My Favorite Movies


  katchoo's Rating My Rating
1
Halloween (1978,  R)
Halloween
favorite movie of all time!
2
Psycho (1960,  R)
Psycho
I do not turst any Greatest Movie List that does not list Psycho in the top 3
3
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
thanks to this movie I will never look at Huey Lewis and the News or raincoats the same way ever again
5
The Weather Man (2005,  R)
The Weather Man
This movie makes being a weather man and archery look so badass.
love it!
6
I Heart Huckabees (2004,  R)
7
The Squid and the Whale (2005,  R)
The Squid and the Whale
brilliant!
8
Funny Games (2008,  R)
Funny Games
my new favorite movie
9
The Shining (1980,  R)
10
Hook (1991,  PG)
11
Gremlins (1984,  PG)
12
The Silence of the Lambs (1991,  R)
13
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
14
Scream (1996,  R)
Scream
my love for postmodern meta-horror in movie form, pure genius!
15
Muppet Treasure Island (1996,  G)
Muppet Treasure Island
Tim Curry is a beast!
16
The Others (2001,  PG-13)
The Others
I love everything about this movie! the acting, storyline, editing, directing, sound/music, cinematography.. everything.
17
Vampire's Kiss (1989,  R)
Vampire's Kiss
hilarious!
I heart Nicolas Cage
18
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
I remember seeing this movie in the theater as a kid.. scared the hell out of me, and made me a slasher and Tim Curry (from Home Alone 2) fan for life!
19
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon
This is the film that made me a die-hard Al Pacino fan!
20
Funny Games (1998,  Unrated)
Funny Games
I love both this film and the shot-for-shot American remake!

Brilliant horror film about audience participation / complicity in the violence one watches

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments