Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  Kuruijini's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
2
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
3
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain 5.0 Stars
Darren Aronofsky is here again showing us his genius.
The Fountain is one of the real good movie I've seen so far, and it deserves to be seen by all, those who didn't liked it I think didn't understood the whole plot, and how deep the story actually goes.
Amazing movie, amazing director.
Bravo!
Click to Rate
4
Oldboy (2005,  R)
Oldboy 5.0 Stars
This movie is just insanely good, the only reason why it isn't known is that Brockeback Mountain stole the show... But seriously, this movie has all you want to see in a movie, the storyline is excellent, the actors are all good, and Chan-wook Park is just incredible, seriously, if you haven't seen this movie, go and buy it, you'll never regret it... Oh, and the movie is a beautiful and incredible tale of beauty and revenge...!
A mind-blowing tale of revenge after all...
"Dae-su Oh: Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone. "
Click to Rate
5
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
6
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 5.0 Stars
Danny Boile is excellent, once again. A great movie about the many paths life can take, depending on what you choose. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?
Click to Rate
7
Requiem for a Dream (2000,  NC-17)
Click to Rate
8
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
9
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.5 Stars
Alright, get prepare for one twisted movie! I think it's the sickest and most fucked up movie I've seen in my life, and that says a lot right here. Depp and Del Toro are really good in this one, an amazing movie that went on for 2 hours which seems like an hour to me!
I'd say it's a must see, yeah, a must see!
Click to Rate
10
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
11
Irreversible (2002,  Unrated)
Click to Rate
12
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 4.5 Stars
This is one of the most interesting movie I have seen, because you can get so lost if you're not carefully listening :P
Still, I loved this movie, after the first viewing, I wasn't so sure if I understood it completely, but it got me thinking about many things, which a lot of movies don't. So go and rent it if you want to have a really interesting movie to watch with all your brain capacities!
Click to Rate
13
American History X (1998,  R)
Click to Rate
14
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
One of the best movies I have seen in ages!
Completely sick, I simply loved it, a lot of blood, a story that grabs you by the guts, if you haven't seen it yet, go see it now, get your asses up and go, NOW!
Some of the greatest battle scenes I've seen so far, and the quality picture is something that will redefine the industry, at least I hope :)
such a f*cking great movie needs to be seen by all movie fans, so all of you on flixter, you got no reason not to see this one, and if you even think about not seeing it, you don't deserve to be here... Loll, just joking, but this movie kicks ass, so see it ;)
Click to Rate
15
Seven (1995,  R)
Click to Rate
16
Blow (2001,  R)
Blow 4.5 Stars
What to say about this movie... Hmmm... a lot of drug, a lot of money, and well... that's basically it. Seriously, this movie is just good, there's nothing else to say about it, except the fact that I really love Johnny Depp, and once again, he's showing his talent to the world :P
Click to Rate
17
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy 4.5 Stars
That was one of the movies I couldn't wait to see, and... it was worth the wait. This movie is so surprising! Low budget, not too many known actors, but hell, the story is so surprising! A really good thriller, A must-see if you want my advice :) Oh... and yeah, you want my advice :D
''Hayley Stark: Well, 4 out of 5 doctors agree that I am actually insane.''
Click to Rate
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.5 Stars
What to say about this movie... the sound was horrible, the picture quality too, but it's a "documentary", so I guess it's okay... Morally, this movie is just wrong though. Still, it receives a 4 out of 5, because let's face it, the quality of the sound and picture sucks, and the scenario is just plain bad, BUT, some of the scenes of this movie are just hilarious, the one where Borat and his friend fight naked just made me laugh so hard that I was actually crying and laughing. I'm not sure if I would recommend this movie, because I'm not even sure if I liked it myself. I'll have to give it another watch to be sure, but hell, just go and see it, and judge by yourself :)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments