My Favorite Movies


  kitcollis's Rating My Rating
1
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
Great modern film. extras are interesting too
2
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers)
A Stark film made using non-actors that deserves greater recognition. A film that makes you think and also feel ignorant - which is commendable in itself. This film is like City of God made before technical advances and slick editing techniques. As relevant today as it was then, maybe more so given the 'Climate of Fear' and the 'War on Terrorism'.
3
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
4
Casablanca (1943,  Unrated)
5
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
beautiful
6
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
A beautiful faitytale - all you've heard about this film being an all-time greats is true. This is a great film, but then again that's nothing new to note.
7
Malcolm X (1992,  PG-13)
Malcolm X
I recently found out that David Mamet had an early version of a script for this film turned down by Spike Lee.
8
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
My favourite gangster movie
9
The Elephant Man (1980,  PG)
The Elephant Man
I don't think i could relate to anyone who didn't enjoy this film
10
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
11
Kapò (1959,  Unrated)
12
Kiwi! (2006,  Unrated)
13
Mary and Max (2009,  Unrated)
14
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
The Thin Blue Line
Although it is understandable that many may dismiss this as a formulaic 'talking head' documentary, this film is one of the best of its ilk. The noir style re-enactments illustrate the vagueness of witness accounts appropriately and complement the tone perfectly. This film is testament to Morris? directorial finesse. Morris' exceptional technique results in a well paced film that is equally engaging whether or not you are familiar with the background of the case. The Thin Blue Line is a great film.
15
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
16
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
17
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
18
The Pianist (2002,  R)
19
The Public Enemy (1931,  Unrated)
The Public Enemy
Classic gangster film.
20
Raging Bull (1980,  R)
21
Presto (2008,  G)
22
Kanal (Canal) (They Loved Life) (1961,  Unrated)
23
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
24
Queimada (Burn!) (The Mercenary) (1969,  PG-13)
Queimada (Burn!) (The Mercenary)
In some areas, this film actually manages to be a progression from Pontecorvo's masterpiece Battle of Algiers, but unfortunately, the 'sinking lips' mask what may have been great performances making it hard to engage with the characters. The audio quality is most disappointing with regard to Brando's character William Walker. Walker is a cunningly constructed Machiavellian manipulator reminiscent of a Lady Macbeth (with less guilt) and Iago (with arguably less motive) that is, nonetheless (and most impressively), believable. William Walker is potentially one of the greatest roles in film history played by one of the greatest actors of his generation. Sadly, the character, performance and film are diminished by poor quality audio (at this point I feel that it is important to not that I am not referring to the film's excellent musical score). Although the score may benefit from digital re-mastering the dubbing of actors' dialogue would not, and therefore Pontecorvo's Burn may never surpass being an almost great film. An admirable effort, smartly constructed narrative held back by dodgy audio - close to greatness.
25
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
26
The Great Dictator (1940,  G)
27
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
28
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
29
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
preferred it to the book - it's not often people say that is it.
30
Amores Perros (2001,  R)
31
American Beauty (1999,  R)
32
Forrest Gump (1994,  PG-13)
33
Requiem for a Dream (2000,  R)
34
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
35
The Green Mile (1999,  R)
36
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
37
Stealing a Nation (2004,  Unrated)
38
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments