My Favorite Movies


  katinthehat1968's Rating My Rating
1
Dead End (2003,  R)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
300 (2007,  R)
4
Severance (2006,  R)
5
Manhunter (1986,  R)
6
My Cousin Vinny (1992,  R)
7
Rita, Sue and Bob Too (1986,  R)
8
Jaws (1975,  PG)
9
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
10
Dogma (1999,  R)
11
Aliens (1986,  R)
12
About a Boy (2002,  PG-13)
13
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
14
A League of Their Own (1992,  PG)
15
A Clockwork Orange (1971,  R)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
Alien (1979,  R)
18
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
19
Halloween (1978,  R)
20
Halloween H2O (1998,  R)
21
Halloween - Resurrection (2002,  R)
22
Deep Blue Sea (1999,  R)
23
The Descent (2006,  R)
24
The Devil's Rejects (2005,  R)
25
House of 1000 Corpses (2003,  R)
26
Shaun of the Dead (2004,  R)
27
Puppet Master (1989,  R)
28
Freddy vs. Jason (2003,  R)
29
Jason X (2002,  R)
30
Gothika (2003,  R)
31
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
32
Motel Hell (1980,  R)
33
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
34
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
35
Dawn of the Dead (2004,  R)
36
Land of the Dead (2005,  R)
37
Mean Machine (2002,  R)
38
GoodFellas (1990,  R)
39
The Transporter (2002,  PG-13)
40
Reservoir Dogs (1992,  R)
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
43
Speed (1984,  Unrated)
44
Frailty (2002,  R)
45
The Rock (1996,  R)
46
Con Air (1997,  R)
47
Twister (1996,  PG-13)
48
The Client (1994,  PG-13)
49
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
50
Big Fish (2003,  PG-13)
51
The Last Boy Scout (1991,  R)
52
Serpico (1973,  R)
53
Legally Blonde (2001,  PG-13)
54
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
55
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
56
Exit the Dragon, Enter the Tiger (1976,  R)
57
The Untouchables (1987,  R)
58
The Italian Job (1969,  G)
59
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
60
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
61
Harvey (1951,  Unrated)
62
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
63
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
64
East Is East (1999,  R)
65
Sin City (2005,  R)
66
Die Hard (1988,  R)
67
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
68
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
69
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
70
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
71
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments