Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Kevin17237493's Rating My Rating
1
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
2
Amateur (1995,  R)
Click to Rate
3
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
4
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
5
American Splendor (2003,  R)
Click to Rate
6
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
7
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
8
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
9
Boxing Helena (1993,  R)
Click to Rate
10
Broken Flowers (2005,  R)
Click to Rate
11
Bubba Ho-Tep (2002,  R)
Click to Rate
12
Children Underground (2001,  Unrated)
Click to Rate
13
Conspirators of Pleasure (1997,  Unrated)
Click to Rate
14
Crumb (1994,  R)
Click to Rate
15
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
16
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
17
El Topo (1970,  Unrated)
Click to Rate
18
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
20
Even Dwarfs Started Small (1970,  Unrated)
Click to Rate
21
Henry Fool (1997,  R)
Click to Rate
22
Hour of the Wolf (1968,  Unrated)
Click to Rate
23
Husbands and Wives (1992,  R)
Click to Rate
24
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
25
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Click to Rate
26
Leningrad Cowboys Go America (1989,  Unrated)
Click to Rate
27
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
28
Love and Death (1975,  PG)
Click to Rate
29
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
Click to Rate
30
Manhattan (1979,  R)
Click to Rate
31
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
32
Monster in a Box (1992,  PG)
Click to Rate
33
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
34
No Such Thing (2001,  R)
Click to Rate
35
Orgazmo (1998,  NC-17)
Click to Rate
36
Persona (1966,  Unrated)
Click to Rate
37
Raising Genius (2004,  R)
Click to Rate
38
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
39
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
41
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
Click to Rate
42
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
43
Simple Men (1992,  R)
Click to Rate
44
The Squid and the Whale (2005,  R)
Click to Rate
45
Stardust Memories (1980,  PG)
Click to Rate
46
Swimming To Cambodia (1987,  Unrated)
Click to Rate
47
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
Click to Rate
48
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
Click to Rate
49
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
Click to Rate
50
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments