My Favorite Movies


  1. KyleXYSupernatural
  2. Michelle

Give list a short description

  KyleXYSupernatural's Rating My Rating
1
Flightplan (2005,  PG-13)
Flightplan 5.0 Stars
I don't know why i don't have this rated yet, but I saw it a while ago. It was really good movie. Pretty dumb how they could tell her that her daughter didn't exist, who would believe that. This movie was really good.
Click to Rate
2
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue 5.0 Stars
Great movie. Didn't want to watch it but my sister wanted to, so we watched it together. She loves Paul Walker. Really good movie with the treasure and everything. It was so good I watched it twice. Still interesting.
Click to Rate
3
Chicken Little (2005,  G)
Chicken Little 5.0 Stars
It was awesome, I loved it..It was so cute.Chicken Little is sooo adorable,I just wanna hug him,lol.Zach Braff had the perfect voice for him, It was sad a little and funny. Amazing I'll watch it again
Click to Rate
4
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
Oh my god this movie is the one of the best movie's ever. I love this movie, they should make more movies like this. I can't believe how awesome it was. I loved part 1 and part 2. I LOVE THIS MOVIE!!!! Ive seen this movie seven times now, it never gets old.
Click to Rate
5
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 5.0 Stars
i love this movie cause im the kind of girl who is into movie s that is a chick flick.
Click to Rate
6
Shattered Glass (2003,  PG-13)
Shattered Glass 5.0 Stars
AWESOME!!!. This movie was incredible. Very interesting story line. Hayden Christensen is an awesome actor. He kept trying to make proof for his story but those people were smart. I can't believe they fired him. Really awesome movie. One of my favorites. I saw it on the IFC channel. Great movie.
Click to Rate
7
Bedazzled (2000,  PG-13)
Bedazzled 5.0 Stars
I can't believe I never rated this before. It was awesome. I love Brendan Fraser in this movie. It was funny when he was gay,lol. Awesome movie. I saw it like 4 times.
Click to Rate
8
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30) 5.0 Stars
I saw this movie like 5 times. It was awesome. I love the ending. Great movie. This is a movie I can watch over and over again and never get sick of it. It's just the perfect movie.
Click to Rate
9
Office Space (1999,  R)
Office Space 5.0 Stars
Really funny, I loved it. I wish I could do that. I'll just be like "I'm just gonna stop going" to school. This movie is hilarious. Milton was so funny. Seen it twice.
Click to Rate
10
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 5.0 Stars
Movie was great. The first one was better but this was also good too. Surprised she was actually alive after the first movie. This time there was two women but Alice is still better.
Click to Rate
11
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 5.0 Stars
OMG loved it
best damn thing!!!!
Click to Rate
12
Creepshow 2 (1987,  R)
Creepshow 2 5.0 Stars
Awesome movie. I wonder why I never rated it before. I saw it so long ago. I liked it. I think this was the one with the roaches or was it the first one. Can't remember. Awesome movie.
Click to Rate
13
Disturbing Behavior (1998,  R)
Disturbing Behavior 5.0 Stars
Really good movie. It was awesome and weird, how they can change you just like that. James Marsden and Nick Stahl are hot. This movie was great, I saw this two times now and it's still great!!!
Click to Rate
14
Dark Blue (2003,  R)
Dark Blue 5.0 Stars
Really good crime movie. I can't believe those murderers killed people just like that. It looked so easy. Kurt Russell and Scott Speedman were awesome in this movie. I really wish that ------ didn't have to be shot. They shot him like a million times, god. Those Ghetto people are so racist. Seen it two times and I still think its really good.
Click to Rate
15
Murder by Numbers (2002,  R)
Murder by Numbers 5.0 Stars
Really good movie. It seemed like the perfect murder. Michael Pitt and Ryan Gosling are great in this movie. I can't believe the ending though.
Click to Rate
16
Prom Queen (2004,  Unrated)
Prom Queen 5.0 Stars
Good movie. I wasn't gonna watch it but I'm glad I did. I think the story was really great. It's like an inspirational movie. I think this movie was awesome. His blue hair is awesome.
Click to Rate
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain 5.0 Stars
It was a nice movie. It didn't really seem like Ennis was into that but it did seem like Jack was gay just by the way he was standing. Pretty sad when the wife saw them kissing. Really sad ending too, I can't believe Jack died, he should have never went to Mexico. It was pretty sad.
Click to Rate
18
Click (2006,  PG-13)
Click 5.0 Stars
So funny, I was laughing all the way through the movie.
Click to Rate
19
Starter for Ten (Starter for 10) (2006,  PG-13)
Starter for Ten (Starter for 10) 5.0 Stars
Really good movie. I never even heard of it before but it was on HBO so I watched it. Really nice love story. Hated that Alice chick. Rebecca was such a better girl.
Click to Rate
20
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
Action packed comedy. Really awesome. Great story line, really funny. Love this movie. Long was but worth it. Simon Pegg is a really good actor.
Click to Rate
21
Unrest (2006,  R)
Unrest 5.0 Stars
Amazing.
Click to Rate
22
The Invisible (2007,  PG-13)
The Invisible 5.0 Stars
Really Awesome Movie. I loved it. It was a really good mystery and drama. I can't believe she would go as far as to kill someone. But at the end I was glad he was alive and glad that Annie helped him. I just wish she didn't have to die at the end.
Click to Rate
23
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Hairspray (2007) 5.0 Stars
Really nice movie. John Travolta was freaky. This movie was way too colorful and bright but I don't mind cause I'm colorful and bright. The movie actually had a story to it besides all the singing. I wish there wasn't any singing but then it wouldn't be called Hairspray. James Marsden is awesome in this movie. Movie had an awesome ending.
Click to Rate
24
The Dead Girl (2006,  R)
The Dead Girl 5.0 Stars
Really good movie. Really cool way how so many people were connected to the dead body. Great movie. I like the story with the mother getting her daughters, daughter. Really good. Too bad the poor girl died.
Click to Rate
25
The Signal (2008,  R)
The Signal 5.0 Stars
Really cool movie. Three awesome stories. I really wish something like this would happen in real life. It wasn't scary but it was really a thrill to watch. The ending worked out good too. This movie was great.
Click to Rate
26
Penelope (2006,  PG)
Penelope 5.0 Stars
Lovely movie. Penelope is so awesome. This is one of my favorites now. I can't believe that the guys would jump out of the window. Ending was really nice.
Click to Rate
27
Dead Silence (2007,  R)
Dead Silence 5.0 Stars
It was really good, I loved it so much. Poor guy, he did all that just to die at at the end. I've seen it twice now. It still freaks me out how the old guy was a puppet and how he looked from behind. That cop didn't even have a chance, he's falling how the hell is he not supposed to scream.
Click to Rate
28
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 5.0 Stars
This movie was amazing. I loved it. The music in it was beautiful. The Beatles are awesome. My favorite songs in the movie were All My Loving, A Little Help From My Friends, Revolution, Strawberry Feild Forever, Hey Jude, and Across The Universe. These songs were amamzing. Beautiful movie. I will watch it again.
Click to Rate
29
Saw IV (2007,  R)
Saw IV 5.0 Stars
Oh man this movie was terrific, LOVED IT!!! It was amazing. The way they made this movie take place as the same time as part three was really smart. Although I wish Detective Matthew's didn't have to die, the ending was great. Can't wait for Saw V.
Click to Rate
30
Creepshow III (2006,  R)
Creepshow III 5.0 Stars
I just saw this movie. It was awesome. Wondering why it took so long to make this one, since the others are from the 80's. Great stories. They were all so awesome. Can't choose my favorite. It wasn't really scary, but the faces of those vampire people or whatever, were scary. This movie was funny also.
Click to Rate
31
In the Land of Women (2007,  PG-13)
In the Land of Women 5.0 Stars
This movie was actually really good. I expected it to be boring, but it was very interesting from start to finish. I actually wished it was longer. It's the perfect drama. Great movie.
Click to Rate
32
Vacancy (2007,  R)
Vacancy 5.0 Stars
This movie rocked. It was terrific. Luke Wilson and Kate Beckinsale was perfect for the parts. It was a thrill to watch.
Click to Rate
33
License to Wed (2007,  PG-13)
License to Wed 5.0 Stars
Great movie. I honestly can't stand Robin Williams but I really wanted to see this movie. It was pretty good. Had some funny moments. Robin Williams was so annoying in this movie.
Click to Rate
34
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later... 5.0 Stars
This movie was terrific. So many good parts. The husband leaving his wife was pretty messed up. Then Code Red was kill everybody. That was also messed up. Totally action packed and good horror movie. It was so cool that she was immune to the virus, but then her eyes got dug out. Freaky!!! I love this movie, I must see the first one.
Click to Rate
35
Jumper (2008,  PG-13)
Jumper 5.0 Stars
Terrific Movie, Awesome and smart too. I really wish it was longer. I went to the theater and saw this one. Totally worth it. It was amazing. Really good action film. I liked the ending too, the guy was teleported to this cliff and left to die. Awesome.
Click to Rate
36
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Iron Man (Ironman) 5.0 Stars
This is a really good movie. Everyone keeps telling me oh it was kind of boring. They are so dumb. This movie was filled action and adventure. Really awesome. I even went to the theater to see it. This movie was also funny too. Robert Downey Jr. was perfect for this movie. I love him so much. Awesome movie. Totally worth watching. One of the best movies I've seen. I watched it two times so far. I still LOVE it!!.
Click to Rate
37
Superbad (2007,  R)
Superbad 5.0 Stars
FUNNY MOVIE. Hilarious. One of the best movies I ever seen. The whole dick thing was the best. So many pictures of dicks,lol. And the girl who left period blood on Seth's pants that was too funny. Awesome movie.
Click to Rate
38
Funny Games (2008) (2007,  R)
Funny Games (2008) 5.0 Stars
Awesome movie. That music they played was so weird and funny. This movie was too cool and funny too. It looked so cool when Peter got shot, I was like wtf. Totally great movie. It was like the parents didn't care that their son just died,lol. This movie rocked!!!
Click to Rate
39
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Amazing movie. The Joker was the best part of the movie. Batman's voice was awesome. Christian Bale, Heath Ledger, and Aaron Eckhart were awesome. There roles were fantastic. This is the best movie yet. Lots of action, even though its long it seems really short. I love the Joker when he says "Why so Serious?". Everyone needs to see this movie. I went and saw it on 8/4.
Click to Rate
40
27 Dresses (2007,  PG-13)
27 Dresses 5.0 Stars
Perfect romance movie. This movie was really nice and awesome. James Marsden and Katherine Heigl were terrific. They totally match too. Love this movie. Really sweet. Ugly bridesmaid dresses(well some of them). Seen it two times.
Click to Rate
41
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart 5.0 Stars
Really good movie. My friend thinks it sucks but I totally think it rocks. Really funny too. Action packed. Really cool movie. My dad said that they use to have a show like this. Went to the theater to see it.
Click to Rate
42
I Know Who Killed Me (2007,  R)
I Know Who Killed Me 5.0 Stars
This movie was really good. The whole stigmata thing was so cool. I have a twin but were not identical. Really good story. I thought it was really weird how Dakota wasn't freaking out more that her finger just fell off. Or that she didn't have her arm and foot anymore. Really cool movie.
Click to Rate
43
Awake (2007,  R)
Awake 5.0 Stars
This movie was awesome, it had a weird twist to it, including everyone he thought he could trust...It was amazing, my friend though it sucked, but the rest though it was good..It was worth going to the theater and spending 9 bucks,lol. It was the best mystery & suspense movie I've seen.
Click to Rate
44
Drive-Thru (2007,  R)
Drive-Thru 5.0 Stars
Really good slasher movie, it had it's funny moments too...It was a great horror flick,I saw this movie on FEARnet On Demand,oh yeah, I LOVE HORNY THE CLOWN!!! very scary face and really cool killing styles.
Click to Rate
45
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 5.0 Stars
Awesome movie. Really cool. This one was the better movie of the Grindhouse movies. Really cool gun leg. Also the way the infected peoples face would bubble up. It was gross but awesome.
Click to Rate