My Favorite Movies


  katiecat77's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
All time great love story; and what a cast
2
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
The best movie ever made!!!!!
3
All About Eve (1950,  Unrated)
All About Eve
Best behind the scenes theatre movie..."Fasten your seat belts for a great display of acting from all."
4
Thelma & Louise (1991,  R)
Thelma & Louise
Two women searching for a better life; men need not apply; no cop-out ending
5
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
What and who are sane? No easy answers from Jack and the gang.
6
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams
More than baseball; unresolved father/son issues in a magical setting
7
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
For our lost innocence. A magical story for the "lost" child in all of us
8
Chinatown (1974,  R)
Chinatown
Updated "film noir" done masterfully
9
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
The Maltese Falcon
What dreams are made of and greed begets.
10
Cape Fear (1962,  Unrated)
Cape Fear
Powerhouse performances by Peck and Mitchum
11
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
A comical romantic romp with a stellar cast.
12
Harvey (1951,  Unrated)
Harvey
What is sane and insane? Reality and unreality? Let Jimmy show you with wit and wisdom....."Reality bites......"
13
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
14
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Riveting domestic drama; scathing, scorching dialogue; Liz and Richard at their best. Marriage anyone!!!?
15
Becket (1964,  PG-13)
Becket
Royal and righteous battle between O'Toole and Burton
16
A Man for All Seasons (1966,  G)
A Man for All Seasons
Superb acting, superb dialogue; even-handed church/state conversation
17
The Lion in Winter (1968,  PG)
The Lion in Winter
Another gem of acting from Mr. O'Toole- the most underrated actor of our times. Kate deserved her Oscar, but Peter was robbed, yet again
18
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Still the best screwball comedy
19
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Mindblowing, very thought-provoking and philosophical
20
The Thin Man (1934,  Unrated)
21
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
22
After the Thin Man (1936,  Unrated)
23
Song of the Thin Man (1947,  Unrated)
24
The Thin Man Goes Home (1945,  Unrated)
25
Shadow of the Thin Man (1941,  Unrated)
26
Hamlet (1948,  Unrated)
27
Long Day's Journey Into Night (1962,  Unrated)
28
The Shawshank Redemption (1994,  R)
29
The Green Mile (1999,  R)
30
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Daniel Craig...WOW!!!!
31
Hud (1963,  Unrated)
Hud
Father/son battle........Newman's second best best performance after The Hustler.
32
On Golden Pond (1981,  PG)
On Golden Pond
"Rage, rage against the dying of the light." Fonda and Hepburn do it so well in Fonda's finale.
33
What's Up, Doc? (1972,  G)
34
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
Jack at his funniest
35
Good Will Hunting (1997,  R)
36
Inherit the Wind (1960,  PG)
Inherit the Wind
Two of America's best actors go head to head in this classic. And the audience wins. Catch Gene Kelly's acerbic turn as a journalist.
37
Whistle Down the Wind (1961,  Unrated)
38
Dead Poets Society (1989,  PG)
39
The Big Sleep (1946,  Unrated)
The Big Sleep
Best "Whodoneit" ever
40
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
Most subtle horror movie
41
Laura (1944,  Unrated)
Laura
Film noir classic!!! Dana Andrews besotted by a portrait of a dead(?) woman.
42
The Great Escape (1963,  Unrated)
The Great Escape
The Cooler King reigns. Well-acted, exciting war movie. Ranks with Stalag 17.
43
The Shining (1980,  R)
The Shining
Jack at his nastiest
44
Ordinary People (1980,  R)
Ordinary People
extraordinarily acted and directed
45
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
Fantastic script, great story, well-acted
46
Cold Mountain (2003,  R)
47
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
My first guilty pleasure...and Diane Lane to boot
48
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
Must Love Dogs
Second guilty pleasure....again Diane
49
The African Queen (1951,  Unrated)
The African Queen
Bogart and Hepburn set sail down the Congo to do battle with the Germans. The Germans don't stand a chance.
50
Village of the Damned (1960,  R)
Village of the Damned
Again, well-done subtle horror
51
Z (1969,  PG)
Z
Political drama with a message doesn't get any better than this.
52
Missing (1982,  PG)
53
Before Sunrise (1995,  R)
54
Before Sunset (2004,  R)
55
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
56
Swimming Pool (2003,  R)
Swimming Pool
Underrated movie. Well worth a second and third look.
57
Shrek (2001,  PG)
58
Shrek 2 (2004,  PG)
59
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
60
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
Professione: reporter (The Passenger)
Good character study with an existential theme
61
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers)
Docudrama- way ahead of its time
62
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall
Woody's best
63
Latter Days (2004,  Unrated)
64
Closer (2004,  R)
65
Match Point (2005,  R)
66
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
A little ditty about Jack and Diane- romantic comedy and hilarious from start to finish
67
Out of the Past (1947,  Unrated)
Out of the Past
Film noir at its best
68
Bull Durham (1988,  R)
Bull Durham
Best baseball movie I have seen, and Kevin Costner also
69
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
70
The Hours (2002,  PG-13)
71
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
72
The Trip to Bountiful (1985,  PG)
73
This Gun for Hire (1942,  Unrated)
74
The Graduate (1967,  PG)
The Graduate
I want to be a Mrs. Robinson someday
75
Summer of '42 (1971,  PG)
76
The Seventh Seal (,  Unrated)
77
Interview with the Vampire (1994,  R)
78
Calendar Girls (2003,  PG-13)
79
Billy Elliot (2000,  R)
80
Sling Blade (1997,  R)
81
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
82
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
83
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Hopefully not the last of this very exciting series. Jason Bourne via Matt Damon is the new king of action adventure movies.
84
Chicago (2002,  PG-13)
85
Eight Men Out (1988,  PG)
86
Jaws (1975,  PG)
87
Forrest Gump (1994,  PG-13)
88
Unfaithful (2002,  R)
89
Young Frankenstein (1974,  PG)
90
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
91
Full Metal Jacket (1987,  R)
92
The Full Monty (1997,  R)
93
The Usual Suspects (1995,  R)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
95
Pride and Prejudice (2005,  PG)
96
Stand by Me (1986,  R)
97
Speed (1994,  R)
98
The Prestige (2006,  PG-13)
99
Rent (2005,  PG-13)
100
Fargo (1996,  R)
101
Memento (2000,  R)
102
Lone Star (1996,  R)
103
Maurice (1987,  R)
104
Animal Farm (1954,  Unrated)
105
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
106
Never Cry Wolf (1983,  PG)
107
Educating Rita (1983,  PG)
108
A Taste of Honey (1961,  Unrated)
109
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
110
A Shot in the Dark (1964,  PG)
111
Heaven Can Wait (1943,  Unrated)
112
A Walk in the Sun (1945,  Unrated)
A Walk in the Sun
Low budget war movie, told simply and powerfully. One of the best WW2 movies made.
113
A Walk on the Moon (1999,  R)
114
Ran (1985,  R)
115
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
The Flight of the Phoenix
Great action flick. Sit back and enjoy Stewart and a first-rate cast lost in the desert
116
Gladiator (2000,  R)
117
My Own Private Idaho (1991,  R)
118
Another Country (1984,  PG)
119
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
The Caine Mutiny
Bogart shows he can act...really act.
120
Mutiny on the Bounty (1962,  Unrated)
121
Alfie (1966,  PG)
122
Blame It On Rio (1984,  R)
123
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
124
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
Hell Is For Heroes
Another small budget WW2 gem. McQueen is fantastic. And catch Bob Newhart's first acting role.
125
Anatomy of a Murder (1959,  R)
126
Dial M for Murder (1981,  Unrated)
127
The Kennel Murder Case (1933,  Unrated)
128
The Hustler (1961,  Unrated)
The Hustler
Modern day Greek tragedy in a poolroom. Newman's best!!!
129
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
130
Objective, Burma! (1945,  Unrated)
131
Battleground (1949,  Unrated)
132
Sahara (1943,  Unrated)
133
The Longest Day (1962,  G)
134
The Day of the Jackal (1973,  PG)
135
Saving Private Ryan (1998,  R)
136
Flags of Our Fathers (2006,  R)
137
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
138
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
139
Mystic River (2003,  R)
140
River of No Return (1954,  Unrated)
141
The Search (1948,  Unrated)
142
Red River (1948,  Unrated)
143
The Misfits (1961,  Unrated)
144
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
145
The Trial (1962) (,  Unrated)
146
Stalag 17 (1953,  Unrated)
147
The Searchers (1956,  Unrated)
The Searchers
Epic western!!! The best.
148
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Life, death and boredom on a German submarine. German point of view. NOT TO BE MISSED
149
Das Boot ist Voll (The Boat is Full) (1981,  Unrated)
150
The Three Faces of Eve (1957,  Unrated)
151
Man of a Thousand Faces (1957,  Unrated)
152
Sleuth (1972,  PG)
153
Mister Roberts (1955,  Unrated)
154
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
155
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
156
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
157
The Enemy Below (1957,  Unrated)
158
The Night of the Hunter (1955,  PG)
159
The Heart Is a Lonely Hunter (1968,  Unrated)
160
Gone Baby Gone (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments