My Favorite Movies


  LadyAdora69068630's Rating My Rating
1
Dracula 2000 (2000,  R)
2
The Legacy (1978,  Unrated)
3
Nadja (1995,  R)
4
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
6
Tale of a Vampire (1992,  R)
7
Fright Night (1985,  R)
8
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
9
Urban Legend (1998,  R)
10
Basil (1998,  R)
11
Alexander (2004,  R)
12
The Exorcist (1973,  R)
13
Suspiria (1977,  R)
14
Summer of Fear (1996,  Unrated)
15
Terror Train (1980,  R)
16
X-Men (2000,  PG-13)
17
Somewhere in Time (1980,  PG)
18
For All Time (2000,  PG)
19
Hope and Glory (1987,  PG-13)
20
Gone With the Wind (1939,  G)
21
Here On Earth (2000,  PG-13)
22
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
23
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
24
Detroit Rock City (1999,  R)
25
Valentine (2001,  R)
26
Queen of the Damned (2002,  R)
27
The Witches of Eastwick (1987,  R)
28
Haunted (1995,  R)
29
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
30
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
31
Timeline (2003,  PG-13)
32
Ghost Story (1981,  R)
33
The Legend of Lizzie Borden (1975,  Unrated)
34
The Grudge (2004,  PG-13)
35
Murder by Death (1976,  PG)
36
Clue (1985,  PG)
37
Rosemary's Baby (1968,  R)
38
Valmont (1989,  R)
39
The Lover (1992,  R)
40
The Vampire Lovers (1970,  R)
41
Countess Dracula (1971,  PG)
42
Elizabeth (1998,  R)
43
Legend (1985,  PG)
44
The Craft (1996,  R)
45
Drop Zone (1994,  R)
46
Death on the Nile (1978,  PG)
47
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
48
Barbarella (1968,  PG)
49
My Bloody Valentine (1981,  R)
50
A Perfect Murder (1998,  R)
51
What a Girl Wants (2003,  PG)
52
The Crow (1994,  R)
53
Mimic (1997,  R)
54
The Relic (1997,  R)
55
Twisted Obsession (El sueño del mono loco) (The Mad Monkey) (1980,  R)
56
Laura (1944,  Unrated)
57
Hilary and Jackie (1998,  R)
58
Sense and Sensibility (1995,  PG)
59
S.O.S. Titanic (1979,  Unrated)
60
Invasion of Privacy (1992,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments