess and the Secret of the Castle) (1998,  G)
The Swan Princess II (The Swan Princess and the Secret of the Castle)
not as good as the first one
4
Balto (1995,  G)
Balto
i loved this movie
5
Balto II: Wolf Quest (2002,  G)
Balto II: Wolf Quest
not as good as the first one
6
Alaska (1996,  PG)
Alaska
loved the polar bear
7
We're Back! A Dinosaur's Story (1993,  G)
We're Back! A Dinosaur's Story
loved it!!!
8
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
one of my most loved movies
9
Mulan II (2005,  G)
Mulan II
not as good as the first one
10
Holes (2003,  PG)
Holes
it was funny
11
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
loved this movie
12
The Pebble and the Penguin (1995,  G)
The Pebble and the Penguin
one of the most best movies that ever hit the dvd.
13
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
love how timon and pumba do that little scit in front of the hynas
14
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
i love the tow couples kovu and kiara
15
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
The Lion King 1 1/2
just loved it
16
Brother Bear (2003,  G)
Brother Bear
loved the movie to pieces
17
Brother Bear 2 (2006,  G)
Brother Bear 2
not as good as the first one
18
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
the most funniest movie on the face of the earth
19
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
second funniest movie on the face of the earth
20
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas
loved the christmas spirit in the movie
21
Lady and the Tramp (1955,  G)
Lady and the Tramp
great disney movie
22
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
loved scamp
23
The Pagemaster (1994,  PG)
The Pagemaster
loved it
24
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
it was funny and the ending was great!
25
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
i just loved it
26
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i loved the actoin
27
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
it was pretty good and it teaches you not to be afraid to fallow your dreams
28
Cats & Dogs (2001,  PG)
Cats & Dogs
loved the dogs
29
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus (1998,  PG)
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus
loved it
30
Atlantis: Milo's Return (2003,  G)
Atlantis: Milo's Return
worth seeing
31
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
loved the ending
32
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles
I have the DVD!!!!
33
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
love the part where he gives the mouse CPR
34
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
Got to love the Docter
35
Dr. Dolittle 3 (2006,  PG)
Dr. Dolittle 3
love the Dolittles
36
The Perfect Man (2005,  PG)
The Perfect Man
love the part where so messed up the wedding
37
Open Season (2006,  PG)
Open Season
it was the most funniest movie that i have ever seen in my life and the sadiest
38
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
i love spider man
39
Bartok the Magnificent (1999,  G)
Bartok the Magnificent
me and my friend loves bartok and we both wished that it would be a movie and it did!!!!!! YES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
40
Cats Don't Dance (1997,  G)
Cats Don't Dance
love cats, penguins, turtles, hippos, elephents, and all the animals in the movie
41
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
i love this movie it was funny and had a good lesson to it as well that's like 2 in 1 deal!!!
42
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
it was the greatest classic that i've seen!!!!
43
Jump In! (2007,  Unrated)
Jump In!
corbin bleu rocked the whole movie!!!! push it, push it to the limit!!!!!!!
44
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
LOVED IT LOVED IT LOVED IT!!!!!!!! Corbin Bleu & Zac Efron 4ever!!!!!
45
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
i love this movie so much!!!!!!! i recomend you people to see this movie
46
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)
Homeward Bound II - Lost in San Francisco
yet another great homeward bound movie
47
Oliver & Company (1988,  G)
Oliver & Company
i love this movie
48
Black Beauty (1994,  G)
Black Beauty
i love this movie
49
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders
i loved this movie and the book
50
High School Musical 2 (2007,  G)
High School Musical 2
it was ok but zac was hotter then ever. i was so jealous when he kissed venessa.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments