My Favorite Movies


  KeEtMc's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
2
Magnolia (1999,  R)
3
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
A really great film. Made with great precision.



10/10
4
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
A great underdog story.
5
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
6
Psycho (1960,  R)
7
Raging Bull (1980,  R)
8
The Elephant Man (1980,  PG)
9
Donnie Darko (2001,  R)
10
Planet of the Apes (1968,  PG)
Planet of the Apes
This movie is so good, that it could run around the 2001 Tim Burton version enough times torun around the world 50 times.
11
Vertigo (1958,  PG)
12
Modern Times (1936,  Unrated)
Modern Times
This movie is so funny. I laughed quite a few times. It was also brilliantly made.
13
Stand by Me (1986,  R)
14
Singin' in the Rain (1952,  G)
15
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Loved it!
16
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
This film has a very touching and moving story. I actually cried of happiness at the end.
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
A great film. A very great film. My favourite movie but not my #1.
18
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
This was amazing. The best prison movie ever and it can not be topped.
19
A Clockwork Orange (1971,  R)
20
The Wrestler (2008,  R)
21
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
A Patch of Blue
A great story and a film about racism in the 60's and a girl who can't see the difference.
22
Before Sunrise (1995,  R)
23
Back to the Future (1985,  PG)
24
Harvey (1951,  Unrated)
25
The Gold Rush (1925,  Unrated)
26
Ed Wood (1994,  R)
27
The Shining (1980,  R)
28
Eyes Wide Shut (1999,  R)
29
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
30
The Great Dictator (1940,  G)
31
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
I actually know a guy who looks like Chief.
32
Fight Club (1999,  R)
33
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
The weirdest and the coolest movie that I ahve ever seen.
34
Slumdog Millionaire (2008,  R)
35
Paths of Glory (1957,  Unrated)
36
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
37
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
"This is my rifle, this is my gun..."

This is a great film to watch in a group of guys.
38
Before Sunset (2004,  R)
Before Sunset
I saw this without knowing it was a sequel. I still thought that it was great.
39
Pulp Fiction (1994,  R)
40
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
A great coming of age film.
41
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
42
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur
Too long but it's worth it!
43
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
Way better than the lame ass excusefor a remake.
44
Akira (1988,  R)
45
GoodFellas (1990,  R)
46
The Terminator (1984,  R)
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
48
This Is Spinal Tap (1984,  R)
49
Cloverfield (2008,  PG-13)
50
The Exorcist (1973,  R)
51
Ghost World (2001,  R)
52
Altered States (1980,  R)
53
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
54
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
55
Milk (2008,  R)
56
Khaled (2001,  Unrated)
Khaled
One of the greatest independent films.
57
The 39 Steps (1935,  PG)
58
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
59
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
60
Reservoir Dogs (1992,  R)
61
Babel (2006,  R)
62
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
63
The Godfather (1972,  R)
64
King Kong (1933,  Unrated)
65
Fargo (1996,  R)
66
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
67
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
68
Young Frankenstein (1974,  PG)
69
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
70
V for Vendetta (2006,  R)
71
The Kid (1921,  Unrated)
72
The Air I Breathe (2008,  R)
73
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
74
Southland Tales (2007,  R)
75
Rocky (1976,  PG)
76
Boyz n the Hood (1991,  R)
77
Limelight (1952,  G)
Limelight
An amazing story about enjoying life while it's here.
78
Jerry Maguire (1996,  R)
79
Jarhead (2005,  R)
80
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
81
Poltergeist (1982,  PG)
82
Platoon (1986,  R)
83
My Dinner with Andre (1981,  Unrated)
84
The Princess Bride (1987,  PG)
85
The Cure (1995,  PG-13)
86
Lady and the Tramp (1955,  G)
87
Heavy Metal (1981,  R)
88
The Breakfast Club (1985,  R)
89
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
A film. That's all I could say. A film.
90
Shaun of the Dead (2004,  R)
91
Little Miss Sunshine (2006,  R)
92
Jurassic Park (1993,  PG-13)
93
WALL-E (2008,  G)
94
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
95
Freaks (1932,  Unrated)
96
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
97
Rain Man (1988,  R)
98
Angus (1995,  PG-13)
Angus
Why isn't it on DVD? It's such a good movie.
99
La Bamba (1987,  PG-13)
100
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
101
Smoke Signals (1998,  PG-13)
102
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
103
Boxboarders! (2007,  Unrated)
104
Rushmore (1998,  R)
105
UHF (1989,  PG)
106
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
107
Wayne's World (1992,  PG-13)
108
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
109
Rent (2005,  PG-13)
110
Bambi (1942,  G)
111
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments