My Favorite Movies


  kjenkins14's Rating My Rating
1
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
Very Good
2
Mammy (1930,  Unrated)
3
The Jolson Story (1946,  Unrated)
4
High Society (1956,  G)
5
The Five Pennies (1959,  Unrated)
6
Jaws 3 (1983,  PG)
7
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
8
Jurassic Park IV (,  Unrated)
9
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
it's a must to see and is very good.
You feel like you want to get up and dance in the thearters. And sing along with it.
10
101 Dalmatians (1996,  G)
11
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
12
Night at the Museum (2006,  PG)
13
102 Dalmatians (2000,  G)
14
The Rock (1996,  R)
15
The Matrix Revolutions (2003,  R)
16
Con Air (1997,  R)
17
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story (2005,  Unrated)
18
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979,  Unrated)
19
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
20
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
21
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
22
You Only Live Twice (1967,  PG)
23
The Scorpion King (2002,  PG-13)
24
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
25
Titanic (1953,  Unrated)
26
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
27
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
29
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
30
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
31
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
32
The Lord of the Rings (1978,  PG)
33
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
34
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
35
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
36
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
37
Scooby-Doo and the Alien Invaders (2000,  Unrated)
38
What's New Scooby-Doo, Vol. 2 - Safari So Good! (,  G)
39
Aloha, Scooby-Doo! (2005,  Unrated)
40
Scooby Doo in Where's My Mummy (2005,  Unrated)
41
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
42
Scooby-Doo (2002,  PG)
43
Jaws 2 (1978,  PG)
44
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
45
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
46
Lethal Weapon (1987,  R)
47
The Core (2003,  PG-13)
48
The Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell (1999,  Unrated)
49
Die Hard (1988,  R)
50
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix: An IMAX 3D Experience (,  PG-13)
52
Young Guns (1988,  R)
53
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
54
Alice in Wonderland (1951,  G)
55
Cinderella (1950,  G)
56
The Wizard of Oz (1939,  G)
57
Lady and the Tramp (1955,  G)
58
Ice Age (2002,  PG)
59
The Lion King (1994,  G)
60
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
61
Shrek 2 (2004,  PG)
62
The Matrix (1999,  R)
63
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
64
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Very Good
65
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Very Good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments