My Favorite Movies


  kayinpa's Rating My Rating
1
North & South (,  Unrated)
North & South
I loved this movie. It is in competition for first place with Pride & Prejudice as my all time favorite movie/miniseries.
2
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice
This along with North & Southand Anne of Green Gables is one of my favorite movies/miniseries of all time. I love the acting, the scenery and the script is very close to the book as any movie I have seen.
3
Pollyanna (2003,  Unrated)
Pollyanna
A masterpiece by Masterpiece Theatre. A sweet story about an orphan who worms her way into the heart of a town and her aunt. Georgina Terry plays the title role as the loveable Pollyanna who bring sunshine to everyone's life by having them participating in her "Glad game". Great acting, scenery, script and storyline. Nothing objectionable.....hard to say about most movies.
4
Cranford (,  Unrated)
Cranford
Another well done mini serires based on a Elizabeth Gaskell's book (North & South, Wives & Daughters)
5
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Anne of Green Gables
Very well acted, beautiful costumes and set, good script. A good clean, feel good movie!
6
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel
A very well done sequel, as good as the first!
7
Emma (1996,  PG)
Emma
A very nice adaption of Jane Austen's Emma. The acting is superb. If they had developed Frank Churchill's character better as in the A&E version....this would have been perfect.
8
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility
This is a great adaption of Jane Austen's novel. While there are only a few lines from the actual book, I think Emma Thompson did a great job of catching the atmosphere of the book in the movie.
9
Emma (1996,  Unrated)
Emma
A well done adaption of Jane Austen's Emma and thoroughly enjoyable. Although I prefer the Gwyneth Paltrow version, this one is still very good.
10
Persuasion (1995,  PG)
Persuasion
A beautiful and true adaption to Jane Austen's book.
11
The Scarlet Pimpernel (1982,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel
A very well done version.
12
Miss Potter (2007,  PG)
Miss Potter
A charming story based on the life of Beatrix Potter.
13
David Copperfield (2000,  Unrated)
David Copperfield
Before he became famous as "Harry Potter", Daniel Radcliffe plays an adorable young David Copperfield. Along with Maggie Smith and some other great actors David Copperfield jumped from the pages of Charles Dicken's book and came to life. I thoroughly enjoyed Masterpiece Theatre's adaption of "David Copperfield"
14
Little Women (1994,  PG)
Little Women
A very enjoyable movie!
15
Felicity: An American Girl Adventure (2005,  Unrated)
Felicity: An American Girl Adventure
I was actually very pleased with the movie because I had my misgiving about it and the books because of the one "Meet Felicity" book I read that had a situation where "the ends justified the means".

I really enjoyed the movie because it showed Felicity going from a strong headed child to becoming an obedient, responsible young lady.
16
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996,  PG)
Charlotte Bronte's Jane Eyre
A nice adaption of the Jane Eyre Story.
17
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance) (1998,  Unrated)
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance)
Based on the books by C. S. Forrester, Hornblower: The Even Chance aka Hornblower: The Duel is the first of eight movies put out by A&E. A very well done drama about the British navy during the early 1800's.
18
Sarah, Plain and Tall (1991,  G)
Sarah, Plain and Tall
Glenn Close is quite a versitile actor. A sweet and heartwarming movie.
19
Sarah, Plain and Tall: Skylark (1993,  G)
Sarah, Plain and Tall: Skylark
An excellent sequel!
20
Gods and Generals (2003,  PG-13)
Gods and Generals
I am not one for war movies, but was quite impressed with the accuracy of the times that this film had. Kudos to Ted Turner.
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
The first time I saw this movie I had mixed feelings about it because it wasnt as close to the book as I thought it could be, but it stands alone on its own merits and ever since the second time I was truly able to sit back and enjoy it.
22
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
A great adaption of Roald Dahl's book. While Willie Wonka was not quite the character described in the book, I did enjoy Johnny Depp's version of him, especially with the keys during the Veronica & the Squirrels scene. I found this movie to be a great improvement over "Willie Wonka & the Chocolate Factory". I believe this one to be much truer to the book.
23
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
A nice light version of P&P. It does have it's flaws. I really like Keira Knightly as Elizabeth and Matthew MacFadyen as Mr. Darcy, but prefer the 1995 A&E miniseries, but this works as a quick fix.
24
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
Pride and Prejudice
This was my first introduction to Jane Austen when I was a teenager. One of my favorite oldies.
25
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
A timeless movie about how one person can touch the lives so many others.







A Christmas Classic. We watch this every year. It my favorite movie with Jimmy Stewart.
26
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
A great adaption of the classic. Gregory Peck is perfect as Atticus, and Robert Duval makes his first appearance as an actor at the end of this movie.
27
Facing the Giants (2006,  PG)
Facing the Giants
A wonderful story about a football coach whose faith in God changes his entire life.
28
Les Miserables (1998,  PG-13)
29
Daniel Deronda (2002,  Unrated)
Daniel Deronda
This is another of those movies that I had to watch twice to truly enjoy it, but I did enjoy it the second time through.
30
Prince and the Pauper (2009,  Unrated)
Prince and the Pauper
A cute adaption of the book by Mark Twain.
31
Captains Courageous (1996,  PG)
32
Captains Courageous (1937,  PG)
Captains Courageous
A great story about a spoiled rich boy who learns the value of hard work! Based on the book by Rudyard Kipling.
33
Sarah, Plain and Tall: Winter's End (1999,  Unrated)
Sarah, Plain and Tall: Winter's End
The third in the Sarah Plain & Tall Trilogy and my least favorite, but still a very good movie!
34
Stalag 17 (1953,  Unrated)
Stalag 17
A interesting & funny look at life as a prisoner of war.
35
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Probably my favorite Disney Movie of all time.
36
Love Comes Softly (2003,  Unrated)
Love Comes Softly
While not quite like the book by Janette Oke, this movie is a sweet story about a bride who comes west only to become a widow and then wife of a man she hardly knows. I really enjoyed this film.
37
Esther (1999,  Unrated)
Esther
A very good movie about Esther from the Bible. I prefer it to "One Night with the King"
38
Jesus (The Jesus Film) (1979,  Unrated)
Jesus (The Jesus Film)
One of the best Jesus movies I have seen and the most biblically accurate. The story line is taken directly from the book of Luke.
39
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
40
Anna and the King (2000,  PG-13)
41
Hornblower: The Duchess and the Devil (1999,  Unrated)
42
Hornblower: The Frogs and the Lobsters (Horatio Hornblower: The Wrong War) (1999,  Unrated)
43
Hornblower: The Examination for Lieutenant (Horatio Hornblower: The Fire Ship) (1998,  Unrated)
44
Hornblower: Loyalty (Horatio Hornblower 3) (2003,  Unrated)
45
The Railway Children (2000,  Unrated)
46
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace
I thoroughly enjoyed this movie based on the life of William Wilberforce.
47
The Last of the Mohicans (1992,  R)
48
The Gathering Storm (2002,  Unrated)
The Gathering Storm
Excellent movie about Winston Churchill prior to WWII. Would have given it 5 stars if HBO hadn't felt the need to moon us!
49
Hornblower: Duty (2003,  Unrated)
Hornblower: Duty
The last of the A&E Hornblower series and up to par with the rest of them. A shame that A&E didnt continue with this series.
50
How the West Was Won (1963,  G)
51
The Greatest Game Ever Played (2005,  PG)
52
Nancy Drew (2007,  PG)
53
The Last Sin Eater (2007,  PG-13)
The Last Sin Eater
I appreciate the efford that Michael Landon Jr. has made in making wholesome family films, but I have been disappointed with the "Love comes Softly" series in that they have strayed far from the original story line of the books. This is not the case in "The Last Sin Eater". While the plot has been simplified it has stayed true to the book. I thought the actors did a good job and has that satisfied feeling when finished watching. Oh and it is not afraid to mention the name of "Jesus"
54
Sense and Sensibility (,  Unrated)
Sense and Sensibility
Great Great Miniseries, except for the first 2 minutes of the movie which is easily skipped.
55
Fireproof (2008,  PG)
Fireproof
A great movie.
56
Bolt (2008,  PG)
Bolt
Loved, Loved, Loved this movie. Probably the best movie that Disney has come out with in a long time that was not Pixar.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments