My Favorite Movies


  kinhodickinson's Rating My Rating
1
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
Nobody Knows (Dare mo shiranai)
Visually, spiritually and emotionally soul-shattering.
2
Paris Je T'aime (2007,  R)
Paris Je T'aime
Bittersweet unconditional mixed passionated silly uncomprehensible sexual snarky humorous classic contemporary... love. And Paris.
3
Half Nelson (2006,  R)
Half Nelson
A young and unhappy teacher living his hypnotic, disturbing, waking-dream.
4
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
Charming, moving, heart-melting movie. Just love it!
5
'Night Mother (1986,  PG-13)
'Night Mother
"Jesus was a suicide, if you ask me."
6
Broken Flowers (2005,  R)
Broken Flowers
Sometimes life brings some strange surprises.
7
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Never give up on hoping for something better.
8
84 Charing Cross Road (1987,  PG)
9
Thelma & Louise (1991,  R)
10
Annie Hall (1977,  PG)
11
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
12
My Left Foot (1989,  R)
13
The Elephant Man (1980,  PG)
14
Léon (The Professional) (1994,  R)
15
Ed Wood (1994,  R)
16
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
17
Muriel's Wedding (1995,  R)
18
Seven (Se7en) (1995,  R)
19
Before Sunrise (1995,  R)
20
Before Sunset (2004,  R)
21
Mighty Aphrodite (1995,  R)
22
Everyone Says I Love You (1996,  R)
23
Dead Man (1995,  R)
24
Pi (1998,  R)
25
Great Expectations (1998,  R)
26
Magnolia (1999,  R)
27
American Beauty (1999,  R)
28
Requiem for a Dream (2000,  R)
29
Dancer in the Dark (2000,  R)
30
Prozac Nation (2005,  R)
31
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
32
Donnie Darko (2001,  R)
33
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
34
About a Boy (2002,  PG-13)
35
Personal Velocity: Three Portraits (2002,  R)
36
Dogville (2003,  R)
37
Lost In Translation (2003,  R)
38
Good Bye, Lenin (2004,  R)
39
Big Fish (2003,  PG-13)
40
Elephant (2003,  R)
41
The Dreamers (2004,  NC-17)
42
Mystic River (2003,  R)
43
Closer (2004,  R)
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
45
I Heart Huckabees (2004,  R)
46
Garden State (2004,  R)
47
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
48
Being Julia (2004,  R)
49
Imaginary Heroes (2004,  R)
50
Last Days (2005,  R)
51
Match Point (2005,  R)
52
Prime (2005,  PG-13)
53
Hard Candy (2006,  R)
54
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
55
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
56
The Fountain (2006,  PG-13)
57
Little Children (2006,  R)
58
Apocalypto (2006,  R)
59
Julia (1987,  PG)
60
Junebug (2005,  R)
61
Angels in America (,  Unrated)
62
Festen (The Celebration) (1998,  R)
63
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
64
The Notebook (2004,  PG-13)
65
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
66
My Life Without Me (2003,  R)
67
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
68
Away from Her (2007,  PG-13)
Away from Her
Beautiful, intimate and truthful. Like Bergmans, it touches those wordless secrets that only cinema can discover. Indeed a great, heart-wrenching, movie.
69
Hilary and Jackie (1998,  R)
Hilary and Jackie
Superb acting, gorgeous musical sequences and a classy cinematography mixed together to tell the provocative story of two sisters who shared more than just a passion. Quite a nice biopic!
70
Like a Virgin (Cheonhajangsa madonna) (2006,  Unrated)
71
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
72
The Virgin Suicides (2000,  R)
73
The Rules of Attraction (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments