My Favorite Movies


  kickingthedeadhorse's Rating My Rating
1
Jimmy and Judy (2006,  R)
2
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
3
Into the Wild (2007,  R)
4
The Comedians of Comedy (2005,  Unrated)
5
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
6
Easy Rider (1969,  R)
7
Down by Law (1986,  R)
8
The Warriors (1979,  R)
9
Almost Famous (2000,  R)
10
Reign Over Me (2007,  R)
11
Public Enemies (2009,  R)
12
Funny People (2009,  R)
13
Jackie Brown (1997,  R)
14
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
15
Reservoir Dogs (1992,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
17
Barton Fink (1991,  R)
18
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
20
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
21
No Country for Old Men (2007,  R)
22
Shine a Light (2008,  PG-13)
23
The Wrestler (2008,  R)
24
Domino (2005,  R)
25
Donnie Brasco (1997,  R)
26
Dazed and Confused (1993,  R)
27
Clerks (1994,  R)
28
Mallrats (1995,  R)
29
Chasing Amy (1997,  R)
30
Dogma (1999,  R)
31
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
32
An Evening with Kevin Smith (2001,  Unrated)
33
Clerks II (2006,  R)
34
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006,  Unrated)
35
Jackass - The Movie (2002,  R)
36
Running Scared (2006,  R)
37
Blow (2001,  R)
38
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
39
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
40
The Terminator (1984,  R)
41
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
42
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
43
House of 1000 Corpses (2003,  R)
44
The Devil's Rejects (2005,  R)
45
Halloween (2007,  R)
46
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
47
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
48
Face/Off (1997,  R)
49
Snatch (2001,  R)
50
Revolver (2005,  R)
51
In Bruges (2008,  R)
52
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
53
The Dead Pool (1988,  R)
54
Billy Jack (1971,  PG)
55
Champions of the World (1995,  Unrated)
56
It Might Get Loud (2009,  PG)
57
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
58
Pantera: Cowboys from Hell (1991,  Unrated)
59
Fearless Freaks (2005,  Unrated)
60
Anvil! The Story of Anvil (2009,  Unrated)
61
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
62
Trainspotting (1996,  R)
63
Adventureland (2009,  R)
64
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments