My Favorite Movies
| LaceCurtis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Crime Partners (2001, Unrated) |
|
| 2 |
ATL (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 4 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 5 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 6 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
| 7 |
Undercover Brother (2002, PG-13) |
|
| 8 |
Johnson Family Vacation (2004, PG-13) |
|
| 9 |
Friday (1995, R) |
|
| 10 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 11 |
I Tried (2007, Unrated) |
|
| 12 |
Heart of Krump (2005, Unrated) |
|
| 13 |
Krump 3.0 (2005, Unrated) |
|
| 14 |
Krump Battles (2005, Unrated) |
|
| 15 |
Get Krump! (2005, Unrated) |
|
| 16 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Like Mike (2002, PG) |
|
| 18 |
Roll Bounce (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Carmen - A Hip Hopera (2001, PG-13) |
|
| 20 |
Death of a B-Boy (2006, Unrated) |
|
| 21 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 22 |
Uchuujin from Outer Space (2007, Unrated) |
|
| 23 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 24 |
Half Past Dead (2002, PG-13) |
|
| 25 |
The Cookout (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Turn It Up (2000, R) |
|
| 27 |
Back in the Day (2004, R) |
|
| 28 |
Furnace (2006, Unrated) |
|
| 29 |
Slip N' Slide: All Star Weekend (2002, Unrated) |
|
| 30 |
Backstage (2000, R) |
|
| 31 |
Tupac - Resurrection (2003, R) |
|
| 32 |
Juice (1992, R) |
|
| 33 |
Beef (2003, R) |
|
| 34 |
Welcome to Death Row (2001, Unrated) |
|
| 35 |
Snoop Dog: Boss 'N' Up (2005, Unrated) |
|
| 36 |
Snoop Dogg's Hood of Horror (2007, R) |
|
| 37 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 38 |
Soul Plane (2004, R) |
|
| 39 |
Hot Boyz (1999, R) |
|
| 40 |
Tha Eastsidaz (2000, R) |
|
| 41 |
Dr. Dolittle 2 (2001, PG) |
|
| 42 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 43 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 44 |
Rize (2005, PG-13) |
|
| 45 |
Big Stan (, R) |
|
| 46 |
Nora's Hair Salon (2004, R) |
|
| 47 |
Crush on U (2007, Unrated) |
|
| 48 |
Death of a G (2006, Unrated) |
|
| 49 |
Rap Hard (2007, Unrated) |
|
| 50 |
Mixtape, Inc. (2007, Unrated) |
|
| 51 |
Cut'N It Up: Chicago (2007, Unrated) |
|
| 52 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 53 |
American Pie (1999, R) |
|
| 54 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 55 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 56 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 57 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 58 |
Blade (1998, R) |
|
| 59 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 60 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 61 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 62 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 63 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 64 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 65 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 66 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 67 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 68 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 69 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 70 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 71 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 72 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 73 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 74 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 75 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 76 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 77 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 78 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 79 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 80 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 81 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 82 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 83 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 84 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 85 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 86 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 87 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 88 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 89 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 90 |
My Big Phat Hip Hop Family (2005, Unrated) |
|
| 91 |
How She Move (2008, PG-13) |
|
| 92 |
High School Musical 3: Senior Year (2008, G) |
|
| 93 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 94 |
How High (2001, R) |
|
| 95 |
The Pink Panther (2006, PG) |
|
| 96 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 97 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
| 98 |
The Longshots (2008, PG) |
|
| 99 |
Janky Promoters (2009, R) |
|
| 100 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 101 |
Are We Done Yet? (2007, PG) |
|
| 102 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 103 |
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005, PG-13) |
|
| 104 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 105 |
Torque (2004, PG-13) |









































































































