My Favorite Movies


  Kristy53484148's Rating My Rating
1
The Piano Teacher (,  Unrated)
2
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
3
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
4
Chicago (2002,  PG-13)
5
The Awful Truth (1937,  Unrated)
6
Double Indemnity (1944,  Unrated)
7
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
8
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
9
Comédie de l'innocence (Comedy of Innocence) (2000,  Unrated)
10
Les Biches (Bad Girls) (Girlfriends) (The Does) (1968,  R)
11
La demoiselle d'honneur (The Bridesmaid) (2004,  Unrated)
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
13
The Big Lebowski (1998,  R)
14
Cabaret (1972,  PG)
15
The Others (2001,  PG-13)
16
Belle de jour (,  R)
17
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
18
Libeled Lady (1936,  Unrated)
19
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
20
Scarlet Street (1945,  Unrated)
21
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
22
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) (1969,  PG)
23
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
24
Coup de Torchon (Clean Slate) (Clean Up) (,  Unrated)
25
The Hunger (1983,  R)
26
Chocolat (2000,  PG-13)
27
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
28
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
29
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
30
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) (1950,  Unrated)
31
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
32
Remember Me My Love (,  R)
33
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
34
Jude (1996,  R)
35
Volver (2006,  R)
36
Jezebel (1938,  Unrated)
37
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
38
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
39
Rosemary's Baby (1968,  R)
40
Little Fish (2006,  R)
41
Repulsion (1965,  Unrated)
42
La femme infidèle (The Unfaithful Wife) (1969,  Unrated)
43
Platinum Blonde (1931,  Unrated)
44
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
45
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
46
Margot at the Wedding (2007,  R)
47
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
48
Le Boucher (1971,  Unrated)
49
Heaven (2002,  R)
50
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
51
Cache (Hidden) (2005,  R)
52
Notes on a Scandal (2006,  R)
53
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
54
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
55
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
56
Holy Smoke! (2000,  R)
57
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
58
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
59
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
60
Little Children (2006,  R)
61
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
62
La Notte (1961,  Unrated)
63
Eyes Wide Shut (1999,  R)
64
Damage (1993,  R)
65
Secretary (2002,  R)
66
Wife vs. Secretary (1936,  Unrated)
67
Les Voleurs (Thieves) (The Child of the Night ) (1996,  R)
68
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
69
The Hours (2002,  PG-13)
70
Dancer in the Dark (2000,  R)
71
L'Enfer (1994,  Unrated)
72
Babel (2006,  R)
73
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
74
The Shipping News (2001,  R)
75
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
76
To Die For (1995,  R)
77
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
78
Amores Perros (2001,  R)
79
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
80
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
81
Oldboy (2005,  R)
82
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
83
Persona (1966,  Unrated)
84
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
85
Eros (2004,  R)
86
Interview with the Vampire (1994,  R)
87
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
88
Casablanca (1943,  PG)
89
The Shining (1980,  R)
90
The Omen (1976,  R)
91
Gone With the Wind (1939,  G)
92
Girl, Interrupted (1999,  R)
93
Grease (1978,  PG)
94
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
95
Memento (2000,  R)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
98
The Silence of the Lambs (1991,  R)
99
True Romance (1993,  R)
100
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
101
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
102
Evita (1997,  PG)
103
Winter Sleepers (2000,  Unrated)
104
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
105
Freeway (1996,  R)
106
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
107
Quills (2000,  R)
108
The Thin Man (1934,  Unrated)
109
It Happened One Night (1934,  Unrated)
110
Nora Prentiss (1947,  Unrated)
111
Breaking and Entering (2007,  R)
112
Red-Headed Woman (1932,  PG-13)
113
Female (1933,  Unrated)
114
The English Patient (1996,  R)
115
Three on a Match (1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments