My Favorite Movies


  KevinTheMovieManiac's Rating My Rating
1
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
I just flat out love this moVie! I think that I have seen it around 20 times! Yes its that good. Bale gives his best performance of his carrer as the 27 year old Patrick Bateman. He is such a dork,even if he tries to play it cool. Oh and he is so fucking greedy and doesnt give a shit about anyone, including his finnesse played by the beautiful Reese Witherspoon. His excuse is that he cant take the time off of work. There are sooo many classic one liners in this movie. Makes me laugh every time I watch it. I mean his lines are so chessy its halrious. " I have to return some video tapes" It seems that everything that he learns is from these video tapes that he rents. He goes on killing rampages and idolizes serrial killers as he references several in this movie. Although I found it hysterical that nobody seemed to get his jokes. Most of the time the chareacter seemed serious though and of course a bit of an ass, lol.
There are just way too many good scenes in this movie that its hard to pick a favorite or even a favorite qoute. But I can say that its my favorite movie of all time and gives me my favorite performance out of Bale. Without him the movie wouldnt have worked. Once Leo De Caprio was set to play the role but I'm sure glad he didnt. As good of an actor as he is I very much doubt that he could have pulled off the type of perfomance that Bale did thats for damn sure.


Patrick Bateman: There is an idea of a Patrick Bateman; some kind of abstraction. But there is no real me: only an entity, something illusory. And though I can hide my cold gaze, and you can shake my hand and feel flesh gripping yours and maybe you can even sense our lifestyles are probably comparable... I simply am not there.


Patrick Bateman: I have all the characteristics of a human being: blood, flesh, skin, hair; but not a single, clear, identifiable emotion, except for greed and disgust. Something horrible is happening inside of me and I don't know why. My nightly bloodlust has overflown into my days. I feel lethal, on the verge of frenzy. I think my mask of sanity is about to slip.


Patrick Bateman: Do you know what Ed Gein said about women?
David Van Patten: The maitre 'd at Canal Bar?
Patrick Bateman: No, serial killer, Wisconsin, the '50s.
Craig McDermott: So what did he say?
Patrick Bateman: "When I see a pretty girl walking down the street, I think two things. One part wants me to take her out, talk to her, be real nice and sweet and treat her right."
David Van Patten: And what did the other part think?
Patrick Bateman: "What her head would look like on a stick... ?
[laughs]


Photobucket
2
Halloween (1978,  R)
Halloween
Best horror movie ever! Evil never dies. Micheal Myers just keeps going and going. The classic tale of the Babysiter Murders, which was by the way the orginal title of the film but one of the producers wanted it changed beacuse interesting enough the word Halloween had never been used as a movie title before. I love this movie so much!. I have seen it countless amount of times. It has in my opinion one of the best death scenes ever! Of course I'm refering to the opening scene. Through the eyes of Micheal Myers,brillant!

Dr. Sam Loomis: I met him, fifteen years ago. I was told there was nothing left. No reason, no conscience, no understanding; even the most rudimentary sense of life or death, good or evil, right or wrong. I met this six-year-old child, with this blank, pale, emotionless face and, the blackest eyes... the *devil's* eyes. I spent eight years trying to reach him, and then another seven trying to keep him locked up because I realized what was living behind that boy's eyes was purely and simply... *evil*.

Laurie: It *was* the boogeyman.
Dr. Sam Loomis: As a matter of fact, it was



micheal myers Pictures, Images and Photos
3
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Best comicbook movie hands down! Heath Ledger cared the movie,hands down one of the best performances I have ever seen! I'm so gald he won the oscar!
The Joker: [holding a knife inside Gambol's mouth] Wanna know how I got these scars? My father was... a drinker. And a fiend. And one night he goes off crazier than usual. Mommy gets the kitchen knife to defend herself. He doesn't like that. Not-one-bit. So - me watching - he takes the knife to her, laughing while he does it! Turns to me, and he says, "why so serious, son?" Comes at me with the knife... "Why so serious?" He sticks the blade in my mouth... "Let's put a smile on that face!" And...
[looks sidelong at Gambol's thug, watching the whole thing in horror]
The Joker: Why so serious?


the dark knight Pictures, Images and Photos
4
Heat (1995,  R)
Heat
This is one of my favorite action films. It has so many great moments. I like the little things in this movie. Specificly the scene when McCauley and Eady first meet and their scene at her apartment when they look at the city lights. Its secenes like this that set this movie apart form the other action films. It has great dialogue, an alll-star cast and of course great action.
Vincent Hanna: You know, we are sitting here, you and I, like a couple of regular fellas. You do what you do, and I do what I gotta do. And now that we've been face to face, if I'm there and I gotta put you away, I won't like it. But I tell you, if it's between you and some poor bastard whose wife you're gonna turn into a widow, brother, you are going down.
Neil McCauley: There is a flip side to that coin. What if you do got me boxed in and I gotta put you down? Cause no matter what, you will not get in my way. We've been face to face, yeah. But I will not hesitate. Not for a second.
Justine Hanna: I guess the earth shattered?
Vincent Hanna: So why didn't you let Bosko take you home?
Justine Hanna: I didn't wanna ruin their night too. What was it?
Vincent Hanna: You don't wanna know.
Justine Hanna: I'd like to know what's behind that grim look on your face.
Vincent Hanna: I don't do that. You know it. Let's go, come on.
Justine Hanna: You never told me I'd be excluded.
Vincent Hanna: I told you, when we hooked up, baby, that you were gonna have to share me with all the bad people and all the ugly events on this planet.
Justine Hanna: And I bought into that sharing. Because I love you. I love you fat, bald, money, no money, driving a bus - I don't care. But you have got to be present like a normal guy, some of the time. That's sharing. This is not sharing, this is left overs.
Vincent Hanna: Oh, I see, what I should do is, er, come home and say "Hi honey! Guess what? I walked into this house today, where this junkie asshole just fried his baby in a microwave, because it was crying to loud. So let me share that with you. Come on, let's share that, and in sharing it, we'll somehow, er, cathartically dispel all that heinous shit". Right?




Pacino & DeNiro Pictures, Images and Photos
5
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
This is one of my favorite movies of all time. I love the acting, the cinematography, the script, the direction, the flow, just about everything. Most of all I love the messages that you can get from this film. It teaches you to look closer.Something that most Americans don't do. As Americans we tend to stereotype everyone. Take Colonel Frank Fitts for example, he's extremely homophobic. Yet at the end of the movie you see him kissing Lester, clearly this is a man who is unsure of his own sexuality. In fact if you take a look at just about every character you will see that they aren't what they appear. At the begging of the film you would have never guessed that Angela was a virgin form the way she looked and talked. Yet the viewer is at least somewhat shocked to find out that her time with Lester would have been her first. You may think that Jane is the normal one, but look at her family its fucked up. She has some serious mental issues, she pities her father so much she thinks he would be better off dead. I have realized that the only characters from the film that seem to be a least semi normal ( if there is such a thing) is the gay couple. Sam Mendes is definitely trying to make a statement in the society we live in. Look closer..
Of course this is Kevin Spacey?s most brilliant performance to date. He nails every scene he is in. In fact the movie just wouldn't have worked without him. Annette Bening gives a great performance as the bitchy wife, she does a great job of controlling every scene she is in. I cant say enough of the performances. Overall this movie gives great insight into what life can be viewed as if you were to look closer.

Lester Burnham: [narrating] I had always heard your entire life flashes in front of your eyes the second before you die. First of all, that one second isn't a second at all, it stretches on forever, like an ocean of time... For me, it was lying on my back at Boy Scout camp, watching falling stars... And yellow leaves, from the maple trees, that lined my street... Or my grandmother's hands, and the way her skin seemed like paper... And the first time I saw my cousin Tony's brand new Firebird... And Janie... And Janie... And... Carolyn. I guess I could be pretty pissed off about what happened to me... but it's hard to stay mad, when there's so much beauty in the world. Sometimes I feel like I'm seeing it all at once, and it's too much, my heart fills up like a balloon that's about to burst... And then I remember to relax, and stop trying to hold on to it, and then it flows through me like rain and I can't feel anything but gratitude for every single moment of my stupid little life... You have no idea what I'm talking about, I'm sure. But don't worry... you will someday.

Ricky Fitts: It was one of those days when it's a minute away from snowing and there's this electricity in the air, you can almost hear it. And this bag was, like, dancing with me. Like a little kid begging me to play with it. For fifteen minutes. And that's the day I knew there was this entire life behind things, and... this incredibly benevolent force, that wanted me to know there was no reason to be afraid, ever. Video's a poor excuse, I know. But it helps me remember... and I need to remember... Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in.

Ricky Fitts: It's like God's looking right at you, just for a second, and if you're careful... you can look right back.
Jane Burnham: And what do you see?
Ricky Fitts: Beauty.



American Beauty Pictures, Images and Photos
6
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
I love this film, an instant classic! It has so many things that you just don't catch the first time you watch it. I could probualy watch it a 100 times and still pick up something new. Simply amazing work of art Fincher has created! "Stop trying to control everthing and just let go!"

Tyler Durden: The first rule of Fight Club is - you do not talk about Fight Club. The second rule of Fight Club is - you DO NOT talk about Fight Club. Third rule of Fight Club, someone yells Stop!, goes limp, taps out, the fight is over. Fourth rule, only two guys to a fight. Fifth rule, one fight at a time, fellas. Sixth rule, no shirt, no shoes. Seventh rule, fights will go on as long as they have to. And the eighth and final rule, if this is your first night at Fight Club, you have to fight.


movie fight club soap Pictures, Images and Photos
7
Zodiac (2007,  R)
Zodiac
Another Fincher masterpiece! Everytime I watch this film I get shivers down my spine! Robert Downey Jr. delivers a perforance worth millons! If you haven't seen this film get off your chair and go to your local video store and just buy it already! You won't regret it I promise you that!
8
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents
Yes I know this movie can seem a little ridiculous at times,ok REALLY ridiculos.Howver I think that is part of the movie's charm. Like the scene where Greg lits the alter on fire,what are the odds of that happening in real life! But that just goes to show you that whatever can go wrong will go wrong in this movie.
One of my favorite characters in this film is in fact Mr. Jinx. Yes the cat is so halrious, I mean who teaches a cat to use the toliet? There is also the classic moment when Greg hits Debbie(Pam's sister) with the volleyball.That has to got just destroy her wedding for sure. Almost every scene in this movie has got a moment in it that will leave you gasping for air. Classic Ben Stiller and it goes to show you that Robert De Niro can do both drama and comedy.



Flight Attendant: Sir, we have a policy on this airline that if a bag is this large we take...
Greg Focker: okay you know what, take you scrubby little paws *off* my bag, okay? It's not like I have a bomb in here. It's not like I wanna blow up the plane. I just want to store my bag according to your safety regulations.
Flight Attendant: Sir, sir!
Greg Focker: Hey, hey, If you would take a second, take the little sticks out of your head, clean out your ears, and maybe you would see that I'm a person who has feelings, and all I have to do is do what I wanna do and all I want to do is hold on to my bag and not listen to you! And the only way that I would ever let go of my bag would be if you came over here right now and tried to pry it from my dead, lifeless fingers, okay? If you can get it from my kung-fu grip then you can come and have it, okay? Otherwise, step off, bitch.

Norm: I got a plane full of people saying you threatened that stewardess.
Greg Focker: I was not threatening her. I was just trying to get my bag into the overhead storage thing...
Norm: You were acting like a maniac and you threatened her with a bomb.
Greg Focker: No, I said I didn't have a bomb.
Norm: But you said bomb.
Greg Focker: I said, "It's not like I have a bomb".
Norm: You said "Bomb" on an airplane.
Greg Focker: What's wrong with saying 'Bomb' on an airplane?
Norm: You can't say 'Bomb' on an airplane!
Greg Focker: Bomb bomb bomb, bomb bomb bomb bomb bomb bomb bomb. You gonna arrest me? Bomb bomb bomb bomb! During the war I was a BOMBadier!
Norm: You assaulted an airline employee and I oughta put you away for years!



meet the parents Pictures, Images and Photos
9
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
I love this movie. I used to watch it all the time as a kid. Yes I know it might be stupid...ok really stupid humor,but thats what I like about it. I could impersanate Jim Carrey to perfection, used to drive my parents crazy! LOL
Melissa: Ace, Where are you?
Ace Ventura: I'm in Psychoville and Finkle's the Mayor.
Ace Ventura: LOOO-HOOO-ZUH-HER!



Ace Pictures, Images and Photos
10
The Cable Guy (1996,  PG-13)
The Cable Guy
One of my favorite Jim Carrey movies! I love the scene when he does a slam dunk and uses Jack Black's character and then breaks the backboard, haa haa

Chip Douglas: I can be your best friend or your worst enemy. You seem to prefer the latter.

Chip Douglas: I got you the big screen TV, deluxe karaoke machine, and THX quality sound that would make George Lucas cream in his pants
11
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Halrious movie, classic Jim Carrey.
12
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
I love this movie. Ben Stiller at his best.
13
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
I love this movie, one of the first DVDs I ever bought. If you don't own this film you should be ashamed of yourself!
Jules: What does Marcellus Wallace look like?


pulp fiction Pictures, Images and Photos


Brett: What?
Jules: What country you from?
Brett: What?
Jules: What ain't no country I ever heard of! They speak English in What?
Brett: What?
Jules: ENGLISH, MOTHERFUCKER! DO-YOU-SPEAK-IT?
Brett: Yes!
Jules: Then you know what I'm saying!
Brett: Yes!
Jules: Describe what Marcellus Wallace looks like!
Brett: What, I-?
Jules: [pointing his gun] Say what again. SAY WHAT AGAIN. I dare you, I double dare you, motherfucker. Say what one more goddamn time.
Brett: He's b-b-black...
Jules: Go on.
Brett: He's bald...
Jules: Does he look like a bitch?
Brett: What?
[Jules shoots Brett in shoulder]
Jules: DOES HE LOOK LIKE A BITCH?
Brett: No!
Jules: Then why you try to fuck him like a bitch, Brett?
Brett: I didn't.
Jules: Yes you did. Yes you did, Brett. You tried to fuck him. And Marcellus Wallace don't like to be fucked by anybody, except Mrs. Wallace.

--------------------------------------------------------------------------------
[Jules shoots the guy on the couch during Brett's interrogation]
Jules: Oh, I'm sorry, did I break your concentration?
14
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Creepy as hell! Morgan Freeman delivers on every level! whats in the box! Whats in the box!
15
Scarface (1983,  R)
Scarface
Al Pacino at his best . Need I say more the movie speaks for it's self.
16
Garden State (2004,  R)
Garden State
This very much a feel good movie. Zach Braff plays a young man whos mother dies suddenly so he must go back to his hometown in Jersey. While he is there he reunites with several of his old friends from highschool. Then he meets the amazing girl Sam. She is hot,funny and charming and also a complusive lier haha. They quickly fall in love..yada yada you'll just have to watch it to find out more.
This movie makes you connect with the characters. Kudos to Zach Braff who wrote,directed,produced and started in this movie. This movie never bored me for a second and I loved most of the characters,which is very imporant to me. Sure most of them seemed to do a lot of drugs and have tons of problems. Thats were the relatabilty kicks in,no I dont do drugs,but I know plenty of people with these types of problems. The characters seemed so real to me. Oh and the soundtrack kicks ass :D

Sam: Hey, I recognize you.
Andrew Largeman: Oh, did you go to Columbia High?
Sam: No, not from high school, from TV. Didn't you play the retarded quarterback?
Andrew Largeman: Yeah.
Sam: Are you really retarded?
Andrew Largeman: No.
Sam: Ooh, great job man! I really thought you were retarded. I mean, you're better than that Corky kid and he's actually retarded. If there was a retarded Oscar you would win, hands down, kick his ass!


Karl Benson: Hey man, I thought you killed yourself.
Andrew Largeman: What?
Karl Benson: I thought you killed yourself. That wasn't you?
Andrew Largeman: No, no, tha-that wasn't me
17
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Loved this movie! My favorite part was when Vince Vaughn was in the bedroom with the gay son,"I'll pop out at the right moment"
18
Alien (1979,  R)
19
Better Off Dead (1985,  PG)
20
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
Second best Tarantino film. This movie will blow you away.Vey much character driven. The opening scene was one of my favs...Nice Guy Eddie: C'mon, throw in a buck!
Mr. Pink: Uh-uh, I don't tip.
Nice Guy Eddie: You don't tip?
Mr. Pink: Nah, I don't believe in it.
Nice Guy Eddie: You don't believe in tipping?
Mr. Blue: You know what these chicks make? They make shit.
Mr. Pink: Don't give me that. She don't make enough money that she can quit.
Nice Guy Eddie: I don't even know a fucking Jew who'd have the balls to say that. Let me get this straight: you don't ever tip?
Mr. Pink: I don't tip because society says I have to. All right, if someone deserves a tip, if they really put forth an effort, I'll give them something a little something extra. But this tipping automatically, it's for the birds. As far as I'm concerned, they're just doing their job.
Mr. Blue: Hey, our girl was nice.
Mr. Pink: She was okay. She wasn't anything special.
Mr. Blue: What's special? Take you in the back and suck your dick?
Nice Guy Eddie: I'd go over twelve percent for that.



Reservior Dogs Pictures, Images and Photos
21
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
23
Alpha Dog (2007,  R)
24
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
25
Rosemary's Baby (1968,  R)
26
Jackie Brown (1997,  R)
Jackie Brown
Amazing, Tarantino's most mature movie to date. Pam Greir should have recieved an oscar for this movie!
27
Boogie Nights (1997,  R)
28
American Pie (1999,  R)
American Pie
I love this movie. Its one of the few teen comdies that actually work. Jason Biggs is harlrious! Most of you at least know of the plot,. In case you dont the story revloves around a group of friends that make a pact to lose thier virginity by Prom. Most of the actors in this movie have become huge stars since.
29
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2
I found this movie funny. However it lacked the foucus of the first Pie film. This one just seems to center around partying on a beach house. I still would recomend this to anyone that has seen and enjoyed the first one.
30
Knocked Up (2007,  R)
31
Bound (1996,  R)
32
Waiting (2005,  R)
33
Training Day (2001,  R)
Training Day
Denzel Washington gives one of his best performances. Perhaps not his best performance ever, that might be Malcom X.
34
Return to Paradise (1998,  R)
Return to Paradise
This movie was amazing, one of Vince Vaugn's best movies.
35
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
36
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
WOW! Robert De Niro is fantastic in this role, in my opinion his best. This movie is very dark and twisted.
Travis Bickle: You talkin' to me? You talkin' to me? You talkin' to me? Then who the hell else are you talking... you talking to me? Well I'm the only one here. Who the fuck do you think you're talking to? Oh yeah? OK.


taxi driver Pictures, Images and Photos
37
Psycho (1960,  R)
38
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
I love these Chevy Chase movies. I loved the part when Clark and Rusty race to Wally World,haha
39
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
40
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
41
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
One of the funniest movies out there! Steve Carell is a comedic genious!
42
The Boondock Saints (1999,  R)
43
The Shining (1980,  R)
The Shining
The perfect horror film! How could you not love this movie!? The movie has everything you need. Great acting by the amazing Jack Nicholson. His performance might seem a little over the top. However thats what the role required....hes a crazy person! How else is he gonna play it. The one thing that I didnt like was Shelly Duvall. I wanted to snap her neck...haha what a stupid ugly bitch! But other than that I loved it. By the way what the hell happened to Danny Lloyd?? He was great in this movie and to my knowledge hasnt been in a movie since, huh go figure. How can one forget the "Heeeeers Johnny!" scene or the dead twins scene. Those are two of the most famous horror scenes in movie history. Kubrick is such a genious! And how the hell was the shot from the model done? You know the part when Jack is looking down at the model of the maze and then transitions to the actors slowly, how the hell. I mean that was one hell of an abtious shot!
If you love horror movies and you dont love this movie then what the hell is wrong with you! You need to get your head examined. Just my opinion...but STILL haha


Jack Torrance: You WERE the caretaker here, Mr. Grady.
Delbert Grady: No sir, YOU are the caretaker. You've always been the caretaker. I ought to know: I've always been here.

ack Torrance: The most terrible nightmare I ever had. It's the most horrible dream I ever had.
Wendy Torrance: It's OK, it's OK now. Really.
Jack Torrance: I dreamed that I, that I killed you and Danny. But I didn't just kill ya. I cut you up in little pieces. Oh my God. I must be losing my mind.
44
A Clockwork Orange (1971,  R)
45
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin
I didnt even see the ending coming, and wow those action scenes where done well. Not to mention an all-star cast, defintley worth a look.
46
The Departed (2006,  R)
The Departed
Now this is a great movie. All around powerhouse performances :)
47
Being John Malkovich (1999,  R)
48
Blood Simple (1984,  R)
Blood Simple
One of the most under appriecated films. The Coen brothers masterpiece. It's amazing that its there debut. With every shot you could tell that they were taking thier time to get the most artistic shot possible. Which is something that most veteran directors cant even do.
49
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Kubrick's masterpice, one of the best movies ever made!
50
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
This movie is amazing! This is a must see for any horror fan. Bruce Campbell's best film in my opinion. The plot is about a group of young adults that head off to a cabin in the woods. Soon there after they discover a tape recorder and unleash the evil spirts in the woods. The "evil" soon posse the young people one after another.
This movie is such an over the top blood fest! Which I of course love. There is so much blood and the acting is so awful as well as the effects,that its funny. Not just kinda funny, really funny. Yeah,thats part of the charm of this flick,you really have to appericate what the filmakers where doing in this VERY low budget horror film. If you havent seen this...WHAT THE HELL ARE YOU WAITING FOR?? SEE IT ASAP!
51
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
Orson Welles is such a poet. This film is a must see for any movie fanatic.
52
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Best screenplay ever written. Also has some of the best perfomances the silver screen has ever seen. This gangster pic will allways be apart of Amerian's list of classic films.
Kay Adams: Michael, is it true?
Michael Corleone: Don't ask me about my business, Kay.
Kay Adams: Is it true?
Michael Corleone: Don't ask me about my business.
Kay Adams: No.
Michael Corleone: [slams his hand on the desk] Enough! Alright. This one time, this one time I'll let you ask me about my affairs...
Kay Adams: Is it true? Is it?
Michael Corleone: No.


GODFATHER Pictures, Images and Photos
53
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
Best sequal ever made or prequal depending on how you look at it.
54
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Classic! I know thera are some peopl out there who dont approve beacuse its too confusing. COME ON PEOPLE! its not that confusing,just pay atention! anyway the actions scenes are top notch, there was very little moments of this movie that I disliked. A groundbreaking movie for sure!
55
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Defintley in my top 5 favorite gangster films.
Henry Hill: You're a pistol, you're really funny. You're really funny.
Tommy DeVito: What do you mean I'm funny?
Henry Hill: It's funny, you know. It's a good story, it's funny, you're a funny guy.
[laughs]
Tommy DeVito: what do you mean, you mean the way I talk? What?
Henry Hill: It's just, you know. You're just funny, it's... funny, the way you tell the story and everything.
Tommy DeVito: [it becomes quiet] Funny how? What's funny about it?
Anthony Stabile: Tommy no, You got it all wrong.
Tommy DeVito: Oh, oh, Anthony. He's a big boy, he knows what he said. What did ya say? Funny how?
Henry Hill: Jus...
Tommy DeVito: What?
Henry Hill: Just... ya know... you're funny.
Tommy DeVito: You mean, let me understand this cause, ya know maybe it's me, I'm a little fucked up maybe, but I'm funny how, I mean funny like I'm a clown, I amuse you? I make you laugh, I'm here to fuckin' amuse you? What do you mean funny, funny how? How am I funny?
Henry Hill: Just... you know, how you tell the story, what?
Tommy DeVito: No, no, I don't know, you said it. How do I know? You said I'm funny. How the fuck am I funny, what the fuck is so funny about me? Tell me, tell me what's funny!
Henry Hill: [long pause] Get the fuck out of here, Tommy!
Tommy DeVito: [everyone laughs] Ya motherfucker! I almost had him, I almost had him. Ya stuttering prick ya. Frankie, was he shaking? I wonder about you sometimes, Henry. You may fold under questioning.



goodfellas Pictures, Images and Photos
56
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
I love Batman! This one is most def one of the best installments in the series. I loved Chirstain Bale in this movie,the perfect Bruce Wayne, he nails his charm.
Bruce Wayne: You're vigilantes.
Henri Ducard: No, no, no. A vigilante is just a man lost in the scramble for his own gratification. He can be destroyed, or locked up. But if you make yourself more than just a man, if you devote yourself to an ideal, and if they can't stop you, then you become something else entirely.
Bruce Wayne: Which is?
Henri Ducard: A legend, Mr. Wayne
57
Bottle Rocket (1996,  R)
Bottle Rocket
While this is a movie that not a lot of people may have seen or heard of it is defentitly worth a look. Wes Anderson pulls off the impossible, he makes you care about these idoits. Only a few great directors out there could pull something like this off. A must see.
58
Superbad (2007,  R)
Superbad
I loved Jonah Hill in this movie!
59
Blade Runner (1982,  R)
60
Little Miss Sunshine (2006,  R)
61
Office Space (1999,  R)
62
Collateral (2004,  R)
Collateral
Tom Cruise rocks in this movie. I thought his performance was off the chain. Not bad for Foxx either as he is excellent as well. The music in this movie I also love.
63
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
Jeff Bridges is great in this film as the dude. So many laugh out loud moments.
64
Serpico (1973,  R)
Serpico
Classic Al Pacino movie,very enjoyable.
65
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
Wow, what a great movie!
66
Full Metal Jacket (1987,  R)
67
Casino (1995,  R)
Casino
De Niro and Scoresse team up once agian fo another great crime film.

Ace Rothstein: [narrating] The town will never be the same. After the Tangiers, the big corporations took it all over. Today it looks like Disneyland. And while the kids play cardboard pirates, Mommy and Daddy drop the house payments and Junior's college money on the poker slots. In the old days, dealers knew your name, what you drank, what you played. Today, it's like checkin' into an airport. And if you order room service, you're lucky if you get it by Thursday. Today, it's all gone. You get a whale show up with four million in a suitcase, and some twenty-five-year-old hotel school kid is gonna want his Social Security Number. After the Teamsters got knocked out of the box, the corporations tore down practically every one of the old casinos. And where did the money come from to rebuild the pyramids? Junk bonds. But in the end, I wound up right back where I started. I could still pick winners, and I could still make money for all kinds of people back home. And why mess up a good thing?

Movie-Casino Pictures, Images and Photos
68
Super Troopers (2001,  R)
69
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
This movie is one of the first great horror films.
70
The Return of the Living Dead (1985,  R)
The Return of the Living Dead
One of my favorite zombie films. Horror mixed with comedy,works on every level.
71
Inland Empire (2006,  R)
72
Apocalypse Now (1979,  R)
73
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Austin Powers - International Man of Mystery
"this sort of thing aint my bag baby" HA Ha I really love this movie.
74
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Yeah this movie is a classic.Freddy Krueger is the smartest killer of the slasher gerne in my mind.
75
There Will Be Blood (2007,  R)
76
Spartacus (1960,  PG-13)
77
Monster (2003,  R)
78
Halloween (2007,  R)
Halloween
Rob Zombie's remake of Halloween is a love it or hate it movie. I was one of those people that loved it! Yes I really enjoyed Zombies take on the charcters. Yes in the begging they all seemed to be white trash. The viewer ight be thinking what the hell,the orginal wasnt like this at all!? Well heres the thing people: this is Rob Zombies's take on the series! He can do whatever he feels like and white trash is just his style. Yes the profanity can get a little over the top,but in a way it makes it more realisic. I mean you would expect the Myers family would have been as vious as Zombie made them appear,it makes more sense now as to why Michael is as messed up as he is. I mean one can argue that you should never give the "shape" a face,but I really enjoyed the back story and is often considered to be the best part of the film beacuse that was missing from the orginal movies. I think that interests the audience. We want to know what goes on in that fucked up head of his and how it got that way. Some of us just want it to be left a msystery,ok I understand that. Thats why this series is getting re-invented.
The second half of the story isnt good,but by no means is it bad. I enjoyed Zombies choice to up the violence in this movie. I mean the first one hardly had any att all. You could argue that less violence helps the first movie(makes it more scary),but for today's audience their is that expectation to up the gore. With movies like: Saw and Hostel,anything short of a blood bath would have been a disapointment. This movie most def does not do that in my opinion. Zombie devilvers!



Dr. Loomis: These eyes will deceive you, they will destroy you. They will take from you, your innocence, your pride, and eventually your soul. These eyes do not see what you and I see. Behind these eyes one finds only blackness, the absence of light, these are of a psychopath.
79
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
Quite simply one of the best Woody Allen films I have ever set my eyes on! Thats saying alot,the guy is a movie legend. I would rank this up there with Annie Hall,which is often regarded as his best film.
First off I love how the movie opens up. The scene in the resurtant when Javier Bardem's character suggests that Vicky( Rebecca Hall) and Christina( Scarlett Johanson) should fly to Spain with him and perhaps going site seeing and afterwords "make love" I love how he was so causal about the whole situation and how appualed Vicky was by the suggestion. At the same time Christa embrasses the opportunity. That scene says so much about all three characters and sets up the story perfectly. You can defentitly tell that Allen has complete control over this film.

From there on you see the relationship unfold. It has a very seductive feel to it. So incredibly sexy and provocative these scenes are.Spain was the damn near perfect place to set this film,it really does a great job and seduces the viewer,very effective! It plays this very thin line on relationships. Just how long can a relationship last? How do you know if its meant to be? Can love be free or must it be contained. These are some very important and controversial issues that the film adresses.
As for the performances,well one might say that Penelope Cruz steals the movie. And you know what I think she does,however I was surprised that she didnt come into the movie until the fifty minute mark. It was also nice to see Javier Bardem play a more sane character. He has so much range in this film,through his facial expression one could tell that he had seduced these young girls. Scarlett Johansson didnt wow in this film,probualy the weakest link. Rebecca Hall though,she was in her element. With this and Frost Nixon she has had quite the breakout year.
Overall you cant go wrong with this sophisticated love story. For all you guys out there who might not give this film a chance because its a " chick flick",well shame on you.

Juan Antonio: Maria Elena used to say that only unfulfilled love can be romantic.
80
Adventureland (2009,  R)
Adventureland
HOLY SHIT! This movie really surprised me! I was expecting to go into an average movie. But boy was I wrong! This movie was so amazing! I was in love with Kirsten Stewarts character..no seriously I think I am..lol. She is so hot and sexy and just flat out amazing in this role!
Ok,ok so you are most likely wondering about the plot. The story takes places back in the late 80's(my favorite decade by the way ;)). College graduate James has found out that his parents can no longer afford to take him to Europe, so now he has to work at an amusemant park over the summer. While he is there he meets some amazing freinds. They like to party and hang out, smoke weed. He meets this stunning girl Em(Stewart) and they really hit it off. He quickly falls for her.Theres of course more to the plot but I'll stop for now.
The music in this movie was phenomenal, it couldnt have been more perfect. The chemisrty between James and Em was amazing,much like a real couple. I could feel the engergy burst off the screen. I really wanted things to work things out. Simply amazing movie,very honest and bold. I would receomend this movie to anyone that loves the 80's and comming of ages comdies. Dont expect this to be laugh out loud funny as SuperBad like the ads say. This movie has a more serious tone,mixed with more subtle elements of comedy. It works brillantly in my opinion. This is now one of my all time favorites! You must see this movie! What the hell are you waiting for! GO SEE IT! At least give th damn thing a rental!
81
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
Great movie! Nothing short of a masterpiece,in my eyes this is a perfect love story. Screw,the Notebook,fuck A Walk To Remember,this is the ultimate romance of out time! This movie so original,taking you into a journey into two strangers live for about 1hour and 40 mins. They enrich us with their deep conversations. The stories about their first love experiences,never before have I have to engaged in to what two characters had to say on screen. For the most part the dialogues felt natural and unforced. Ethan Hawke and Juli Delpy felt almost perfect for each other and the part. There wasnt a second that I denied their chemistry on screen. I could tell that they were falling in love,they may never meet again,but that didnt matter to me,just that they were in the moment for one night. Perfect...

Jesse: You know what's the worst thing about somebody breaking up with you? It's when you remember how little you thought about the people you broke up with and you realize that is how little they're thinking of you. You know, you'd like to think you're both in all this pain but they're just like "Hey, I'm glad you're gone".

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. bookace69
    bookace69 posted 31 days ago

    lol Kevin you have awesome movie lists. I think I've seen like.... 10 or 15 of these movies. Lol. Guess you're not my movie watching guy, if I need a movie suggestion I'll come to you :)