Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
Movies I Want to See
by
Jen
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
Movies I Wanna buy
by
Mehek
My Movies(action/drama)
by
Ian
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Lacie Love
LacieLove346561105's Rating
My Rating
1
A Clockwork Orange
(1971, R)
2
28 Days Later
(2003, R)
3
A League of Their Own
(1992, PG)
4
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
5
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
6
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
7
American History X
(1998, R)
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
9
Anger Management
(2003, PG-13)
10
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
11
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
12
Back to the Future
(1985, PG)
13
Back to the Future Part II
(1989, PG)
14
Back to the Future Part III
(1990, PG)
15
Batman Begins
(2005, PG-13)
16
Beetlejuice
(1988, PG)
17
Beauty and the Beast
(1991, G)
18
Big Fish
(2003, PG-13)
19
Blow
(2001, R)
20
Braveheart
(1995, R)
21
Breakfast at Tiffany's
(1961, Unrated)
22
Casablanca
(1942, Unrated)
23
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
24
Clerks
(1994, R)
25
Coming to America
(1988, R)
26
Cool Runnings
(1993, PG)
27
Cry Baby
(1990, PG-13)
28
Dead Poets Society
(1989, PG)
29
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
30
Dogma
(1999, R)
31
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
32
Elf
(2003, PG)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
34
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
35
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
36
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
37
Finding Nemo
(2003, G)
38
Fight Club
(1999, R)
39
Forrest Gump
(1994, PG-13)
40
Full Metal Jacket
(1987, R)
41
Ghostbusters
(1984, PG)
42
GoodFellas
(1990, R)
43
Grandma's Boy
(2006, R)
44
Half Baked
(1997, R)
45
Halloween
(1978, R)
46
Home Alone
(1990, PG)
47
Hook
(1991, PG)
48
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
49
Interview with the Vampire
(1994, R)
50
Jurassic Park
(1993, PG-13)
51
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
52
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
53
Labyrinth
(1986, PG)
54
Mallrats
(1995, R)
55
Minority Report
(2002, PG-13)
56
Monsters, Inc.
(2001, G)
57
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
58
Ocean's 11
(1960, PG-13)
59
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
60
Ocean's Twelve
(2004, PG-13)