My Favorite Movies


  1. kaike67
  2. Carlos

Give list a short description

  kaike67's Rating My Rating
1
Amores Perros (2000,  R)
Amores Perros 5.0 Stars
Raw, sad and realistic film that'll force you to realize that life ain't that pretty. Good performances all over.
Click to Rate
2
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
3
Babel (2006,  R)
Babel 5.0 Stars
Guillermo Arriaga and Alejandro González Ińárritu team up again and the result is a really complex film that's not for everyone. Babel's intrincated plot, great acting and overall atmosphere make it a hell of an emotional roller coaster that is sure to make you think.
Click to Rate
4
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien 5.0 Stars
The ultimate coming-of-age film. Very intense and politically charged.
Click to Rate
5
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 5.0 Stars
This dystopian thriller is possibly one of the best movies ever made. Full of memorable and almost poetic scenes and performances, it works on every level.
Click to Rate
6
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 5.0 Stars
One of the most beautiful and magical stories ever told, on film or any other medium. This is a carefully and perfectly crafted masterpiece, that succeeds on everything: script, music, cinematography, effects and performances, all of course, under the brilliant direction of Guillermo Del Toro. ˇAsí se hace!
Click to Rate
7
Duck Season (Temporada de patos) (2006,  R)
Click to Rate
8
Live Flesh (Carne trémula) (1997,  R)
Click to Rate
9
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Click to Rate
10
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
Click to Rate
11
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
Click to Rate
12
Volver (2006,  R)
Click to Rate
13
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
Click to Rate
14
City of God (2003,  R)
City of God 5.0 Stars
Ultra-violence is back in this masterpiece of social cinema. Full of gasp-inducing shocking moments, the naturalistic photography gives the film a documentary-like feel that makes the viewer more of a voyeur.
Click to Rate
15
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
Click to Rate
16
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 5.0 Stars
An original touching story and gorgeous cinematography.
Click to Rate
17
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
This film is pure art. Loved the story and Tatou.
Click to Rate
18
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) 5.0 Stars
This movie is wonderfully weird. There's almost no dialogue and there's no need: you get into it the second it starts. The animation is flawless and the music... my God, the music. There are several laugh-out loud moments in this smart French delight; full of eccentric characters, this is a must-see.
Click to Rate
19
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 5.0 Stars
There are several memorable and unforgettable moments in Tarantino's debut. Just check out the first few lines and you'll be hooked.
Click to Rate
20
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
What an amazing ride this is! This film is masterfully directed by a self-proclaimed amateurish Tarantino, who also co-wrote a script filled with cool characters who are real badasses and an even cooler dialogue, brought to life by a bunch of A-listers that delivered top-notch performances. Great cinematography as well.
Click to Rate
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
Tarantino at his best: this action-packed revenge epic is darkish yet fulll of his trademark coolness. A riveting bloodbath!
Click to Rate
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 5.0 Stars
Less action-driven than its predecessor, this is a great picture full of memorable scenes and old-school cinema references. Uma Thurman owns the movie... again. It's a good conclusion.
Click to Rate
23
Alien (1979,  R)
Click to Rate
24
Thelma & Louise (1991,  R)
Click to Rate
25
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
26
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
27
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns 5.0 Stars
The absolute best of all pre-"Batman Begins" efforts.
Click to Rate
28
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 5.0 Stars
Another beautiful masterpiece by Burton. You get inmersed into the magical world depicted and its fantastic mithology.
Click to Rate
29
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
This remake they got right: this one is as good as the original. As usual with Burton, the whole atmosphere is surreal. Depp and Highmore are a great pair.
Click to Rate
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 5.0 Stars
Stunningly devilish!
Click to Rate
31
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
Click to Rate
32
The Killing (1956,  Unrated)
Click to Rate
33
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
34
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
Beautiful, just beautiful. Plus, original and an award-worthy leading performance.
Click to Rate
35
The Shining (1980,  R)
The Shining 5.0 Stars
Kubrick and Nicholson just can't go wrong. They wanted you to be scared, and guess what? Some of the scenes in this movie are the most horrifying you're ever likely to see. Direction: Kubrick, Kubrick, Kubrick. Performances: Nicholson will hunt you to you dreams. Duvall and the kid are just perfect.
Click to Rate
36
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
The best movie adaptation of a book ever! Electrifying performances make electrifying characters come to life. Add a great Oscar-worthy direction and the perfect music, and you have a true classic.
Click to Rate
37
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
A film that stands on its own, some images and sounds in The Godfather Part II will give you the goosebumps. A masterful script is masterfully directed into masterful performances.
Click to Rate
38
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III 5.0 Stars
Unlike most, I found The Godfather Part III as great a movie as the first two: great script, great direction and great performances. This film is full of memorable scenes and lines. Just two little details: Sofia Coppola really did a God-awful job and Robert Duvall is indeed sorely missed.
Click to Rate
39
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
Damn fine performances and masterful direction are the best feats of this piece of grand cinema.
Click to Rate
40
The Aviator (2004,  PG-13)
The Aviator 5.0 Stars
Beautiful cinematography and amazing performances under the masterful direction of Scorsese.
Click to Rate
41
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
A witty plot, masterful direction and great performances by an all-star cast is the recipe for perfection.
Click to Rate
42
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
What a tricky and wicked film! It's original and dark.
Click to Rate
43
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
Finally! A movie that truly captures the darkness of the character. Great cinematography, direction and lead performance. The best superhero movie ever.
Click to Rate
44
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
46
United 93 (2006,  R)
Click to Rate
47
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Boogie Nights (1997,  R)
Boogie Nights 5.0 Stars
The whole porn thing and the 70's and 80's vibe make this a very cool picture, but if you look closer it's really about neither of those but about family.
Click to Rate
49
Magno