My Favorite Movies


  Kimderella's Rating My Rating
1
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
OMG.. current obsession. LOVE it. SO much fun. Can't even describe it. Feel good movie, cutesy songs..
2
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Oh.. mother of all my guilty pleasures. I even have this script.. I don't care what anyone says. LOVE this movie, love the score, love the effects... love Ben, Josh & Kate...
3
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
*sigh* Absolutely beautiful..
4
Jarhead (2005,  R)
5
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
My favourite *classic* movie. Can watch this over and over again, and still sigh, and gasp at the 'scary' moments within.
6
Black Hawk Down (2001,  R)
7
Zoolander (2001,  PG-13)
8
Armageddon (1998,  PG-13)
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
10
United 93 (2006,  R)
United 93
I have only just seen this, but I can't quite put into words how powerful, and intense this movie was. Soon I will write a decent 'review' of it.. this is a movie that I will never forget. I watch a lot of movies, but I forget details here and there, and that's why DVD is great to revisit. In this case, these images, and actions of all individuals involved in this instance.. will stay with me.
11
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Loved this, and I only thought I'd like it. But it was SO feel good, so hilarious, Hugh Grant at his self deprecating best, and Drew at her neurotically cutest. GREAT movie and soundtrack :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments