My Favorite Movies
| Kasa4o8's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
|
| 2 |
The Lion King (1994, G) |
|
|
| 3 |
Analyze That (2002, R) |
|
|
| 4 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
|
| 5 |
Raging Bull (1980, R) |
|
|
| 6 |
Nothing to Lose (1997, R) |
|
|
| 7 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 8 |
Men of Honor (2000, R) |
|
|
| 9 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 10 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 11 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 12 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
|
| 13 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 14 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
|
| 15 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 16 |
Ronin (1998, R) |
|
|
| 17 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
|
| 18 |
Town & Country (2000, R) |
|
|
| 19 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 20 |
Heat (1995, R) |
|
|
| 21 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
|
| 22 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
|
| 23 |
12 Monkeys (1995, R) |
|
|
| 24 |
Instinct (1999, R) |
|
|
| 25 |
Rope (1948, PG) |
|
|
| 26 |
A Perfect World (1993, PG-13) |
|
|
| 27 |
Life (1999, R) |
|
|
| 28 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
|
| 29 |
Serpico (1973, R) |
|
|
| 30 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
|
| 31 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|



