You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Psychology/Mind related movies
by
Tim
films ive seen
by
daniel
mcarbajal1968's new List
by
Mary
ipsey5's new List
by
Amanda
LAS DROGAS
by
stephanie
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Keith
Keith74595133's Rating
My Rating
1
American History X
(1998, R)
2
300
(2007, R)
3
Apocalypse Now
(1979, R)
4
Armageddon
(1998, PG-13)
5
Batman Begins
(2005, PG-13)
6
Blade - Trinity
(2004, R)
7
Blazing Saddles
(1974, R)
8
Braveheart
(1995, R)
9
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
10
Fantastic Four
(2005, PG-13)
11
Full Metal Jacket
(1987, R)
12
Ghost Rider
(2007, PG-13)
13
Gladiator
(2000, R)
14
Grandma's Boy
(2006, R)
15
Jackass - The Movie
(2002, R)
16
Jackass: Number Two
(2006, R)
17
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
18
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
19
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
20
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
21
Saving Private Ryan
(1998, R)
22
Saw
(2004, R)
23
Saw II
(2005, R)
24
Saw III
(2006, R)
25
Scary Movie
(2000, R)
26
Scary Movie 2
(2001, R)
27
Shaun of the Dead
(2004, R)
28
Sin City
(2005, R)
29
South Park: Bigger, Longer and Uncut
(1999, R)
30
Spider-Man
(2002, PG-13)
31
Spaceballs
(1987, PG)
32
Superman Returns
(2006, PG-13)
33
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
(2006, PG-13)
34
Team America - World Police
(2004, R)
35
The Exorcist
(1973, R)
36
The Fifth Element
(1997, PG-13)
37
The Godfather
(1972, R)
38
The Godfather, Part II
(1974, R)
39
The Godfather, Part III
(1990, R)
40
The Green Mile
(1999, R)
41
The Passion of the Christ
(2004, R)
42
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
43
Tombstone
(1993, R)
44
Tommy Boy
(1995, PG-13)
45
Transformers
(2007, PG-13)
46
Underworld
(2003, R)
47
Underworld: Evolution
(2006, R)
48
Van Helsing
(2004, PG-13)
49
X-Men
(2000, PG-13)
50
X-Men: The Last Stand
(2006, PG-13)
51
X2
(2003, PG-13)
52
Young Frankenstein
(1974, PG)
53
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla)
(1994, Unrated)
54
Godzilla 2000
(1999, PG)
55
Godzilla - Tokyo S.O.S.
(, PG)
56
Godzilla: Final Wars
(2004, PG)
57
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn)
(1985, PG)
58
Godzilla Vs. Destroyah
(, R)
59
Godzilla Vs. Biollante
(, PG)
60
Godzilla Vs Mechagodzilla II
(1993, PG)
61
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack
(2001, Unrated)
62
Godzilla Vs. Monster Zero
(1970, G)
63
Godzilla Vs Hedorah
(1972, G)
64
Godzilla vs. Megaguirus
(2000, Unrated)