My Favorite Movies


  katiefitch11's Rating My Rating
1
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
oh man. i thought that i wouldn't like this movie because i saw it after everyone else had said it was so good, but it completely exceeded my expectations.
2
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
one of my favorite movies ever.
3
Amadeus (1984,  R)
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
what a ridiculous movie. i love that there was a serious movie that was made around the same time as this one with the exact same plot. peter sellers was amazing.
5
Best in Show (2000,  PG-13)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
8
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
one of my favorite movies ever. so sad but i still like watching it over and over again.
9
Charade (1963,  G)
Charade
one of my all-time favorites. action-packed but also extraodinarily witty.
10
Vertigo (1958,  PG)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
Dazed and Confused (1993,  R)
14
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
15
Zoolander (2001,  PG-13)
16
Shaun of the Dead (2004,  R)
17
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments