My Favorite Movies


  kitkat86301's Rating My Rating
1
The Whole Nine Yards (2000,  R)
The Whole Nine Yards 5.0 Stars
LOVE IT!!! WILLIS IS THE MAN!!
Click to Rate
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
LOVE IT...FANTASTIC!
Click to Rate
3
The Players Club (1998,  R)
The Players Club 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE!! ANY ICE CUBE MOVIE REALLY!
Click to Rate
4
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 5.0 Stars
UMA THURMAN..BAD ASS!
Click to Rate
5
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
BAD ASS BITCH!!
Click to Rate
6
The Cell (2000,  R)
Click to Rate
7
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
9
The Sweetest Thing (2002,  R)
The Sweetest Thing 5.0 Stars
LOVE IT!
Click to Rate
10
Katt Williams: American Hustle (2007,  Unrated)
Katt Williams: American Hustle 5.0 Stars
KATT WILLIAMS IS A PIMP!!
Click to Rate
11
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
LOVE LOVE LLOVE THIS MOVIE!! BAD ASSSSSSS!!!
Click to Rate
12
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Click to Rate
13
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
14
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
16
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
17
Blow (2001,  R)
Blow 4.5 Stars
GREAT FILM, DEPP AND CRUZ WERE AWESOME!
Click to Rate
18
The Craft (1996,  R)
The Craft 4.5 Stars
WANTED TO BE THESE GIRLS AFTER I SAW IT..LOVE IT!!!
Click to Rate
19
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
Click to Rate
20
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
Bringing Down The House 4.5 Stars
great movie, great actress, she is the queen!!!
Click to Rate
21
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
22
The Hot Chick (2002,  PG-13)
Click to Rate
23
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
24
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
Click to Rate
25
Alice in Wonderland (1951,  G)
Click to Rate
26
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
Click to Rate
27
Boogie Nights (1997,  R)
Click to Rate
28
Shark Tale (2004,  PG)
Click to Rate
29
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
White Men Can't Jump (1992,  R)
Click to Rate
31
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
32
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
33
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
34
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 4.0 Stars
GREAT FILM!
Click to Rate
35
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
36
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
Click to Rate
37
Gremlins (1984,  PG)
Click to Rate
38
Thelma & Louise (1991,  R)
Click to Rate
39
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
40
Employee of the Month (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Matchstick Men (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
44
The Addams Family (1991,  PG-13)
Click to Rate
45
Selena (1997,  PG)
Click to Rate
46
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
Father of the Bride (1991,  PG)
Click to Rate
48
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
49
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Click to Rate
50
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
51
Rat Race (2001,  PG-13)
Click to Rate