Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  KeCherie's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ 5.0 Stars
"That if thou shalt confess with thy mouth the Lord Jesus and believe in thine heart that God hast raised Him from the dead thou shalt be saved. (v9) For with the heart man believeth unto righteousness and with the mouth confession is mad unto salvation" (v10) Romans 10:9,10
Click to Rate
2
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
3
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
4
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
5
Stir of Echoes (1999,  R)
Click to Rate
6
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
Click to Rate
7
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
8
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
Click to Rate
9
Behind Enemy Lines: Axis of Evil (2006,  R)
Click to Rate
10
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
14
Left Behind - The Movie (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
16
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
17
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
Click to Rate
18
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
19
All The King's Men (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
Click to Rate
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
23
All About the Benjamins (2002,  R)
Click to Rate
24
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (1994,  R)
Click to Rate
25
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
26
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
27
G.I. Jane (1997,  R)
Click to Rate
28
The Matrix Revisited (2001,  R)
Click to Rate
29
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
30
The Transporter (2002,  PG-13)
Click to Rate
31
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
32
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
Click to Rate
33
Jingle All the Way (1997,  PG)
Click to Rate
34
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
Click to Rate
36
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
Click to Rate
37
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
38
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
39
Bad Company (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Boys Don't Cry (1999,  R)
Click to Rate
41
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
42
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
43
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
44
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
45
One Night With the King (2006,  PG)
Click to Rate
46
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
Click to Rate
47
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Click to Rate
48
Romeo Must Die (2000,  R)
Click to Rate
49
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
Click to Rate
50
Born to Defense (1986,  R)
Click to Rate
51
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
Click to Rate
52
Black Mask (1998,  R)
Click to Rate
53
Once Upon a Time in China (1991,  R)