Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kilheenydotcom's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
2
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
3
Face/Off (1997,  R)
4
Gladiator (2000,  R)
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
10
Ice Age (2002,  PG)
11
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
12
Independence Day (1996,  PG-13)
13
Jackass - The Movie (2002,  R)
14
Jackass: Number Two (2006,  R)
15
Jarhead (2005,  R)
16
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
17
50 First Dates (2004,  PG-13)
18
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
19
Almost Famous (2000,  R)
20
American Pie (1999,  R)
21
American Beauty (1999,  R)
22
American Pie 2 (2001,  R)
23
Armageddon (1998,  PG-13)
24
Back to the Future (1985,  PG)
25
Back to the Future Part II (1989,  PG)
26
Back to the Future Part III (1990,  PG)
27
Bad Boys (1995,  R)
28
Bad Boys II (2003,  R)
29
Batman Begins (2005,  PG-13)
30
Batman Returns (1992,  PG-13)
31
Big Momma's House (2000,  PG-13)
32
Blade (1998,  R)
33
Blade - Trinity (2004,  R)
34
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
35
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
36
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
37
City of Angels (1998,  PG-13)
38
Constantine (2005,  R)
39
Cruel Intentions (1999,  R)
40
Empire Records (1995,  PG-13)
41
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
42
Fantastic Four (2005,  PG-13)
43
Final Destination (2000,  R)
44
Final Destination 2 (2003,  R)
45
Final Destination 3 (2006,  R)
46
Four Brothers (2005,  R)
47
Full Metal Jacket (1987,  R)
48
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
49
Ghost Rider (2007,  PG-13)
50
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
51
Happy Feet (2006,  PG)
52
Hitch (2005,  PG-13)
53
Juno (2007,  PG-13)
54
Just Friends (2005,  PG-13)
55
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
56
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
57
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
58
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
59
Meet the Parents (2000,  PG-13)
60
Men in Black (1997,  PG-13)
61
Men in Black II (2002,  PG-13)
62
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
63
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
64
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
65
Notting Hill (1999,  PG-13)
66
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
67
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
68
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
69
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
70
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
72
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
73
Pretty Woman (1990,  R)
74
Pulp Fiction (1994,  R)
75
Ray (2004,  PG-13)
76
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
77
Resident Evil (2002,  R)
78
Rocky (1976,  PG)
79
Rocky Balboa (2006,  PG)
80
Rocky II (1979,  PG)
81
Rocky III (1982,  PG)
82
Rocky IV (1985,  PG)
83
Saving Private Ryan (1998,  R)
84
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
85
Saw (2004,  R)
86
Saw II (2005,  R)
87
Saw III (2006,  R)
88
Scarface (1983,  R)
89
Shrek (2001,  PG)
90
Shrek 2 (2004,  PG)
91
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
92
Spider-Man (2002,  PG-13)
93
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
94
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
95
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
96
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
97
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
98
Superman Returns (2006,  PG-13)
99
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
100
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
101
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
102
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
103
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
104
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
105
The Godfather (1972,  R)
106
The Godfather, Part II (1974,  R)
107
The Godfather, Part III (1990,  R)
108
The Last Samurai (2003,  R)
109
The Lord of the Rings (1978,  PG)
110
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
111
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
112
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
113
The Mask (1994,  PG-13)
114
The Matrix (1999,  R)
115
The Matrix Reloaded (2003,  R)
116
The Matrix Revolutions (2003,  R)
117
The Mummy (1999,  PG-13)
118
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
119
The Silence of the Lambs (1991,  R)
120
The Shawshank Redemption (1994,  R)
121
There's Something About Mary (1998,  R)
122
Thirteen (2003,  R)
123
Top Gun (1986,  PG)
124
Toy Story (1995,  G)
125
Transformers (2007,  PG-13)
126
Troy (2004,  R)
127
Underworld (2003,  R)
128
Underworld: Evolution (2006,  R)
129
V for Vendetta (2006,  R)
130
Vanilla Sky (2001,  R)
131
Walk the Line (2005,  PG-13)
132
War of the Worlds (2005,  PG-13)
133
We Were Soldiers (2002,  R)
134
X-Men (2000,  PG-13)
135
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
136
X2 (2003,  PG-13)
137
XXX (2002,  PG-13)
138
300 (2007,  R)
139
Good Will Hunting (1997,  R)
140
Braveheart (1995,  R)
141
Forrest Gump (1994,  PG-13)
142
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
excellent movie!
143
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
144
Con Air (1997,  R)
145
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
146
Spiderman (1990,  Unrated)
147
Batman (1989,  PG-13)
148
Hulk (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments