My Favorite Movies
Top favorite movies of all time!(not particular order)
| kilanykine's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 2 |
Hav Plenty (1998, R) |
|
| 3 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 4 |
The Five Heartbeats (1991, R) |
|
| 5 |
Woman on Top (2000, R) |
|
| 6 |
Superbad (2007, R) |
|
| 7 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 8 |
Mommie Dearest (1981, PG) |
|
| 9 |
Congo (1995, PG-13) |
|
| 10 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 11 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 12 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 13 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 14 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 15 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 16 |
Beautiful (2000, PG-13) |
|
| 17 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 18 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 20 |
Dogma (1999, R) |
|
| 21 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 22 |
Playing by Heart (1998, R) |
|
| 23 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 24 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 25 |
The Truth About Cats & Dogs (1996, PG-13) |
|
| 26 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 27 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 28 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 29 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 30 |
Frequency (2000, PG-13) |






























