My Favorite Movies
| KORMarrissabackfromt's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 2 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
|
| 3 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 4 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 5 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 6 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
|
| 7 |
Beaches (2002, PG-13) |
|
|
| 8 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
|
| 9 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 11 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 12 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
|
| 13 |
Bad Girls (1994, R) |
|
|
| 14 |
Ghost (1990, PG-13) |
|
|
| 15 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
|
| 16 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 17 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
|
| 18 |
Clue (1985, PG) |
|
|
| 19 |
Indian Summer (1993, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 21 |
The Craft (1996, R) |
|
|
| 22 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 23 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
|
| 24 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 25 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
|
| 26 |
Mystery Men (1999, PG-13) |
|
|
| 27 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 28 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
Purple Rain (1984, R) |
|
|
| 30 |
Desperately Seeking Susan (1985, PG-13) |
|
|
| 31 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
|
| 32 |
My Fair Lady (1964, Unrated) |
|
|
| 33 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 34 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
|
| 35 |
Teen Witch (1989, PG-13) |
|
|
| 36 |
Teen Wolf (1985, PG) |
|
|
| 37 |
Twelfth Night (2003, Unrated) |
|
|
| 38 |
Spiderman (1990, Unrated) |
|
|
| 39 |
Buffy the Vampire Slayer (1992, PG-13) |
|
|
| 40 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 41 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 42 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 43 |
Two for the Road (1967, Unrated) |
|
|
| 44 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 45 |
Real Genius (1985, PG) |
|
|
| 46 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
|
| 47 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
|
| 48 |
Airplane! (1980, PG) |
|
|
| 49 |
Willow (1988, PG) |
|


