Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  Kikuya's Rating My Rating
1
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) 5.0 Stars
FANTASTIC FILM! AWSOME STORY LINE AND VERY GORY!
Click to Rate
2
Batoru rowaiaru II: Chinkonka ( Battle Royale II ) (2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka ( Battle Royale II ) 5.0 Stars
EVEN BETTER THAN THE FIRST! EVEN MORE INTERESTING STORY LINE AND LOADS MORE GORE!
Click to Rate
3
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog) 5.0 Stars
Fantastic film! love Jet Li!
Click to Rate
4
The One (2001,  PG-13)
The One 5.0 Stars
Fantastic story line...so many Jet Li's...so little time ! LOL
Click to Rate
5
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Kiss of the Dragon 4.5 Stars
Yet another great film...great action scenes!
Click to Rate
6
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
Cradle 2 the Grave 4.5 Stars
Great action scene's!
Click to Rate
7
Romeo Must Die (2000,  R)
Romeo Must Die 3.5 Stars
Can't beat a good kick ass action film!
Click to Rate
8
Hero (2002,  PG-13)
Hero 3.5 Stars
Awsome action!
Click to Rate
9
Ong-Bak - The Thai Warrior (,  R)
Ong-Bak - The Thai Warrior 4.0 Stars
Awsome stunts!
Click to Rate
10
Casshern (2004,  Unrated)
Casshern 4.0 Stars
Kinda confusing story line but fantastic graphic's work!...awesome film!
Click to Rate
11
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 4.0 Stars
great film lots of sword action!
Click to Rate
12
Brother (2000,  R)
Brother 4.0 Stars
Great story line. Rather gory!
Click to Rate
13
Chat gim (The Seven Swords) (2005,  R)
Chat gim (The Seven Swords) 4.0 Stars
Fantastic film and story line. But a little long-winded
Click to Rate
14
The Grudge (2004,  Unrated)
The Grudge 4.5 Stars
Great film! Not as creepy as I thought though (prefer japanese version)
Click to Rate
15
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
The Grudge 2 4.5 Stars
Second time round, again, fab film! (japanese version preferred)
Click to Rate
16
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children 4.0 Stars
Awsome graphics!
Click to Rate
17
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser 4.0 Stars
Great story line!...lots of blood and gore! Great effects for it's age!
Click to Rate
18
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
Hellraiser - Bloodline 3.5 Stars
Not as good as the first! But still full of blood and guts!
Click to Rate
19
Hellraiser - Deader (2005,  R)
Hellraiser - Deader 3.5 Stars
Yet again, great film!
Click to Rate
20
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
Hellraiser VI - Hellseeker 3.5 Stars
All Hellraisers are fab films!
Click to Rate
21
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
Hellraiser - Hellworld 3.5 Stars
Alot more different than i expected ?!
Click to Rate
22
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
Hellraiser 3: Hell on Earth 3.5 Stars
Fab film! Still loadsa blood!
Click to Rate
23
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
Hellraiser - Inferno 3.5 Stars
Great film!
Click to Rate
24
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  Unrated)
Hellbound: Hellraiser 2 4.0 Stars
Fantastic film for the year it was made!
Click to Rate
25
Wes Craven Presents Wishmaster (1997,  R)
Wes Craven Presents Wishmaster 4.0 Stars
Be careful what you wish for! LOL
Click to Rate
26
Wishmaster 2: Evil Never Dies (1999,  R)
Wishmaster 2: Evil Never Dies 4.0 Stars
Great film!
Click to Rate
27
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell (2001,  R)
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 4.0 Stars
Yet again, fab collection of films!
Click to Rate
28
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled (2002,  R)
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled 4.0 Stars
Great film!
Click to Rate
29
Candyman (1992,  R)
Candyman 4.0 Stars
Can you say it 3 times in the mirror? LOL
Click to Rate
30
Candyman 2 - Farewell to the Flesh (1995,  R)
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 4.0 Stars
As good as the first!
Click to Rate
31
Candyman 3: Day of the Dead (1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead 4.0 Stars
Fantastic film!
Click to Rate
32
Saw (2004,  R)
Saw 4.0 Stars
great film!...rather gory story line!
Click to Rate
33
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
fantastic gory film! better than the first!
Click to Rate
34
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary 4.0 Stars
such a funny film!
Click to Rate
35
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason 4.0 Stars
As funny as the first!
Click to Rate
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.5 Stars
one of my favourite films!...rather long-winded mind you!
Click to Rate
37
Friday (1995,  R)
Friday 4.0 Stars
Chris Tucker is so funny in this!
Click to Rate
38
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 4.0 Stars
such a great film!... i dunno whether this is better than the original Willy Wonka and The Chocolate Factory film? I love themboth..but there's something about Johny Depp in this film...You might think i'm weird but he has a strange attractive look about him...
Click to Rate
39
Underworld (2003,  R)
Underworld 4.5 Stars
great story -line!
Click to Rate
40
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution 4.5 Stars
Awsome film!
Click to Rate
41
Final Destination (2000,  R)
Final Destination 4.0 Stars
great story line!...funny in parts
Click to Rate
42
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2 4.5 Stars
fantastic film...great story line! funny in parts
Click to Rate
43
Final Destination 3 (2006,  R)
Final Destination 3 4.5 Stars
fantastic film! all 3 are fab!
Click to Rate
44
Blade (1998,  R)
Blade 4.5 Stars
Excellent film! Highly recommended!
Click to Rate
45
Blade II (2002,  R)
Blade II 4.5 Stars
awsome film! as good as the first!
Click to Rate
46
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity 4.5 Stars
A little different from what I was expecting but still an awsome film!
Click to Rate
47
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 4.5 Stars
i forgot how cool this film really is!...i've chosed this film to review for a friends thread recently. once you get into really listening and watching this film...it's alot deeper than u think. the story-line is really unique. no emotions = no war...? well, i guess yeah, it would work. obviously that couldn't happen but hey, great idea though. this also shows Bale at his best when it comes to action. highly recommended to watch if u like the sci-fi/action genre! A+
Click to Rate
48
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 4.5 Stars
one of my very favourite films!
Click to Rate
49
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two 4.5 Stars
as good as the first one!
Click to Rate
50
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn 3.5 Stars
Awsome film!!!! Gotta love it...George Clooney! YUM!