My Favorite Movies


  karlasassi's Rating My Rating
1
Swimming Pool (2003,  R)
Swimming Pool
the hottest girl
2
Cruel Intentions (1999,  R)
3
Dogville (2003,  R)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
Lost In Translation (2003,  R)
6
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
7
Gone With the Wind (1939,  G)
8
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
10
Party Monster (2003,  R)
11
Wild Things (1998,  R)
12
Match Point (2005,  R)
13
Closer (2004,  R)
14
Lost and Delirious (2001,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Titanic (1997,  PG-13)
17
The Basketball Diaries (1995,  R)
18
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
classic
19
The Aviator (2004,  PG-13)
20
Hostel: Part II (2007,  R)
21
Good Bye, Lenin (2004,  R)
22
Girl, Interrupted (1999,  R)
23
A Clockwork Orange (1971,  R)
24
Ghost (1990,  R)
25
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
26
Autumn in New York (2000,  PG-13)
27
Notes on a Scandal (2006,  R)
28
The Little Mermaid (1989,  G)
29
Poseidon (2006,  PG-13)
30
Pi (1998,  R)
31
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
32
These Girls (2006,  R)
33
The Bodyguard (1992,  R)
34
Fight Club (1999,  R)
35
The Prestige (2006,  PG-13)
36
The Illusionist (2006,  PG-13)
37
Pay It Forward (2000,  PG-13)
38
Original Sin (2001,  R)
39
Romeo + Juliet (,  Unrated)
40
The Island (2005,  PG-13)
The Island
mt bom
41
The Craft (1996,  R)
42
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
43
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
44
Casablanca (1943,  Unrated)
45
American Beauty (1999,  R)
46
The Virgin Suicides (2000,  R)
The Virgin Suicides
sofia coppola <3
47
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
48
The Exorcist (1973,  R)
49
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
sarah \o/
50
54 (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments