My Favorite Movies


  karengrooming's Rating My Rating
1
Gilda (1946,  PG)
2
You'll Never Get Rich (1941,  Unrated)
3
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
4
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Incredible comedy! Definitely must see!
5
Dark Passage (1947,  Unrated)
Dark Passage
I absolutely love this movie! It is a must-see!
6
Panic in the Streets (1950,  Unrated)
7
China Seas (1935,  Unrated)
China Seas
Great movie! Gable and Harlow are fantastic together!
8
Bewitched (2005,  PG-13)
9
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
Incredible movie - a must see!
10
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
11
Key Largo (1948,  Unrated)
12
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
13
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
14
The Big Sleep (1946,  Unrated)
15
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
16
In a Lonely Place (1950,  Unrated)
17
Dead Reckoning (1947,  Unrated)
18
Dead End (1937,  Unrated)
19
High Sierra (1941,  Unrated)
20
They Drive by Night (1940,  Unrated)
21
Marked Woman (1937,  Unrated)
22
Bells Are Ringing (1960,  Unrated)
23
Kiss Me, Stupid (1964,  PG-13)
24
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
The Ugly Dachshund
I love this movie!
25
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
One of my absolute favorites!
26
Cleopatra (1963,  Unrated)
Cleopatra
Fantastic movie!
27
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
A Place in the Sun
Great movie - worth seeing
28
Elephant Walk (1954,  Unrated)
Elephant Walk
I love this movie! One of my favorites.
29
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
Butterfield 8
One of my favorite movies!
30
Lady in a Cage (1964,  Unrated)
31
Sydney White (2007,  PG-13)
Sydney White
This movie was hilarious! A great comedy!
32
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
The Desperate Hours
Great movie!
33
Young Man With a Horn (1950,  Unrated)
Young Man With a Horn
Kirk Douglas was great in this movie! Lauren Bacall was excellent, and Doris Day sounded great as the singer in a band.
34
The Out-of-Towners (1970,  G)
The Out-of-Towners
Great movie! Hilarious!
35
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
A Very Brady Sequel
I love this one more even more than the 1st !
36
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
The Brady Bunch Movie
This movie is hysterical !
37
The Shaggy Dog (2006,  PG)
The Shaggy Dog
This movie is great!
38
White Chicks (2004,  PG-13)
39
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
My Favorite Wife
Fantastic movie!
40
Move Over Darling (1963,  Unrated)
Move Over Darling
This movie is hilarious! A modern version of "My Favorite Wife".
41
A Letter to Three Wives (1949,  Unrated)
A Letter to Three Wives
Great movie! Excellent acting! I loved it!
42
Mr. & Mrs. Smith (1941,  Unrated)
Mr. & Mrs. Smith
Great - worth watching
43
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
I adored this movie! Both Drew and Hugh were excellent in it! And the 80's music was great!
44
Picnic (1955,  Unrated)
Picnic
Fantastic movie! A must-see! Superior acting!
45
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
The Lost Weekend
Fantastic!!! A must-see!!!
46
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
47
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
48
Kiss Me Kate (1998,  Unrated)
49
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
Send Me No Flowers
This is a darling movie - must see!
50
Corky Romano (2001,  PG-13)
Corky Romano
I love this hilarious movie!
51
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Incredible movie!
52
Flightplan (2005,  PG-13)
53
A Cinderella Story (2004,  PG)
54
Envy (2004,  PG-13)
55
Mission Impossible (1996,  PG-13)
56
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
57
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
58
Pillow Talk (1959,  Unrated)
Pillow Talk
I adored this movie!
59
Billy Madison (1995,  PG-13)
Billy Madison
My absolute favorite Adam Sandler movie!!!
60
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
Beyond the Sea
Incredible movie about the life of Bobby Darrin!
61
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
This movie is so hilarious!
62
Air Buddies (2006,  PG)
63
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
64
Best in Show (2000,  PG-13)
65
The Perfect Man (2005,  PG)
66
Guess Who (2005,  PG-13)
67
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
Excellent movie! Very well written!
68
Meet the Parents (2000,  PG-13)
69
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
70
Lady and the Tramp (1955,  G)
Lady and the Tramp
Absolutely adorable movie! And if you are a dog lover, you will love it that much more!
71
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
I love this movie!
72
Mean Girls (2004,  PG-13)
73
Sky High (2005,  PG)
74
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
75
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
I love this movie! One of my absolute favorites!
76
She's the Man (2006,  PG-13)
77
Aquamarine (2006,  PG)
78
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
79
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric (,  Unrated)
80
Spongebob Squarepants - Where's Gary? (,  Unrated)
81
SpongeBob Squarepants - Christmas (,  Unrated)
82
SpongeBob SquarePants - Sea Stories (,  G)
83
SpongeBob SquarePants - Halloween (,  Unrated)
84
Spongebob Squarepants - Fear of a Krabby Patty (,  Unrated)
85
Spongebob Squarepants - Home Sweet Pineapple (,  Unrated)
86
SpongeBob SquarePants - Absorbing Favorites (,  Unrated)
87
Spongebob Squarepants - Spongeguard on Duty (,  Unrated)
88
Spongebob SquarePants - Tales From the Deep (,  G)
89
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire (,  Unrated)
90
SpongeBob SquarePants - Tide and Seek (,  G)
91
Spongebob Squarepants - The Seascape Capers (,  G)
92
That Funny Feeling (1965,  Unrated)
93
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
94
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
The best!
95
Cellular (2004,  PG-13)
Cellular
Great movie - worth seeing.
96
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
It doesn't get any better than this! Two of my favorite actors - Marlon Brando and Vivien Leigh!!!
97
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
One of the best! James Dean at his finest!
98
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest
Fantastic movie! A must-see!
99
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
100
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
101
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Very intense throughout the 2 hours and 40 minutes!
102
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
Guys and Dolls
Great musical ! Great songs! Great cast!
103
Blue Hawaii (1961,  PG)
104
Good Burger (1997,  PG)
105
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
Christmas with the Kranks
This is one of my all-time favorite movies!
106
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
A must-see! The classic Disney movie everyone should see!
107
Air Bud (1997,  PG)
108
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
I LOVE this movie!!! Lindsay and Jamie Lee are SO FUNNY!!!
109
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Great movie! Adam Sandler is the funniest!
110
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
A very cute movie - worth seeing!
111
Fat Albert (2004,  PG)
Fat Albert
Darling movie!
112
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Very funny movie.
113
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
Hilarious movie!
114
New York Minute (2004,  PG)
New York Minute
I love Mary-Kate and Ashley!
115
Thumb Wars (1999,  Unrated)
Thumb Wars
These Thumb movies are hysterical !
116
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
Such a funny movie!
117
Chicken Run (2000,  G)
118
The Princess Diaries (2001,  G)
119
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
120
Daddy Day Care (2003,  PG)
Daddy Day Care
What a funny movie!
121
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
Cute movie! Lindsay was so good in this movie!
122
The Pacifier (2005,  PG)
The Pacifier
Great movie!
123
Material Girls (2006,  PG)
Material Girls
I love this movie! It is so cute!
124
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
Very cute movie - as good or funnier than the first one - worth seeing!
125
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
My Man Godfrey
I love this movie! A great comedy!
126
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
This is a great movie!
127
The Set-Up (1949,  Unrated)
128
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
The Postman Always Rings Twice
Fantastic suspense-thriller! Lana Turner is excellent in this film!
129
Criss Cross (1948,  Unrated)
Criss Cross
Great suspense thriller ! Yvonne and Burt are great together!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments