My Favorite Movies
| KaTiEEsPiNo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 2 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 3 |
Nights in Rodanthe (2008, PG-13) |
|
| 4 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 5 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 6 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 7 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 8 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 9 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 10 |
You Don't Mess with the Zohan (2008, PG-13) |
|
| 11 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 14 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 15 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 16 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 17 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 18 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 19 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 20 |
Spanglish (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Funny People (2009, R) |
|
| 22 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 23 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 24 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 26 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 27 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 29 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 30 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 31 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 32 |
Blow (2001, R) |
|
| 33 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 34 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 35 |
Platoon (1986, R) |
|
| 36 |
From Hell (2001, R) |
|
| 37 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 38 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 39 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 40 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 41 |
Don Juan DeMarco (1994, PG-13) |
|
| 42 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 43 |
Arizona Dream (1993, R) |
|
| 44 |
The Man Who Cried (2000, R) |
|
| 45 |
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan (2007, Unrated) |
|
| 46 |
Breakfast with Hunter (2003, Unrated) |
|
| 47 |
Public Enemies (2009, R) |
|
| 48 |
Alice in Wonderland (2010, Unrated) |
|
| 49 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 50 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 51 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |
|
| 52 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 53 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 54 |
Dreamer: Inspired by a True Story (2005, PG) |
|
| 55 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 56 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 57 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 58 |
Willow (1988, PG) |
|
| 59 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 60 |
The Ghost and the Darkness (1996, R) |
|
| 61 |
The Missing (2003, R) |
|
| 62 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 63 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 64 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 65 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 66 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 67 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 68 |
Appaloosa (2008, R) |
|
| 69 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 70 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 71 |
Hidalgo (2004, PG-13) |
|
| 72 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 73 |
Young Guns II (1990, PG-13) |
|
| 74 |
Fresh Horses (1988, PG-13) |
|
| 75 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 76 |
Wanted (2008, R) |
|
| 77 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
| 78 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 80 |
Match Point (2005, R) |
|
| 81 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 82 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 83 |
Scoop (2006, PG-13) |
|
| 84 |
Girl With a Pearl Earring (2003, PG-13) |
|
| 85 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 86 |
Happy, Texas (1999, PG-13) |
|
| 87 |
A Love Song for Bobby Long (2004, R) |
|
| 88 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 89 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 90 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 91 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 92 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 93 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 94 |
Lucky You (2007, PG-13) |
|
| 95 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
| 96 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 97 |
Open Range (2003, R) |
|
| 98 |
The Natural (1984, PG) |
|
| 99 |
True Grit (1969, G) |
|
| 100 |
Broken Trail (2006, Unrated) |
|
| 101 |
Smoke Jumper (2008, Unrated) |
|
| 102 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 103 |
Grease (1978, PG) |
|
| 104 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 105 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 106 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 107 |
Be Cool (2005, PG-13) |
|
| 108 |
The Punisher (2004, R) |
|
| 109 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 110 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 111 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 112 |
Look Who's Talking, Too (1990, PG-13) |
|
| 113 |
Broken Arrow (1996, R) |
|
| 114 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 115 |
Michael (1996, PG) |
|
| 116 |
Get Shorty (1995, R) |
|
| 117 |
The General's Daughter (1999, R) |
|
| 118 |
Lucky Numbers (2000, R) |
|
| 119 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 120 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 121 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 122 |
The Green Berets (1968, G) |
|
| 123 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 124 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 125 |
Big Jake (1971, PG-13) |
|
| 126 |
McLintock! (1963, Unrated) |
|
| 127 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 128 |
The Alamo (1960, Unrated) |
|
| 129 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
| 130 |
Hellfighters (1968, G) |
|
| 131 |
The Comancheros (1961, Unrated) |
|
| 132 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 133 |
The Shootist (1976, PG) |
|
| 134 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
| 135 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 136 |
El Dorado (1967, Unrated) |
|
| 137 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
| 138 |
The Sons of Katie Elder (1965, Unrated) |
|
| 139 |
The Cowboys (1972, PG) |
|
| 140 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
| 141 |
Blood Alley (1955, Unrated) |
|
| 142 |
Donovan's Reef (1963, Unrated) |
|
| 143 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 144 |
North to Alaska (1960, Unrated) |
|
| 145 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
| 146 |
The Big Trail (1930, Unrated) |
|
| 147 |
Chisum (1970, G) |
|
| 148 |
The Horse Soldiers (1959, Unrated) |
|
| 149 |
Hatari! (1962, Unrated) |
|
| 150 |
The War Wagon (1967, Unrated) |
|
| 151 |
Rio Lobo (1971, G) |
|
| 152 |
The Wings of Eagles (1957, Unrated) |
|
| 153 |
The Undefeated (1969, G) |
|
| 154 |
The Fighting Seabees (1944, Unrated) |
|
| 155 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 156 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 157 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 158 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 159 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 160 |
The Polar Express (2004, G) |
|
| 161 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 162 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 163 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 164 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 165 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 166 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 167 |
Big (1988, PG) |
|
| 168 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 169 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 170 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 171 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 172 |
The Ladykillers (2004, R) |
|
| 173 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 174 |
Disney's A Christmas Carol (2009, PG) |
|
| 175 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 176 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 177 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 178 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 179 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 180 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 181 |
Gothika (2003, R) |
|
| 182 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 183 |
Good Night, And Good Luck (2005, PG) |
|
| 184 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 185 |
Charlie Bartlett (2007, R) |
|
| 186 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 187 |
Rain of Madness (2008, Unrated) |
|
| 188 |
Sonny (2002, R) |
|
| 189 |
Guarding Tess (1994, PG-13) |
|
| 190 |
Kick-Ass (2010, PG) |
|
| 191 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 192 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 193 |
Windtalkers (2002, R) |
|
| 194 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 195 |
Wild At Heart (1990, R) |
|
| 196 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 197 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 198 |
World Trade Center (2006, PG-13) |
|
| 199 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 200 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 201 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 202 |
The Wicker Man (2006, PG-13) |
|
| 203 |
The Weather Man (2005, R) |
|
| 204 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 205 |
The Family Man (2000, PG-13) |
|
| 206 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987, PG) |
|
| 207 |
Jesse Stone: Thin Ice (2009, Unrated) |
|
| 208 |
Three Men and a Little Lady (1990, PG) |
|
| 209 |
Meet the Robinsons (2007, G) |
|
| 210 |
Quigley Down Under (1990, PG-13) |
|
| 211 |
In & Out (1997, PG-13) |
|
| 212 |
The Love Letter (1999, PG-13) |
|
| 213 |
Stone Cold (2005, R) |
|
| 214 |
The Shadow Riders (1982, PG) |
|
| 215 |
Crossfire Trail (2001, Unrated) |
|
| 216 |
Monte Walsh (2003, Unrated) |
|
| 217 |
The Sacketts (The Daybreakers) (1979, Unrated) |
|
| 218 |
Ike - Countdown to D-Day (2004, PG) |
|
| 219 |
Last Stand at Saber River (1997, Unrated) |
|
| 220 |
Jesse Stone: Night Passage (2006, PG-13) |
|
| 221 |
Jesse Stone: Death in Paradise (2006, Unrated) |
|
| 222 |
The Magic of Flight (1998, Unrated) |
|
| 223 |
Running Mates (2000, Unrated) |
|
| 224 |
America Home of the Brave (2005, Unrated) |
|
| 225 |
The Seven Minutes (1971, Unrated) |
|
| 226 |
Twelve Mile Road (2003, Unrated) |
|
| 227 |
Ruby Jean And Joe (1995, PG-13) |
|
| 228 |
Terminal Island (1975, Unrated) |
|
| 229 |
The Gypsy Warriors (1978, Unrated) |
|
| 230 |
Concrete Cowboys (1979, Unrated) |
|
| 231 |
Daughters of Satan (1972, R) |
|
| 232 |
The Golden Compass (2007, PG-13) |
|
| 233 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 234 |
Barnyard (2006, PG) |
|
| 235 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 236 |
Road House (1989, R) |
|
| 237 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 238 |
Prancer (1989, G) |
|
| 239 |
The Contender (2000, R) |
|
| 240 |
Sibling Rivalry (1990, PG-13) |
|
| 241 |
Conagher (1991, PG) |
|
| 242 |
The Hi-Lo Country (1998, R) |
|
| 243 |
Buffalo Girls (1995, Unrated) |
|
| 244 |
Fail Safe (2000, Unrated) |
|
| 245 |
Shakedown (1988, R) |
|
| 246 |
You Know My Name (1999, Unrated) |
|
| 247 |
The Desperate Trail (1994, R) |
|
| 248 |
Avenger (2006, Unrated) |
|
| 249 |
The Ranger, the Cook and a Hole in the Sky (1995, PG) |
|
| 250 |
Rough Riders (1997, Unrated) |
|
| 251 |
The Quick and the Dead (1987, Unrated) |
|
| 252 |
Gone to Texas (1986, Unrated) |
|
| 253 |
I Will Fight No More Forever (1975, Unrated) |
|
| 254 |
Blue River (1995, PG-13) |
|
| 255 |
101 Ways (The Things a Girl Will Do to Keep Her Volvo) (2000, Unrated) |
|
| 256 |
September (1987, PG) |
|
| 257 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 258 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 259 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 260 |
Constantine (2005, R) |
|
| 261 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 262 |
Surf's Up (2007, PG) |
|
| 263 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 264 |
Holes (2003, PG) |
|
| 265 |
Bobby (2006, R) |
|
| 266 |
The Greatest Game Ever Played (2005, PG) |
|
| 267 |
A Guide to Recognizing Your Saints (2006, R) |
|
| 268 |
The Even Stevens Movie (2003, G) |
|
| 269 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 270 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 271 |
The Twilight Saga: Eclipse (2010, Unrated) |
|
| 272 |
Adventureland (2009, R) |
|
| 273 |
The Yellow Handkerchief (2010, PG-13) |
|
| 274 |
What Just Happened? (2008, R) |
|
| 275 |
The Messengers (2007, PG-13) |
|
| 276 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 277 |
In the Land of Women (2007, PG-13) |
|
| 278 |
The Cake Eaters (2007, R) |
|
| 279 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 280 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 281 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 282 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 283 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 284 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 285 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 286 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 287 |
Babylon A.D. (2008, PG-13) |
|
| 288 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 289 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 290 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 291 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 292 |
The Iron Giant (1999, PG) |
|
| 293 |
Knockaround Guys (2002, R) |
|
| 294 |
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 295 |
Find Me Guilty (2006, R) |
|
| 296 |
XXX: The Return of Xander Cage (2010, Unrated) |
|
| 297 |
Strays (1997, R) |
|
| 298 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |


































































































































































































































































































