Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  knightsofcydonia's Rating My Rating
1
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 5.0 Stars
OHHHHHHHH ma GOD! this is my fave film everrrrrrrr******* =]]]
Click to Rate
2
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
ACE ACE ACE! =]
Click to Rate
3
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II 5.0 Stars
complicated but absolutely ACE agen lmao =P *****
Click to Rate
4
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III 5.0 Stars
I WANT 2 SEE THIS FILM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I LUV all the BACK TO THE FUTURE FILMS and i hopefully will get the boxset for xmas! yay! x*x
Click to Rate
5
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
funny!!!!!!!!!!! =P
Click to Rate
7
Ghostbusters (1984,  PG)
Ghostbusters 5.0 Stars
omFg! i luv this film watched it 2day on ma sis' portable dvd player in cAR bak from ma hols kmao... * who u gonna CALL .. * .. GHOSTBISTERS!*
Click to Rate
8
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Ghostbusters 2 4.0 Stars
1st 1 is betta *x*
Click to Rate
9
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 5.0 Stars
now this is an ace film i neva get tired of it Jack..Black..4..eva..<3 Me N Jess <3 JackBlack_<3!
Click to Rate
10
Scream 3 (2000,  R)
Click to Rate
11
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30) 4.0 Stars
this is an ace chic flic <3
Click to Rate
12
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man Want To See
wanna see it!
Click to Rate
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.5 Stars
my fave film out of em all so far <3
Click to Rate
14
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Billy Elliot (2000,  R)
Click to Rate
16
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny Want To See
OMG i totally wamma see this film it looks ace and I luv Tenacious D*
Click to Rate
17
Just My Luck (2006,  PG-13)
Click to Rate
18
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Nacho Libre (2006,  PG)
Click to Rate
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can 5.0 Stars
now this is one of the best true life films u will ever see in your life time.. with tom hanks and leonardo decaprio.<3
Click to Rate
21
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
Click to Rate
22
Honey (2003,  PG-13)
Honey 4.0 Stars
Preety good but not great =I
Click to Rate
23
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
Click to Rate
24
Honey, I Blew Up the Kid (1992,  PG)
Click to Rate
25
Honey, We Shrunk Ourselves (1997,  PG)
Click to Rate
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
ABSOLUTE ACE FILM!
Click to Rate
27
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 4.5 Stars
I've seen sum of it and I liked it but i wanna see the rest! I luv action and adventure films!!! <3 xox
Click to Rate
28
Night at the Museum (2006,  PG)
Click to Rate
29
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
It was totally ace! i luv action films...<3 Though they wrecked 3 Astin Martins in the making! 3x£180,00!!!!!!! wow*
Click to Rate
30
Team America - World Police (2004,  R)
Click to Rate
31
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
32
The Perfect Man (2005,  PG)
Click to Rate
33
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 4.0 Stars
Really quite good. I didn't think it would be so great =P
Click to Rate
34
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 4.0 Stars
seeing it soon =]]]
Click to Rate
35
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
36
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
37
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
38
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
39
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 3.5 Stars
Preettii good ...
Click to Rate
40
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Aquamarine (2006,  PG)
Click to Rate
42
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada 4.5 Stars
Pretty good film! I watched it with Ashleigh for ma bday sleepover ... PERFECT <3
Click to Rate
43
Rat Race (2001,  PG-13)
Rat Race 5.0 Stars
Now this is hilarious!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
44
Shallow Hal (2001,  PG-13)
Shallow Hal 4.5 Stars
i've got this on dvd its so ace! jack_black_<3!
Click to Rate
45
New York Minute (2004,  PG)
Click to Rate
46
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
47
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
48
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals 5.0 Stars
OMG I hav loved this film all my life and hav watched it thousands of times at least once everyday wen I was little!!! I know all the words and I vote this the best movie of all time!!!
Click to Rate
49
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha 5.0 Stars
omg you have to watch this film with someone who has already seen it to explain it to you.... it makes you really emotional =I
Click to Rate
50
The Cable Guy (1996,  PG-13)
The Cable Guy 4.5 Stars
This is a funny film with Jim CArrey! =]]
Click to Rate