Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Kate2311's Rating My Rating
1
Point Break (1991,  R)
Point Break 4.5 Stars
Oldie but a goodie. I have watched this movie time and time again over the years. I really like this one think it was done great and the cast was fantastic.
Click to Rate
2
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 5.0 Stars
Wonderful movie for the family!
Click to Rate
3
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity 4.5 Stars
Really love this one. Can watch it over and over and never get bored with it.
Click to Rate
4
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar 5.0 Stars
Really cute, funny movie. Great for the family. Loved it
Click to Rate
5
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
Rat Race (2001,  PG-13)
Rat Race 4.5 Stars
I loved this movie. I laughed soo hard. It is very entertaining, cleverly put together and the cast was great. Really worth watching.
Click to Rate
7
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
I absolutely LOVED this movie! The acting in this movie was superb. All of the actors seemed to have a wonderful chemistry.
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black 4.0 Stars
Very surprised by this movie. Was alittle slow in the beginning, but, once the action started, it never stopped. Good movie, liked it a lot.
Click to Rate
10
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip 4.5 Stars
Great movie. Wonderful cast, and extremely funny. Loved it.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments