My Favorite Movies
| kinogeek372610892's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Don't Look Now (1973, R) |
|
|
| 2 |
Withnail and I (1987, R) |
|
|
| 3 |
Young Adam (2004, R) |
|
|
| 4 |
Hallam Foe (Mister Foe) (2007, Unrated) |
|
|
| 5 |
The Quatermass Experiment (2005, Unrated) |
|
|
| 6 |
Suspiria (1977, Unrated) |
|
|
| 7 |
Funny Bones (1995, R) |
|
|
| 8 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
|
| 9 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
|
| 10 |
The Spiral Staircase (1946, Unrated) |
|
|
| 11 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 12 |
Shoah (1985, Unrated) |
|
|
| 13 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 14 |
A Night to Remember (1958, Unrated) |
|
|
| 15 |
Taste the Blood of Dracula (1970, R) |
|
|
| 16 |
Videodrome (1983, R) |
|
|
| 17 |
Demon Seed (1977, R) |
|
|
| 18 |
Onibaba (1965, Unrated) |
|
|
| 19 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 20 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|



