My Favorite Movies


  Kathy458713460's Rating My Rating
1
Talk Radio (1988,  R)
2
The Godfather, Part III (1990,  R)
3
Requiem for a Dream (2000,  R)
4
Gone With the Wind (1939,  G)
5
Angel Heart (1987,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Milk (2008,  R)
9
At Close Range (1986,  R)
10
Dead Man Walking (1995,  R)
11
Almost Famous (2000,  R)
12
Where the Day Takes You (1992,  R)
13
Chaplin (1992,  PG-13)
14
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
15
Control (2007,  R)
16
Blow (2001,  R)
17
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
18
Secret Window (2004,  PG-13)
19
Point Break (1991,  R)
20
Smokin' Aces (2007,  R)
21
Summer of Sam (1999,  R)
22
To Die For (1995,  R)
23
Il Mercante di pietre (The Stone Merchant) (2006,  Unrated)
24
Across the Universe (2007,  PG-13)
25
Giant (1956,  G)
26
Vanilla Sky (2001,  R)
27
Kalifornia (1993,  R)
28
Dahmer (2002,  R)
29
Primal Fear (1996,  R)
30
Sex and the City (2008,  R)
31
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
32
The Accused (1988,  R)
33
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
34
This Is Spinal Tap (1984,  R)
35
Full Metal Jacket (1987,  R)
36
The Killing Fields (1984,  R)
37
The Onion Field (1979,  R)
38
Field of Dreams (1989,  PG)
39
Bastard out of Carolina (1996,  R)
40
Homicide The Movie (2000,  PG-13)
41
Agnes of God (1985,  PG-13)
42
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
43
The Fisher King (1991,  R)
44
Jagged Edge (1985,  R)
45
A Time to Kill (1996,  R)
46
Murder by Numbers (2002,  R)
47
Face/Off (1997,  R)
48
A Perfect Murder (1998,  R)
49
Hitman Hart: Wrestling with Shadows (1998,  R)
50
Gran Torino (2009,  R)
51
Party Monster (2003,  R)
52
The Game (1997,  R)
53
The Breakfast Club (1985,  R)
54
The Thing Called Love (1993,  PG-13)
55
Bad Boys II (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments