Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  karenhendrix's Rating My Rating
1
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
2
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
3
American History X (1998,  R)
4
The Jacket (2005,  R)
5
25th Hour (2002,  R)
6
Buffalo Soldiers (2001,  R)
7
Little Odessa (1995,  R)
8
The Yards (2000,  R)
9
State of Grace (1990,  R)
10
Sid & Nancy (1986,  R)
11
Mystic River (2003,  R)
12
21 Grams (2003,  R)
13
The War Zone (1999,  R)
14
Reservoir Dogs (1992,  R)
15
Inside Man (2006,  R)
16
Strange Days (1995,  R)
17
Gattaca (1997,  PG-13)
18
eXistenZ (1999,  R)
19
Before Sunrise (1995,  R)
20
Tape (2001,  R)
21
The Daytrippers (1997,  R)
22
The Manchurian Candidate (2004,  R)
23
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
24
A Clockwork Orange (1971,  R)
25
In Dreams (1998,  R)
26
Mulholland Drive (2001,  R)
27
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
28
Lost Highway (1997,  R)
29
The Big Lebowski (1998,  R)
30
High Fidelity (2000,  R)
31
The Fisher King (1991,  R)
32
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
33
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
34
Arizona Dream (1993,  R)
35
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
36
Spider (2002,  R)
37
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
38
A History of Violence (2005,  R)
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
40
Shallow Grave (1995,  R)
41
Trainspotting (1996,  R)
42
Velvet Goldmine (1998,  R)
43
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
44
We Own the Night (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments