My Favorite Movies


  kingmob6's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Swingers (1996,  R)
Swingers
This was a film I absolutely hated upon the first viewing, and decided to give another chance a few years later.

It has since become one of my favorite films of all time. A perfect intro to Vince Vaughn's dry, dead-pan prick style of comedy, and Favreau is great as his put-upon best friend.
3
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
4
Snatch (2001,  R)
5
Clerks (1994,  R)
6
SLC Punk (1998,  R)
SLC Punk
I absolutely adored this film, from Lillard's frenetic mannerisms to the strangely quirky characters of the punk rock scene that they inhabit, this was a funny, occasionally touching, sometimes vulgar picture of friends growing apart and maturing as well.

The film manages to strike a balance between the humorous beginnings and the rather sobering tone it takes in the latter half, deftly telling a story in out of order snippets that slowly build up your impressions of the characters.

Highly recommended.
7
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu)
Miike's freaky exercise in style and unease like that normally found in the works of David Lynch. A Yakuza is sent to a remote village to execute his partner, only to have the partner disappear and be replaced by a young woman claiming to be the gentleman in question. Nice shocker of an ending.
8
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Would it be fucked up to call this a comfort movie? Because it's one I've seen dozens of times and will put on for background noise just because it's familiar and can be ignored.
9
The Boondock Saints (1999,  R)
10
Clerks II (2006,  R)
11
Mallrats (1995,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
13
Made (2001,  R)
14
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
If ever there was a couple that was meant to be together, it is Mickey and Mallory. Great double bill with Sid And Nancy.
15
True Romance (1993,  R)
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
17
Seven (Se7en) (1995,  R)
18
Reservoir Dogs (1992,  R)
19
Léon (The Professional) (1994,  R)
20
The Fifth Element (1997,  PG-13)
21
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
Gave this a re-watch for the Halloween season this year, hadn't seen it in several years.

Still holds up amazingly well, just a beautiful film, rather notable for the genre-bending mixture of style and action, I wish there were more films out there like this.

Highly recommended.
22
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
Barker's visions aren't quite a 100% in this film, but it's an admirable first feature and I was surprised by how little screen time the Cenobites actually have, especially considering their enduring popularity.

Recommended.
23
High Fidelity (2000,  R)
24
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
I haven't been this blown away with a film in quite some time. The performances are subtle, except when they're not, and then the screen fills with palpable tension that has you on the edge of your seat.

Stunning performances all the way around, and the cinematography just feels grimy, as if we're down in the dirt with the characters onscreen.

Tremendous film, Highly recommended.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments