My Favorite Movies


  l52212657's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
2
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
3
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
4
Alien (1979,  R)
Click to Rate
5
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
6
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
7
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
8
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
9
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
10
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
11
Blade (1998,  R)
Click to Rate
12
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
13
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
14
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
15
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
17
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
18
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
19
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
20
Crank (2006,  R)
Click to Rate
21
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
22
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
23
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
24
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
25
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
26
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
29
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
30
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
31
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
32
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
33
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
34
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
35
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
36
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
37
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
38
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
39
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
40
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
43
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
44
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
46
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
49
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
51
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
53
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
54
Predator (1987,  R)
Click to Rate
55
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
56
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
57
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
58
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
59
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)